Ինչու մտքափոխվեց Նիկոլ Փաշինյանը և ինչպես փչացավ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը
Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ հիմար վիճակի մեջ դրեց ու փչացրեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կոչվող խմբակցության անդամներին՝ ուսապարկերին։ Հատկապես փչացավ «եղջերուն»՝ Ալեն Սիմոնյանը, ով խորոզլամիշ էր եղել, թե բա՝ անպայման մանդատներից զրկելու ենք ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորներին։
Ինչպես հայտնի է, Նիկոլ Փաշինյանը, օգտվելով այն բանից, որ փողոցային պայքարը իշխանափոխության չհասավ, որոշել էր պատժել (իր կարծիքով) խորհրդարանական ընդդիմության պատգամավորներին՝ նախաձեռնելով աննախադեպ գործընթաց՝ զրկել նրանց մանդատներից։ Նրա խորհրդարանական մանկլավիկները, բնականաբար, պատրաստվում էին դակոցիին, բայց ամեն ինչ հետ պտտեցվեց։
Նիկոլական որոշումը հետ պտտեցնելու «հիմնավորումներն» արդեն Ալեն Սիմանյանը չէր կարող ներկայացնել, քանզի նրա գլխին «կոտոշներ» աճեցին հետ պտտեցման արդյունքում։ Այդ առաքելությունը դրվել էր «ջայլամի»՝ Ռուբեն Ռուբինյանի վրա, ով լիզում էր իր թիմակիցների օրեր շարունակ «թքած» մտքերը։
Հարց կարող է առաջանալ, թե ինչո՞ւ Նիկոլը հետ քայլ արեց։ Այն հիմնավորումը, թե, իբր, իշխանությունը որոշել է հարգել ընդդիմադիր էլեկտորատի քվեն ու դա է պատճառը, որ մանդատներից չեն զրկում, ծիծաղելի է։ Նիկոլը հարգանք չունի սեփական էլեկտորատի հանդեպ ու դրան միշտ փորձում է հիմարի տեղ դնել, էլ ուր մնաց, թե ընդդիմադիր էլեկտորատին հարգեր։ Նահանջի պատճառը կամ պատճառներն այլ տեղ է պետք փնտրել։
Կա երկու հիմնական վարկած՝
1․Նիկոլենց դրսի տերերը դեմ են եղել այդ քայլին, քանզի զուտ ձևականորեն կարող էր նախադեպ ստեղծվել ԵԽ տարածքում, ինչը ձեռնտու չէ արևմտյան շրջանակներին, քանզի այլ երկրներում էլ այն ստիպված պետք է լինեին կիրառել, իսկ դա այս փուլում պետք չէ ԵՄ–ին։
Նիկոլին սկզբում «օկ» էին ասել, հետո հետ պտտեցրել, ինչի արդյունքում էլ Նիկոլը հետ կանգնեց իր որոշումից։
2․Նիկոլենք սկզբում որոշել էին բոլորին զրկել մանդատից ու միայն պահել իրենց երկու հաճախորդների մանդատները։ Հետո որոշեցին միայն մի մասին զրկել մանդատից՝ մտածելով, որ դրանով կարող են պառակտում մտցնել ընդդիմադիր հատվածում։ Երբ իրենց համար պարզ դարձավ, որ այդ պառակտումը չի լինելու և ընդամենը կարող են մեկ–երկու հաճախորդի փուչիկ պայթեցնել, հետ քաշվեցին։
Թե իրականում որ վարկածի հետ գործ ունենք, դժվար է ասել։ Չի բացառվում, որ երկուսի խառնուրդն է եղել։ Մեկ բան ակնհայտ է՝ Նիկոլը հաստատ ընդդիմադիր էլեկտորատի խաթր չէ նահանջել իր որոշումից։ Ակնհայտ է նաև, որ ընդդիմությունը սովորական աշխատանքային ռեժիմով չի գնալու խորհրդարան։ Քաղաքական գործընթացները լինելու են խորհրդարանից դուրս։
Հ․Գ․ Մանդատներից զրկել–չզրկելու թեմայով խոսող Ռուբինյան Ռուբենն ակնհայտորեն նյարդայնացած էր, երբ լրագրողներին ճեպազրույց էր տալիս այդ թեմայով։
Փորձելով թաքցնել իր մանթրաժ վիճակը՝ նա որոշեց «գողական» գնալ։ Այս խլյուպիկը, այս ինժեներ–բալան, ակնհայտորեն չմոյական պատանեկություն ապրած այս տղան հոխորտում էր, թե բա մանդատից չենք զրկում ընդդիմությանը, որպեսզի գան, նայեն մեր աչքերին ու չկարողանան ասել իրենց ուզածները։
Ռուբինյանը մի թիմի անդամ է, որի լիդերն ամբողջ կյանքում վախեցած է ման եկել ու միայն ամբոխի, հետագայում էլ՝ ուժայինների հետևում թաքնված է դուխավորվել։
Ռուբինյանը մի թիմի անդամ է, որի լիդերը հայտնի իրադարձությունների ժամանակ բունկերում էր թաքնվել վախից։
