Իրանի զորքերը հրետանային հարվածներ են հասցրել Իրաքին
«Ասոշիեյթիդ փրես» գործակալությունը հաղորդում է, որ Իրանի հրետանին հարվածներ է հասցրել Իրաքի հյուսիսարևելյան ինքնավար շրջաններին, որտեղ խիտ բնակվում են տեղի քրդերը։
Չորս ժամ շարունակվող հրաձգության հետևանքով զոհվել է Իրաքի երկու քաղաքացի, երեքն էլ վիրավորվել են։ Հարվածն ուղղված է եղել Էրբիլ գավառի Սիդկան քաղաքին, որը Իրանի սահմանից ընդամենը 20 կմ հեռավորության վրա է։
Ո՛չ Իրաքի կենտրոնական կառավարությունը, ո՛չ տեղի քրդական իշխանությունները կատարվածը չեն մեկնաբանել։
Ավելի վաղ պաշտոնական Թեհրանը բազմիցս սպառնացել էր հարվածներ հասցնել քուրդ գրոհայինների արտասահմանյան հենակետերին, եթե նրանք չդադարեն հարձակվել Իրանի պետական հաստատությունների վրա։
Վերջին նման հարձակման հետևանքով զոհվել էր Քում քաղաքի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար գեներալ Աբաս Կասեմին։

Иранские войска нанесли артиллерийский удар по Ираку
Иранская артиллерия нанесла удар по автономным северо-восточным районам Ирака, где компактно проживают местные курды, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на «Associated Press».
В результате обстрела, продолжавшегося четыре часа, два гражданина Ирака погибли, еще трое получили ранения. Удар был нанесен по городу Сидкан, расположенному в провинции Эрбиль на расстоянии около 20 километров от границы с Ираном.
Ни центральное правительство Ирака, ни местные курдские власти произошедшее пока не прокомментировали.
Ранее официальный Тегеран не раз грозил нанести удары по иностранным базам курдских боевиков, если те не прекратят нападения на государственные учреждения в Иране.
Последней такой атакой стало убийство командира Корпуса стражей исламской революции в городе Кум - генерала Аббаса Касеми. Активисты "Партии свободной жизни Курдистана" взорвали машину, на которой высокопоставленный офицер ехал вместе со своими помощниками. Все они погибли.