Հարավային Սուդանը ՄԱԿ–ի անդամության հայտ է ներկայացրել
Հարավային Սուդանի նախագահ Սալվե Կիիրը պաշտոնական հայտ է ներկայացրել Միացյալ ազգերի կամակերպությանը լիիրավ անդամի կարգավիճակ ստանալու համար։
«Հարավային Սուդանի Հանրապետությունն ընդունում է ՄԱԿ–ի կանոնադրության մեջ առկա պարտավորություններն ու երաշխավորում է դրանց կատարումը»,–նշվում է հայտի մեջ։ Սալվե Կիիրը պարտավորվել է լիակատար աջակցություն ցույց տալ ՄԱԿ–ին և նպաստել կազմակերպության դերակատարման բարձրացմանը խաղաղության, անվտանգության և արդարության հաստատման գործում։
«Իտար–Տասս» գործակալությունը փոխանցում է, որ մի քանի օր առաջ անկախություն ձեռք բերած երկրի նախագահը դիմել է ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին՝ խնդրանքով՝ ինչքան հնարավոր է՝ արագ կերպով իր հայտն ուղղել Գլխավոր վեհաժողովի և Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը։
Ակնկալվում է, որ Հարավային Սուդանի հայտը կբավարարվի արդեն այս շաբաթ։ Հարավային Սուդանը, որն այս տարվա հուլիսի 9–ին հռչակեց իր անկախությունը, կդառնա ՄԱԿ–ի 193–րդ անդամ–պետությունը։

Южный Судан подал заявку на членство в ООН
В понедельник, 11 июля, президент Южного Судана Сальве Киир подал официальную заявку на получение его страной статуса полноправного члена Организации Объединенных Наций.
"Республика Южный Судан принимает содержащиеся в Уставе ООН обязательства и гарантирует их выполнение", - указывается в заявлении. Сальве Киир обязался полностью поддерживать ООН и способствовать "расширению роли организации по продвижению мира, безопасности и справедливости". Президент недавно получившей независимость страны обратился к Генеральному секретарю ООН Пан Ги Муну с просьбой "как можно скорее" направить его заявку на рассмотрение Генеральной Ассамблеи и Совета Безопасности, сообщает «ИТАР-ТАСС».
Ожидается, что заявка Южного Судана будет удовлетворена уже на текущей неделе. Страна, 9 июля текущего года объявившая о своей независимости, станет 193-м государством-членом Организации Объединенных Наций. По словам Пан Ги Муна, организация "преисполнена твердой решимости продолжать поддерживать правительство Южного Судана всеми возможными способами". Стоит отметить, что ранее, в рамках поддержки Южного Судана, в стране была учреждена новая миссия ООН.