Օբաման ու Կոնգրեսի խոսնակը հեռուստաեթերում փոխադարձ մեղադրանքներ են հնչեցրել
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հուլիսի 25–ի երեկոյան հեռուստաեթերով ելույթ է ունեցել՝ նվիրված բյուջետային ճգնաժամին։ Ինչպես հայտնում է «Ասոշիեյթեդ փրես» գործակալությունը, պետության ղեկավարը հայտարարել է, թե ճգնաժամը հաղթահարելու  վերաբերյալ համաձայնության գալու միակ խոչընդոտը հանրապետական կոնգրեսականների դիրքորոշումն է, որոնք միայն մեկ մեթոդ են ընդունում՝ պետական ծախսերի կրճատում։
Օբաման զգուշացրել է, որ ամերիկյան ազգը հայտնվել է դեֆոլտից վտանգավոր  հեռավորության վրա։
Իր ելույթում նախագահը քննադատել է բյուջեի դեֆիցիտի նվազեցման հանրապետականների առաջարկած ծրագիրը՝ այն համարելով  միակողմանի։ Նա նաև  հայտարարել է, թե պետական պարտքի շեմի ավելացման վերաբերյալ Կոնգրեսի խոսնակ Ջոն Բեյների առաջարկած միջոցները հնարավորություն կտան դեֆոլտը հետաձգել միայն կես տարով։
–Այլ խոսքերով ասած՝ դա խնդիրը չի լուծի,–ընդգծել է Օբաման։
Նախագահի ելույթից անմիջապես հետո հեռուստաընկերությունները ցուցադրել են  Ջոն Բեյների հաղորդագրությունը, որտեղ Կոնգրեսի խոսնական իր հերթին քննադատել է երկրի ղեկավարի դիրքորոշումը։
–Նախագահը հաճախ ասում է, թե մեզ անհրաժեշտ է հավասարակշռված մոտեցում, որի տակ Վաշինգտոնում ենթադրում են՝ մենք ծախսում ենք շատ, դուք վճարում եք շատ,–ասել է խոսնակը՝ ակնհայտ ակնարկելով, որ Օբաման ցանկանում է բարձրացնել  հարկերը, որպեսզի որքան հնարավոր է քիչ կրճատի պետկան ծախսերը։
–Տխուր իրականությունն այն է, որ նախագահը կես տարի առաջ ուզում էր  «քարտ–բլանշ» ստանալ և ուզում է նաև այսօր։ Բայց դա չի լինի,–հայտարարել է Բեյները։
«Ասոշիեյթեդ փրես»–ն ընդգծում է, որ հանրապետականներն ու դեմոկրատները Կոնգրեսում այդպես էլ համաձայնության չեն կարողացել գալ և վերջերս կրկին ճգնաժամից դուրս գալու երկու տարբեր  ծրագրեր են ներկայացրել։
Սպիտակ տունն ու Կոնգրեսն արդեն մի քանի  ամիս է՝ չեն կարողանում 2012թ. ԱՄՆ ֆինանսական տարվա վերաբերյալ համաձայնության գալ։ Ե՛վ հանրապետական կոնգրեսականները, և՛  նրանց դեմոկրատ գործընկերները պաշտպանոմ  են Օբամայի վարչակազմի այն դիրքորոշումը, թե անհրաժեշտ է կրճատել  պետական ծախսերն ու բարձրացնել պետական պարտքի շեմը, սակայն չեն կարողանում համաձայնության գալ մանրամասների  շուրջ։
Բացի դա՝ Օբաման պնդում է, որ հարկային արտոնությունները պետք է հանվեն, իսկ հանրապետականները կտրուկ դեմ են արտահայտվում դրան։ Դրա փոխարեն նրանք պահանջում են կրճատել պետական  ծախսերը, մասնավորապես նպաստների վճարման ծրագիրը։

Обама и спикер Конгресса обменялись упреками в телеэфире
Президент США Барак Обама вечером в понедельник, 25 июля, выступил в телеэфире с речью, посвященной бюджетному кризису. Как передает «Lenta.ru» со ссылкой на «Associated Press», глава государства заявил, что единственным препятствием к принятию соглашения, которое позволит этот кризис разрешить, является позиция конгрессменов-республиканцев, признающих лишь одну меру - сокращение государственных расходов.
Обама предупредил, что американская нация оказалась в угрожающей близости от дефолта.
В своей речи президент раскритиковал предложенный республиканцами план по снижению дефицита бюджета, сочтя его однобоким. Также он заявил, что предложенные спикером Палаты представителей Джоном Бейнером меры по увеличению лимита госдолга способны лишь отсрочить дефолт на полгода. "Другими словами, это не решит проблему", - подчеркнул Обама.
Сразу после речи президента американские каналы показали внеплановое обращение Бейнера, который, в свою очередь, раскритиковал позицию главы государства.
"Президент часто говорит, что нам нужен "сбалансированный" подход, под которым в Вашингтоне подразумевают - мы тратим больше, вы платите больше", - сказал спикер, намекая, очевидно, на то, что Обама пытается повысить налоги для состоятельных американцев, чтобы как можно меньше сокращать государственные расходы.
"Печальная правда заключается в том, что президент хотел получить карт-бланш полгода назад и хочет сегодня. Но этого не будет", - заявил Бейнер.
Республиканцы и демократы в Конгрессе так и не смогли прийти к компромиссному решению и накануне вновь предложили два разных плана выхода из кризиса.
Добавим, что Белый дом и Конгресс на протяжении нескольких месяцев не могут согласовать проект бюджета США на 2012 финансовый год. И конгрессмены-республиканцы, и их коллеги-демократы, поддерживающие администрацию Барака Обамы, признают, что необходимо снизить госрасходы и увеличить лимит госдолга, однако не могут договориться о деталях этих решений.
Кроме того, Обама настаивает на отмене налоговых льгот для обеспеченных граждан, но республиканцы этому активно противятся. Вместо этого они требуют максимального сокращения государственных расходов, в частности, сокращения программ по выплате пособий.