Քրդերը պայթեցրել են Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարին
Ինչպես հայտնում  է «Ռոյթերս» գործակալությունը, Իրանի հյուսիսարևելյան շրջանում տեղի ունեցած  պայթյունի հետևանքով զոհվել է Իրանի  իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի բարձրաստիճան հրամանատարներից մեկը։
Գործակալության տվյալներով՝ սպանվել է գեներալ Աբբաս Կասեմին, ով Կում քաղաքում և նույնանուն գավառում կորպուսի հրամանատար էր։
Սպանության պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել «Քրդստանի ազատ կյանքի կուսակցություն» ծայրահեղական խմբավորումը, որը ձգտում է քրդական համայնքը  տարանջատել Իրանից։
Խմբավորման անդամները պատմել են, որ իրենք պայթեցրել են այն մեքենան, որով Կասեմին և կորպուսի մի քանի  այլ  անդամներ գնում էին հանդիպման։
Նշենք, որ Իրանի քրդերը, ինչպես նաև նրանց հայրենակիցները  Թուրքիայում, Սիրիայում և Իսրայելում ձգտում են սեփական անկախ պետության ստեղծմանը։ Նրանց որոշ խմբաքանակ այդ նպատակին հասնելու համար օգտագործում է ծայրահեղ բռնի միջոցներ։

Курды взорвали командира Корпуса стражей исламской революции
Один из высокопоставленных командиров Корпуса стражей исламской революции (КСИР) погиб в результате взрыва, произошедшего на северо-западе Ирана, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Reuters».
По данным агентства, был убит генерал Аббас Касеми - командир КСИР в городе Кум и одноименной провинции.
Ответственность за убийство взяла на себя экстремистская группировка "Партия свободной жизни Курдистана", добивающаяся отделения от Ирана районов, населенных курдами.
Как рассказали представители этой организации, им удалось взорвать машину, на которой Касеми ехал по делам в сопровождении нескольких других членов КСИР.
Иранские курды, как и их соплеменники в Турции, Сирии и Ираке, стремятся к созданию собственного независимого государства. При этом часть из них использует насильственные методы достижения поставленной цели.
Корпус стражей Исламской революции является своего рода гвардией иранской национальной армии, в составе которой есть не только наземные войска, но и своя авиация, флот и даже ракеты.