Տիգրան Սարգսյանն արդարանում է
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր անձնական բլոգում անդրադարձել է «168 ժամ» թերթին տված հարցազրույցին։ Հիշեցնենք, որ այն մեծ աղմուկ էր բարձրացրել, քանի որ վարչապետի խոսքերից այնպիսի տպավորություն էր ստեղծվում, որ ՀՀ իշխանությունը նպատակաուղղված խթանում է արտագաղթը, որպեսզի կրիտիկական զանգվածը չմնա և հեղափոխություն չանի։
Անդրադառնալով այդ հարցազրույցին՝ Տիգրան Սարգսյանը գրել է.
««168 ժամ» թերթին տված հարցազրույցիս մի հատվածը բուռն քննարկումների առիթ է դարձել: Իմ որոշ ընդդիմախոսներ և լրատվության միջոցներ ինձ արդեն մեղադրում են իշխանությունը պահելու համար Հայաստանը դատարկելու մեջ: Ես սովորություն չունեմ մեկնաբանել անհեթեթություններն ու այդ մտավարժանքներին չեմ անդրադառնա: Ստորև ներկայացնում եմ հարցազրույցի այդ հատվածի սղագրությունը, ինչպես նաև ձայնագրությունը բոլոր տեսակի շահարկումներին վերջ դնելու համար։
Հարց՝ Պարո՛ն Սարգսյան, կրիտիկական զանգված միգուցե այս առումով չկա, որ շատ դժգոհ են, բայց էդ կրտիկական մասսան ավելի շատ արտագաղթում է, քան թե դուրս է գալիս ինչ-որ բան պահանջելու: Հրապարակ դուրս չենք գալիս, մենք փախչում ենք մեր պրոբլեմներից, որովհետև մտածում ենք, որ այստեղ չենք կարող լուծել: Պատասխան՝ Եվ, հարցն ինչու՞մն է։ Հարց՝ Եվ վիճակն իսկապես… Պատասխան՝ Ամեն ինչ անե՞նք, որպեսզի մարդիկ չփախչեն, որ մնան ու իրականացնեն հեղափոխությո՞ւն (կատակով ծիծաղում են): Բայց ինչպե՞ս անենք, որ մարդիկ մնան Հայաստանի Հանրապետությունում: Պետք է այնպես անենք, որ կյանքը Հայաստանում լինի ավելի լավ, քան արտերկրում. եթե դու սկսում ես Հայաստանում կյանքը բարելավել, կրիտիկական զանգվածը նվազում է, ավելանում է զանգվածը, որ աջակցում է իշխանություններին, և դա իշխանությունների հաջողությունն է: Իսկ եթե իշխանություններն ունենում են անհաջողություն, ժողովուրդն ավելի հակված է իր ձայները տալ ընդդիմությանը: Ո՛չ մի իշխանություն, հավատացեք ինձ, այդպիսի ցանկություն չունի՝ այնպես աշխատել, որ իր հեղինակությունը լինի ավելի ցածր, քան ընդդիմությանը»:
Տիգրան Սարգսյանը նաև հավելել է, որ արտագաղթի խնդիրն իրենց մտահոգող կարևորագույն հարցերից մեկն է, և, իր կարծիքով, ի թիվս այլ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ գործոնների, կառավարության անելիքը քաղաքացիների համար կյանքի ավելի լավ պայմաններ ու հնարավորություններ ստեղծելն է, որը կնպաստի արտագաղթի տեմպերի նվազմանը, ինչն էլ ի նկատի է ունեցել հարցազրույցում:

Тигран Саркисян оправдывается
Премьер-министр РА Тигран Саркисян в своем личном блоге коснулся недавнего интервью газете «168 часов». Отметим, что это интервью вызвало общественный резонанс, так как из слов премьера складывалось впечатление, что власти РА целенаправленно стимулируют эмиграцию, чтобы критическая масса не осталась здесь и не совершила бы революцию.
Так, коснувшись интервью, Тигран Саркисян написал в своем блоге:
«Моë интервью газете «168 часов» стало поводом для бурных обсуждений. Некоторые мои оппоненты и средства массовой информации обвиняют меня в  том, что для сохранения власти, я веду политику по опустошению Армении. У меня нет привычки комментировать нелепости, поэтому я не коснусь этих выдумок. Ниже представлю расшифровку этого отрывка из моего интервью, а также запись, чтобы положить конец всякого рода спекуляциям».
Вопрос: «Господин Саркисян, возможно, критической массы нет, так как они очень недовольны, но  эта критическая масса больше эмигрирует, чем выходит на улицы с требованием чего-то: они не выходят на площадь, убегают от своих проблем, поскольку считают, что здесь не смогут их решить».
Ответ: «И в  чем же состоит вопрос?»
Вопрос: «Положение, действительно, …»
Ответ: «Что нам делать? Делать всë, чтобы эти люди не покидали страну, чтобы эта критическая масса осталась здесь и совершила бы революцию? Что сделать, чтобы люди остались в Армении? Надо сделать так, чтобы жизнь в нашей стране была лучше, чем за границей. Однако улучшение жизни в Армении не приведет к сокращению числа критической массы. Увеличивается та масса, которая поддерживает властей. Поверьте, что ни у одного руководства нет желания работать так, чтобы его авторитет был ниже, чем авторитет оппозиции».
Тигран Саркисян добавил, что проблема эмиграции является одним из самых важных и актуальных вопросов руководства страны, и, по его мнению, в числе других объективных и субъективных факторов, действия правительства должны быть направлены на создание лучших  условий жизни граждан, что, в свою очередь,  будет способствовать сокращению темпов эмиграции. По его словам, именно это он и имел в виду в своем интервью.