ՀՀ-ում թանկանում են ապրանք-ծառայություններ, որոնց գինը տարիներ շարունակ անփոփոխ է եղել
Հայաստանում սկսել են բարձրանալ այնպիսի ապրանքների ու ծառայությունների գները, որոնք տևական ժամանակ չէին բարձրացել։ Այսօր ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում գնաճի թեմայով հրավիրած արտահերթ նիստում ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Օրինակ` վերջին 10 տարվա ընթացքում վարսավիրական ծառայությունների գների աճ համարյա չի եղել, մենք հիմա նկատում ենք այդ տիպի ծառայությունների գների աճ»,–ասաց Գալստյանը` հավելելով, որ նման ապրանք–ծառայությունների ամսական գնաճը գերազանցել է ամսական 1 տոկոսը։
Ըստ ԿԲ նախագահի` նման աճը պայմանավորված է պահանջարկի ավելացմամբ, քանի որ ավելացել է նաև Հայաստանում գտնվող ու այդ ծառայություններից օգտվողների թիվը։
«Չգիտեմ` 60 000 է, թե 30 000 է, թվերը տարբերվում են` կախված ժամանակահատվածից։ Բայց այդ մարդիկ ներկայացնում են պահանջարկ այդ տիպի ծառայությունների նկատմամբ։ Բնականաբար, վարսավիրն էլ, տեսնելով ընդհանուր գնաճային միջավայրը, ասում է` ես էլ իմ գները բարձրացնեմ»,–ասաց Գալստյանը։
ԿԲ նախագահի խոսքով` այսօրինակ ապրանք–ծառայությունները կազմում են նվազագույն սպառողական զամբյուղի գրեթե կեսը` 50 տոկոսը։
Մյուս կողմից խնդիրը մտահոգում է ԿԲ նախագահին այն տեսանկյունից, որ գնաճը պայմանավորված է զուտ պահանջարկի աճով և ոչ առաջարկի։ Մինչդեռ Հայաստանի արտադրական հզորությունները նույնիսկ կարող են չբավարարել առաջացած բարձր պահանջարկը։
Խնդրի լուծման համար ԿԲ նախագահը չբացառեց, որ ԿԲ–ն առաջիկայում կորոշի բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` ահագնացող գնաճը զսպելու և գնաճը 4– տոկոսանոց թիրախում պահելու համար։

В Армении дорожают услуги, цена которых на протяжении многих лет была неизменной
В Армении начали расти цены на те услуги, которые долгое время не дорожали. Об этом заявил на внеочередном заседании постоянной комиссии армянского парламента по финансово-кредитным и бюджетным вопросам на тему инфляции председатель ЦБ Мартин Галстян.
«Например, за последние 10 лет почти не было роста цен в парикмахерских. Мы сейчас наблюдаем рост цен на такие услуги», – сказал Галстян, добавив, что ежемесячный рост цен на подобные услуги превысил 1% в месяц.
По словам председателя ЦБ, такой рост обусловлен увеличением спроса, так как увеличилось также число находящихся в Армении и пользующихся этими услугами клиентов из других стран.
«Я не знаю, сколько их – 60 или 30 тысяч, цифры различаются в зависимости от сезона. Но эти люди создают спрос на эти типы услуг. Естественно, парикмахеры, видя общие инфляционные тенденции, повышают цены», – сказал Галстян.
По словам председателя ЦБ, такие услуги составляют почти половину минимальной потребительской корзины.
С другой стороны, проблема беспокоит председателя ЦБ в том плане, что цены растут на фоне увеличения спроса, но предложение при этом не растет.
Между тем производственные мощности Армении могут не справиться с возросшим спросом.
Для решения проблемы председатель ЦБ не исключил, что ЦБ в ближайшее время повысит ставку рефинансирования, чтобы сдержать инфляцию в пределах 4%.