Նիկոլը բավարարեց Ադրբեջանի հերթական պահանջը
Նիկոլ Փաշինյանը կուլիսային հանդիպում խնդրեց Էրդողանից ու հրապարակավ մերժվեց։ Թուրքիայի նախագահը հայտարարեց, որ հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորում հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե իրագործվեն Ադրբեջանի պահանջները և բավարարվեն Թուրքիայի նախապայմանները։ Նիկոլն ակնհայտորեն դրական է արձագանքել Էրդողանի ասածներին, քանզի հակառակ պարագայում Թուրքիան չէր հարաբերվի Հայաստանի հետ, Ռուբինյան Ռուբենն էլ իրեն «վաժնի պերոսնի» տեղ դնելով, վիզը ջայլամի պես ձգելով ու դեմքին լուրջ արտահայտություն տալով հարցազրույցներ չէր տա։
Թուրք–ադրբեջանական գլխավոր նախապայմաններն ու պահանջները հետևյալն են՝
1.Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մաս,
2.թուրք–ադրբեջանական զույգին տրամադրել «Զանգեզուրի միջանցքը», որն ըստ Ալիևի՝ պետք է ունենա նույն կարգավիճակն, ինչ Լաչինի միջանցքը,
3.պետականորեն հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացից,
4․ճանաչել հայ–թուրքական սահմանն՝ ըստ Կարսի պայմանագրի։
Բացառությամբ «Զանգեզուրի միջանցքի», մյուս բոլոր կետերով Նիկոլն ամեն ինչ անում է թուրք–ադրբեջանական զույգին գոհացնելու համար։
Բացի վերը նշվածից կան նաև դետալային նախապայմաններ, որոնցից մեկի բավարարման մասին այսօր հայտարարեց ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը։ Ըստ նրա՝ այս տարվա սեպտեմբերից հայաստանյան ժամկետային զինծառայողներն այլևս Արցախում չեն ծառայելու։ Բացի այդ՝ հայաստանյան ԶՈՒ առանձին ստորաբաժանումներ կրկին սեպտեմբերին դուրս կբերվեն Արցախից։ Այսպիսով ՀՀ իշխանությունները պաշտոնապես ու վերջնականորեն հրաժարվում են Արցախի անվտանգության երաշխավորը լինելու գործառույթից։ Դե ֆակտո այդպես էր 2020–ի նոյեմբերի 9–ից հետո, հիմա արդեն հրապարակավ ու պաշտոնապես է Նիկոլը ձեռքերը լվանում Արցախից ու արցախահայության ճակատագիրը դնում ռուս–թուրք–ադրբեջանական «բազառների» տակ՝ դրանով իսկ խախտելով ՀՀ անկախության հռչակագիրը։
Արցախից ՀՀ զորքերի դուրս բերումը և Արցախ զինակոչիկներ չուղարկելը եղել է Ալիևի պահանջը, և Նիկոլ Փաշինյանն այս պահանջը ևս կատարում է ու դա նույնպես մտնում էր թուրքական նախապայմանների մեջ (թե բա՝ չկան նախապայմաններ)։ Դե իսկ թուրքական գլխավոր նախապայմանը՝ Արցախի գոնե մի քանի տարածքի հանձնում Ադրբեջանին, Նիկոլը ոչ թե բավարարել է, այլ պլանը գերակատարել է՝ 9 շրջան հանձնելով Ադրբեջանին։

Никол выполнил очередное требование Азербайджана
Никол Пашинян за кулисами попросил у Эрдогана встречи и был публично отвергнут. Президент Турции заявил, что урегулирование армяно-турецких отношений возможно лишь в случае удовлетворения требований Азербайджана и предусловий Турции. Никол отреагировал на требования Эрдогана позитивно, иначе Турция не продолжала бы контактировать с Арменией, а Рубинян Рубен не мнил бы себя важной персоной и не давал бы одно интервью за другим, вытянув шею и приняв серьезное выражение лица.
Главными турецко-азербайджанскими предусловиями и требованиями являются:
1. признание Арцаха в составе Азербайджана,
2. предоставление «Зангезурского коридора», который, согласно Алиеву, должен иметь тот же статус, что и Лачинский коридор,
3. отказ на государственном уровне от процесса международного признания Геноцида армян,
4. признание армяно-турецкой границы по Карсскому договору.
Кроме «Зангезурского коридора», по всем остальным пунктам Никол делает всё возможное для удовлетворения турецко-азербайджанского тандема.
Помимо отмеченного выше, есть также детальные предусловия, об удовлетворении одного из которых сегодня заявил секретарь Совета национальной безопасности Армен Григорян. Согласно ему, с сентября текущего года солдаты-срочники из Армении больше не будут служить в Арцахе. Кроме того, из Арцаха будут выведены также отдельные подразделения ВС Армении. Таким образом, власти РА официально и окончательно отказываются от функции гаранта безопасности Арцаха. Де-факто так было еще с 9 ноября 2020 года, но сейчас Никол умывает руки публично и официально, оставляя вопрос будущего армян Арцаха на российско-турецко-азербайджанские договоренности и нарушая тем самым Декларацию независимости РА.
Вывод войск РА из Арцаха и отказ отправлять туда призывников был требованием Алиева, и Никол Пашинян прилежно его выполняет, что тоже входит в турецкие предусловия (об отсутствии которых он постоянно заявляет). Главное же предусловие Турции по сдаче Азербайджану хотя бы нескольких районов Арцаха Никол не только выполнил, но и перевыполнил, сдав целых 9 районов.