Բուլղարական քաղաքից մարդիկ տարհանվել են ստիրոլ թունաքիմիկատի թափվելու պատճառով
Ինչպես հաղորդում է «ИА Focus» գործակալությունը, բուլղարական Դեբելց քաղաքի  բնակիչներին տարհանում են թունավոր ստիրոլ նյութի թափվելու պատճառով։
Գործակալության տվյալներով՝ 2 200 –2 300 մարդ արդեն տարհանվել է, մյուսներին ևս խորհուրդ է տրվում լքել քաղաքը։
Թուրքական համարներով, 20 տ թունաքիմիկատ տեղափոխող մեքենայի՝ վառելիքով լի տարան ջարդվել է Սոֆիայից 230 կմ հեռավորության վրա։
Վթարի  տարածքում թունավոր ամպ է առաջացել։ Մասնագետներն իրավիճակն արդեն հսկողության տակ են վերցրել։ Զոհեր դեռ չկան։
Դեբելցի  քաղաքապետ Դիմիտար Դիմիտրովը բացատրել է, որ բնակիչները չեն կարող անմիջապես վերադառնալ քաղաք։ Անհրաժեշտ է սպասել, մինչև թունավոր նյութերի՝ մարդու  թոքեր ներթափանցելու վտանգն անցնի։ Քաղաքի  բնակչությունը կազմում է շուրջ 4 500 մարդ։

В Болгарии из-за утечки химикатов эвакуируют тысячи людей
В Болгарии из-за утечки химикатов эвакуируют 4,5 тысячи человек. Местные власти планируют полностью эвакуировать жителей города Дебелец, близ которого на трассе перевернулась автоцистерна с химикатами из Турции, сообщает «Infox.ru» со ссылкой на «Associated Press».
По данным местной полиции, в цистерне находилось порядка 20 тонн стирола. На данный момент зафиксирована утечка 4 тонн вещества, образовавшего над городом токсичное облако.
Полиция заявляет, что держит ситуацию под контролем, о пострадавших не сообщается. На данный момент эвакуировано около 2,5 тысяч человек. Среди них есть жители города Дебелец и десятки детей из местного интерната.
Стирол представляет собой синтетический химикат, который используется в производстве резины, пластика и стекловолокна. Пары этого вещества раздражают слизистые оболочки и вызывают рак. Мэр города Димитар Димитров объяснил, что эвакуированные жители не смогут сразу вернуться домой. Необходимо будет дождаться, пока пройдет опасность вторичного испарения токсичных веществ из почвы.