Ալիևը բառացի կրկնեց Փաշինյանի միտքը Շուշիի «վատ վիճակի մեջ գտնվելու» մասին
Երեկ իր հերթական ելույթներից մեկում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անդրադարձավ նաև Շուշիին: «...Եթե հայերը նշում են որ Շուշին իրենց քաղաքն էր, ապա ինչո՞ւ էր այն գտնվում այդպիսի ողբալի վիճակում...», նշեց Ադրբեջանի նախագահը:
Ուշադրություն կարելի է դարձնել, որ Ալիևը փաստացի կրկնեց Փաշինյանի միտքը: Հիշեցնենք, որ վերջինս նախկինում հենց այդ պաթոսով միտք էր հայտնել, նշելով, թե «...եթե Շուշին հայկական քաղաք էր, ապա ինչու՞ էր այն այդքան դժգույն...»:
Կարելի է ասել, որ Ադրբեջանը, ի դեմս Փաշինյանի, գտել է իր համար արտահաստիքային քարոզչի, ով հայ հանրության համար մատչելի ձևով ներկայացնում է ադրբեջանական հիմնավորումները:
Նախ այն, որ Շուշին «ողբալի» վիճակում էր գտնվում, դա միայն Ալիևի և Փաշինյանի մտքում էր միայն: Համենայնդեպս, զարմանալի է, թե ինչու՞ էր Փաշինյանը 2020-ի ամռանը քեֆ անում իր բնութագրմամբ «գժգույն» քաղաքում:
Իսկ եթե ավելի լայն դիտարկենք հարցը, ապա Հայաստանի ո՞ր քաղաքը «դժգույն» չի համարվի Փաշինյանի դասակարգմամբ: Չարենցավանը՞, Արմավիրը՞, իսկ միգուցե Իջևանը՞:
Ինչպես ասում են, ճաշակին ընկեր չկա:
Բայց այստեղ հարցը ճաշակի մեջ չէ: Խնդիրը նպատակների մեջ է: Եվ հերթական անգամ կարելի է զարմանալ, որ Ալիևի և Փաշինյանի ճաշակներն ու խնդիրները համընկնում են: Իսկ միգուցե նրանց նպատականերն էլ՞ են համնկնում:
Մտածել է պետք դրա մասին և արագ հետևություն անել, քանզի ուշացումն այս հարցում, կարող է ճակատագրական լինել հայ ժողովուրդի համար:

Алиев дословно повторил мысль Пашиняна о «плохом состоянии» Шуши
Вчера в одном из своих очередных выступлений президент Азербайджана Ильхам Алиев коснулся также темы Шуши. «...Если армяне заявляют, что Шуши был их городом, то почему он находился в таком плачевном состоянии?..», – заявил президент Азербайджана.
Примечательно, что Алиев фактически повторил мысль Пашиняна. Напомним, что ранее именно с таким пафосом высказал мысль Пашинян, отметив, что «...если Шуши был армянским городом, то почему он был так мрачен?...»
Можно сказать, что Азербайджан в лице Пашиняна нашел для себя внештатного пропагандиста, который преподносит азербайджанские аргументы в доступной для армянской общественности форме.
Во-первых, Шуши находился в «плачевном» состоянии лишь в мыслях Алиева и Пашиняна. Во всяком случае, удивительно, почему летом 2020 года Пашинян пировал в городе, который по его же характеристике был «мрачным».
А если рассматривать вопрос более широко, то какой город Армении, согласно классификации Пашиняна, не будет считаться «мрачным»? Чаренцаван? Армавир? А может Иджеван?
Как говорится, на вкус и цвет товарища нет.
Но тут вопрос не во вкусе, а в целях. И в очередной раз удивляет то, что вкусы и задачи Алиева и Пашиняна совпадают. А может совпадают и их цели?
Надо думать об этом и быстро делать выводы, поскольку опоздание в этом вопросе может стать для армянского народа роковым.