Սիրիական Համա քաղաքում ձերբակալել են 700 ցուցարարների
Բրիտանական «The Guardian» թերթը հաղորդում է, որ Սիրիայի արևմուտքում գտնվող Համա քաղաքում ավելի քան 700 ցուցարար է կալանավորվել վերջին օրերի ընթացքում։
Որոշ տվյալներով՝ ցուցարարների և զինվորականների բախումների հետևանքով Համայում զոհվել է 24 մարդ։ Սիրիացի իրավապաշտպանների խոսքերով՝ ավելի քան հազար բնակիչ է փախել քաղաքից։
Ինչպես հաղորդվում է, սիրիացի զինվորականները երկուշաբթի որոնողական աշխատանքներ և ձերբակալություններ են իրականացրել Համայում։
Տեղի բնակիչները արգելապատնեշներ են սարքել, որպեսզի դանդաղեցնեն  զինվորականների ընթացքը։ Արդյունքում զինվորականների և բողոքի ակցիայի մասնակիցների միջև բախումներ են սկսվել։
Համայի ռազմական գործողությունն սկսվել է այն բանից հետո, երբ նախորդ շաբաթ բողոքի զանգվածային ցույց է տեղի ունեցել երկրի նախագահ Բաշար Ասադի դեմ։

В сирийском городе Хама задержали более 700 демонстрантов
Более 700 манифестантов были задержаны за последние сутки в городе Хама на западе Сирии, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на британскую газету «The Guardian».
По некоторым данным, 24 человека погибли в Хаме во время столкновений демонстрантов с военными. По словам сирийских правозащитников, более 1 тыс. жителей бежали из города.
По информации «The Guardian», в Хаме было отключено электро- и водоснабжение. По некоторым данным, впоследствии подача воды и электричества возобновилась.
Как сообщалось, сирийские военнослужащие провели в минувший понедельник серию обысков и арестов в Хаме.
Местные жители построили баррикады на дорогах, пытаясь замедлить продвижение военнослужащих. В результате между солдатами и манифестантами произошли столкновения.
Военная операция в Хаме проводится после того, как на прошлой неделе в городе прошла масштабная акция протеста против президента страны Башара Асада.