Ում է ոչխարի տեղ դրել Նիկոլ Փաշինյանը
Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը «պասերով» են խաղում: Նիկոլը խոսում է զիջումներից՝ անունը դնելով խաղաղություն, իսկ Իլհամը խոսում է Հայաստանի տարածքներից ու Արցախն Ադրբեջանի կազմում տեսնելուց:
Որքան շատ է Նիկոլը խոսում զիջումներից ու «հիմնավորում» Ադրբեջանի տարածքային իրավունքները, այնքան լկտիանում է Իլհամը:
Նիկոլն այնքան էնտուզիազմով ու հետևողական է արտահայտվում Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու մասին, որ կասկած չի առաջանում՝ գործ ունենք թուրք-ադրբեջանական տեղեկատվական դիվերսանտի հետ:
Իր դիվերսանտությունը քողարկելու համար Նիկիոլն իրեն հավատացողներին դնում է ոչխարի տեղ: Ըստ նրա՝ 1998-ից հետո ՀՀ իշխանություններն ամեն կերպ փորձել են Արցախն Ադրբեջանին հանձնել, բայց հայր ու որդի Ալիևները համառորեն չեն վերցրել այն: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն էլ ժամավաճառությամբ է զբաղվել և ամեն անգամ նոր միջնորդական առաջարկություններով է հանդես եկել:
Նիկոլն ամեն կերպ փորձում է իրեն դեռևս հավատացող փոքրաթիվ ոչխարներին համոզել, թե իբր ինքը մեղավոր չէ, որ պատերազմ ու պարտություն եղավ: Ավելին՝ ինքը փորձում է «ռազմահայրենասեր» երևալ, թե բա ես ուզում էի, որ Արցախը Հայաստան լիներ, բայց չկարողացա:
Նիկոլը պարբերաբար ձգտում է տեղավորվել «Ժողվարչապետը Ղարաբաղի հարցում մեղավոր չէր, խեղճ հարիֆի ջեբը գցեցին նախկինները» բանաձևի մեջ, որպեսզի իր կաշին փրկի, բայց քանի՞ ոչխար կա, որ կհատավա այդ անհեթեթությանը: Դա էլ թող սոցիոլոգները հաշվեն:
Հ.Գ. Նիկոլ Փաշինյանն իր ԱԺ ելույթում փրփուրը բերանին «ապացուցում» էր, որ գործող կառավարությունն ամենաշատն է օգնել Արցախին՝ տողատակով հակաղարաբաղյան քարոզ տանելով:
Թե ինչքան է օգնել Նիկոլը Ղարաբաղին՝ ակնհայտ է: Տարածքային հսկայական կորուստներ, մարդկային հազարավոր զոհեր, հազարավոր վիրավորներ, տասնյակ հազարավոր անտուն մարդիկ, ներքին փախստականներ...
Ի դեպ, Նիկոլի իշխանության 4 տարիների ընթացքում փլուզվեց այն թեզը, համաձայն որի՝ եթե Ղարաբաղը հանձնենք, ապա լավ կապրենք: Ղարաբաղի մեծ մասը տանուլ տվեց Նիկոլը, բայց լավ չենք ապրում: Մեղմ ասած:
Հիմա Նիկոլը փորձում է համոզել, որ եթե Ղարաբաղը հանձնենք Ադրբեջանին, ապա երևի խաղաղ կապրենք: Դժվար է ասել՝ սա անմեղսունակությո՞ւն է, թե՞ դավաճանություն: Շատերի կարծիքով երկուսը միասին:

Кого принимает за баранов Никол Пашинян
Никол Пашинян и Ильхам Алиев играют в пасы. Никол говорит об уступках, называя это миром, а Ильхам говорит о территориях Армении и пребывании Арцаха в составе Азербайджана.
Чем больше Никол говорит об уступках и «обосновывает» территориальные притязания Азербайджана, тем наглее становится Ильхам.
Никол высказывается о сдаче Арцаха Азербайджану с такими энтузиазмом и последовательностью, что не остается никаких сомнений – мы имеем дело с турецко-азербайджанским информационным диверсантом.
Для сокрытия своей диверсионной сущности Никол принимает всё еще верящую ему массу за баранов. Согласно ему, после 1998-го власти РА всячески пытались сдать Арцах Азербайджану, но отец и сын Алиевы упорно не забирали его. Минская группа ОБСЕ, в свою очередь, была занята затягиванием времени и каждый раз выступала с новыми посредническими предложениями.
Никол пытается убедить оставшихся немногочисленных баранов, будто он не виноват в войне и поражении. Более того, он пытается казаться «военным патриотом», мол, я хотел, чтобы Арцах был Арменией, но не сумел этого добиться.
Никол периодически пытается уместиться в формулу «Народный премьер не виноват в вопросе Карабаха, бедняге эту проблему подкинули в карман», чтобы спасти свою шкуру, но сколько баранов готовы поверить в эту чушь? Оставим это на суд социологов.
P.S. В ходе выступления в НС Никол Пашинян с пеной у рта «доказывал», что действующее правительство больше всех помогло Арцаху, ведя между строк антикарабахскую пропаганду.
Насколько же Никол помог Никол Карабаху, известно всем. Огромные территориальные потери, тысячи погибших и раненых, десятки тысяч оставшихся без крова, вынужденных переселенцев…
Кстати, в ходе 4-летнего правления Никола развалился тот тезис, согласно которому «если сдадим, Карабах, будем жить хорошо». Никол сдал большую часть Карабаха, но хорошей жизни, мягко говоря, не заметно.
Сейчас Никол пытается убедить, что если сдадим Карабах Азербайджану, то, возможно, будем жить в мире. Трудно сказать, это следствие невменяемости или предательства. По мнению многих, и того, и другого.