Լիբանանի հարցով դատարանը Ռաֆիկ Հարիրիի սպանության համար մեղադրել է «Հզբոլահ»–ին
Ինչպես գրում է «The Daily Star» թերթը, ՄԱԿ–ի կողմից ստեղծված՝ Լիբանանի նախկին վարչապետ  Ռաֆիկ Հարիրիի սպանության գործով միջազգային դատարանը Լիբանանի  գլախավոր  դատախազություն մեղադրական եզրակացություն է ներկայացրել։
Պաշտոնապես փաստաթղթի  բովանդակությունը գաղտնի է պահվում, և դատարանն այն կհրապարակի այն դեպքում, եթե մեկ ամսվա ընթացքում չձերբակալվեն այն մարդիկ, ովքեր  մեղադրվում են սպանության համար։ Այնուամենայնիվ, տեղի լրագրողները կարողացել  են պարզել, որ բոլոր  չորս մեղադրվողները լիբանանցի են, ընդ որում նրանցից երկուսը՝ «Հզբոլահ» շարժման բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։
Խոսքը Մուստաֆա Բեդրեդդինի՝ արամատական շիաական կազմակերպության զինված խմբերի  բարձրաստիճան հրամանատարներից մեկի և նրա քաղաքական ղեկավարության ներքո աշխատող Սալիմ Այաշի մասին է։ Եվս մեկ մեղադրյալի միայն անունն է հայտնի՝ Սամի Իսա։ Չորրորդ մեղադրյալի անունը չի նշվում։
«Հզբոլահում» այս մեղադրանքին խոսատացել են պատասխանել միայն մեղադրական եզրակացությանը ծանոթանալուց հետո։
Լիբանանի կառավարությունը, որում մեծամասնություն են կազմում «Հզբոլահի» անդամները, նույնպես լռություն է պահպանում։

Спецтрибунал по Ливану обвинил "Хезболлу" в убийстве Рафика Харири
Делегация Спецтрибунала ООН по Ливану /СТЛ/ вручила сегодня генпрокурору республики Саиду Мирзе обвинительный приговор по делу убийства экс-премьера Рафика Харири.
Как сообщает «ИТАР-ТАСС» со ссылкой на местный телеканал «Эл-би-си», ливанским властям передан вместе с вердиктом ордер на арест нескольких членов военного крыла радикальной шиитской группировки «Хезболла». Среди них Мустафа Бадреддин, Селима Айш, Абдель Маджид Гамлуш и Хасан Иса. Все они обвиняются в организации теракта на бейрутской набережной в 2005 году, который оборвал жизнь бывшего главы ливанского правительства. Судебный процесс в Гааге над убийцами видного суннитского политика может начаться в сентябре этого года.
Представители «Хезболла», входящие в парламентское большинство и кабинет Наджиба Микати, пока никак не отреагировали на вердикт СТЛ. Лидер шиитов Хасан Насрулла ранее категорически отказывался выдавать членов своей организации международному правосудию.
«Мы отрубим руки, которые протянутся к нашим муджахидам /борцам за веру/», - заявил он в ноябре 2010 года, когда канадский прокурор Даниэль Бельмар завершил процесс расследования обстоятельств гибели Харири.