ՄԱԿ–ն օրինական է ճանաչել Գազայի շրջափակումը, Թուրքիան շտապում է պատասխան տալ։
Գազայի հատվածի ջրային շրջափակումը համապատասխանում է միջազգային իրավունքին։ Նման եզրահանգում է արձանագրված ՄԱԿ–ի «Ազատության  նավատորմի» գործի հետաքննության համար ստեղծված հատուկ հանձնաժողովի զեկույցում։
«Գազայի զինված խմբավորումները լուրջ սպառնալիք են Իսրայելի անվտանգության համար։ Գազայի ջրային շրջափակումն օրինական միջոց է Իսրայելի պետական անվտանգության ապահովման համար»,– նշված է զեկույցի առաջաբանում։
Միևնույն ժամանակ Իսրայելին ներողություն խնդրելու վերջնաժամկետ հայտարարած Թուրքիան շտապում է պատասխան տալ ՄԱԿ–ի վերոհիշյալ զեկույցին։ Ահմեդ Դավութօղլուն ընդհատել է իր պաշտոնական այցը Փարիզ և վերադարձել Թուրքիա։
Հիշեցնենք, որ «Ազատության  նավատորմի» գործի հետաքննության համար ստեղծված հատուկ հանձնաժողովը ստեղծվել էր ՄԱԿ–ի կողմից 2010-ին։ Հանձնաժողովը բաղկացած է 2-ական թուրք և իսրայելցի պաշտոնյա ներկայացուցիչներից, իսկ հանձնաժողովի ղեկավար էր նշանակվել Նոր Զելանդիայի նախկին վարչապետ Ջեֆրի Փալմերը։

ООН признала законной морскую блокаду сектора Газа
Специальная комиссия ООН считает, что Израиль проявил неумеренную агрессию при захвате турецкого судна, направлявшегося в Газу в прошлом году. Однако морская блокада сектора Газа признана правомерной.
Официально доклад комиссии будет представлен 2 сентября. Накануне копия документа попала в распоряжение газеты «The New York Times».
В докладе, по сообщению «Infox.ru»,  признается право Израиля на морскую блокаду сектора Газа. Отмечается, что израильтяне, высадившиеся на судно «Мави Мармара», применяли силу в целях самозащиты, так как они встретили организованное и вооруженное сопротивление.
Авторы доклада предлагают Израилю выразить сожаления по поводу гибели турецких граждан и выплатить компенсации семьям погибших.
Напомним, что Турция требует от Израиля принесения извинений за нападение на турецкое гуманитарное судно «Мави Мармара», в результате которого в 2010 г. погибли 9 турок.