ՀՀ ԱԱԾ-ն իրանական բեռնատարների համար ժամանակավորապես փակել է Գորիս-Կապան ճանապարհը
Վարորդների մեծ մասն ադրբեջանցիներին վճարելու գումար չունի. Որոտանից քիչ հեռու գտնվող ադրբեջանական անցակետում նրանցից 100-300 դոլար են պահանջում։
Վարորդներից շատերը Գորիսի ուղղությամբ շարժվելիս չեն վճարել ադրբեջանցիներին, բայց նրանց զգուշացրել են, որ վերադառնալիս կրկնակի գումար են տալու։
Վարորդների խոսքով` ոստիկանությունն ու ԱԱԾ–ն առաջարկում են շրջանցել այդ ճանապարհը։ Բայց մեքենաները մեծ են և չեն կարողանա անցնել նեղ ճանապարհով։ Մի քանի մեքենա նման փորձ կատարելիս արդեն իսկ վթարի են ենթարկվել։
«Ադրբեջանցիներն ինձ կանգնեցրին ու 260 դոլար ուզեցին գնալու ու հետդարձի համար։ Դոլար չունեի, ասեցի` դրամ տամ, ասացին` դրամն ի՞նչ է, դոլար տուր կամ մանաթ։ Մեկին ասել են` 50 դոլար տուր։ Նայած, թե ով ինչ բեռ է փոխադրում։ Հայկական ոստիկանությունը մեզ ասում է` այդ ճանապարհով մի անցեք, Տաթևով եկեք, բայց ախր այդ ճանապարհն էլ շատ վատն է, արդեն մի քանի մեքենաների մասեր կոտրվել են»,–Sputnik Արմենիային ասաց իրանցի վարորդներից մեկը, որի անունը Նադիր է։
Վարորդներին ամենայն հավանականությամբ թույլ չեն տալիս դեպի Կապան գնալ, որպեսզի գումարի պատճառով ի հայտ եկող խնդիրների չբախվեն։
Sputnik Արմենիայի նկարահանող խումբն արձանագրեց, որ Կապանի կողմից բեռնատարներ եկան, որոնք 130–ական դոլար էին վճարել։

СНБ Армении временно перекрыла дорогу из Гориса в Капан для иранских грузовиков
При выезде из Гориса скопились десятки иранских грузовиков, которые не пропускают в Капан. У большинства водителей нет денег, что заплатить азербайджанцам, которые останавливают фуры на КПП недалеко от Воротана и требуют оплаты проезда в размере от 100 до 300 долларов.
Многие из иранских водителей при проезде в направлении Гориса не платили ввиду отсутствия денег. Однако их предупредили: на обратном пути с них возьмут плату за проезд в оба конца.
Водители признаются, что полиция и СНБ Армении предлагают им ехать по объездной дороге, через Татев. Но фуры слишком большие и не смогут приехать по такой узкой дороге. Некоторые водители грузовиков, пытавшиеся по ней проехать, попали в ДТП. У одного из грузовиков так сломался бензобак.
Скорее всего, машины не пропускают из-за того, что если они не смогут заплатить, возникнут проблемы.
Съемочная группа «Sputnik Армения» заметила, как со стороны Капана приехало несколько грузовиков, они заплатили по 130 долларов.
Как отметил в беседе со «Sputnik Армения» один из водителей по имени Надир, когда он ехал в Ереван, на азербайджанском посту у него потребовали 130 долларов за проезд. Когда он сказал, что денег у него нет, ему сказали, что он должен заплатить 260 долларов на обратном пути.
«Я сказал им: долларов у меня нет, я драмы дам. Мне ответили, что платить нужно либо в долларах, либо в азербайджанских манатах. А откуда они у меня?» – говорит Надир.