Դավիթ Հարությունյան. «Տվյալ պահին արտահերթ ընտրությունների անցկացման հիմքեր չկան»
ՀԱԿ–իշխանություն երկխոսության իշխանության պատվիրակության անդամ Դավիթ Հարությունյանը քննարկումների երկրորդ փուլից հետո մեկնաբանելով հանդիպման արդյունքները՝ նշել է, որ բնական է, թե երկխոսող կողմերը պետք է տարբեր մոտեցումներ ունենան նույն հարցի վերաբերյալ, ու յուրաքանչյուրը կարող է ներկայացնել իր օրակարգը։ «Տարօրինակ կլիներ, եթե ի սկզբանե կողմերը մինչև երկխոսելը համաձայնության գային»,–նկատել է նա։
«7օր»–ի հարցին՝ հնարավո՞ր է արդյոք փոխզիջման արդյունքում համաձայնություն ձեռք բերվի այն մասին, որ նախ լինեն արտահերթ խորհրդարանական, ապա նախագահական ընտրություններ, Դ. Հարությունյանը պատասխանել է. «Ինչը հնարավոր է, կտեսնենք երկխոսության ընթացքում»։
Նա նաև ավելացրել է, որ իրենք պատրաստ են քննարկել յուրաքանչյուր հարց, այդ թվում՝ արտահերթ ընտրություններինը։
Հարցին՝ արդյոք նրանք կրկին բացառո՞ւմ են արտահերթ ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը, ՀՀԿ–ական պատգամավորն ասել է, որ տվյալ պահին արտահերթ ընտրությունների անցկացման հիմքեր չկան։
Վերջում նա հավելել է, որ հաջորդ հանդիպումը լինելու է օգոստոսի 4–ին նույն վայրում՝ Կառավարության ընդունելությունների տանը։

На данный момент нет оснований для проведения внеочередных выборов - Давид Арутюнян
Комментируя по окончании второго раунда переговоров итоги сегодняшней встречи АНК и властей, член коалиционной делегации диалога между АНК и властями Давид Арутюнян заявил, что естественно, что стороны, ведущие диалог, должны иметь различные подходы к одному и тому же вопросу и каждый может представить свою повестку.
«Было бы странным, если бы изначально, до диалога, стороны пришли к согласию», -сказал он.
На вопрос «7or» о том, возможно ли, что в результате компромисса будет достигнута договоренность о том, что сначала будут внеочередные парламентские, а затем президентские выборы, Давид Арутюнян отметил: «Всë, что возможно, мы увидим в течение диалога».
По словам Арутюняна, они готовы обсуждать любой вопрос, в том числе и внеочередные выборы.
На вопрос о том, исключают ли они проведение внеочередных выборов и сейчас, он ответил, что на данный момент для их проведения нет оснований.
Давид Арутюнян добавил, что следующая встреча АНК и властей состоится 4 августа опять же в Доме приемов правительства.