Ռուբինյանն ու իր ընկերներն այժմ պախկվել են ուժայինների հետևում և ուզում են լավ տղա խաղալ, այսպես ասած, գողական գնալ։
Ո՞վ էր Ռուբինյանը 2018–ից առաջ։ Ովքե՞ր էին մյուս ուսապարկերը 2018–ից առաջ։ Ո՛չ մտքով, ո՛չ ճանաչվածությամբ, ո՛չ իրենց մարդկային ու այլ որակներով աչքի չընկած մարդիկ։ Դպրոցական տարիներին հիմնականում ծեծ կերած, «քուրիկական» ոճով ապրող տղաներ էին նրանցից շատերը։ Քաղաքական առումով եթե եղել են, ապա եղել են որպես հաճախորդներ (այդ թվում՝ դրսի ուժերի հաճախորդներ)։
Հիմա ձեռքներն իշխանություն է ընկել, թաքնվել են ոստիկանության, ԿԳԲ–ի, դատախազության հետևը, պետական մեքենան ապօրինաբար օգտագործում են ու «գողական» են գնում՝ հոխորտալով։ Սրանց բոլորի «դուխն» առանց իշխանության կերևա։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ոնց են իրենց պահելու, ո՞նց են իրար ծախելու, թե բա՝ ես մեղավոր չեմ, ինձ ստիպել են, ես կարող եմ ձեզ ծառայել․․․

Почему передумал Никол Пашинян и как испортилась фракция «Гражданский договор»
Никол Пашинян в очередной раз поставил в идиотское положение и испортил членов фракции под названием «Гражданский договор», то есть своих рюкзаков. В особенности испортился «олень» – Ален Симонян, который распетушился, мол, мы обязательно лишим оппозиционных депутатов их мандатов.
Как известно, Никол Пашинян, воспользовавшись тем, что уличная борьба не привела к смене власти, решил наказать (на его взгляд) депутатов от парламентской оппозиции, инициировав беспрецедентный процесс, – лишить их мандатов. Его парламентские приспешники, естественно, готовились компостировать это решение, но всё было отмотано назад.
Представить «обоснования» этого решения не был бы в силах даже Ален Симонян, у которого в итоге из-за этого выросли «рога». Эту миссию возложили на «страуса» – Рубена Рубиняна, который оказался вынужден подтирать мысли членов своей команды, извергавшиеся последние несколько недель.
Может возникнуть вопрос, почему Никол решил пойти на попятную. То обоснование, будто власть решила уважать голос оппозиционного электората, и именно поэтому депутатов не лишают мандатов, попросту смешно. Никол не уважает даже собственный электорат, который он постоянно принимает за дураков – куда уж до уважения оппозиционного электората. Причину или причины отступления нужно искать в другом месте.
Есть 2 основные версии:
1Внешние хозяева николовцев были против этого шага, поскольку чисто формально мог возникнуть прецедент на всем пространстве СЕ, что невыгодно западным кругам, так как они будут вынуждены применить его также в других странах, а это ЕС на данном этапе не нужно.
Николу сначала сказали «ок», но затем отмотали всё назад, в результате чего Никол отказался от своего решения.
2Николвцы сначала решили лишить всех оппозиционных депутатов мандатов, сохранив лишь пару из числа своих клиентов. Затем захотели лишить мандатов лишь часть депутатов от оппозиции, полагая, что могут внести этим раскол в оппозиционное поле. Когда им стало понятно, что этого раскола не будет, и они спалят лишь одного-двух своих клиентов, отпрянули назад.
С каким из вариантов мы имеем дело, сказать трудно. Не исключено, что с сочетанием обоих. Однако одно очевидно: Никол отступил от своего решения уж точно не из уважения к оппозиционному электорату. Очевидно также, что оппозиция не вернется в парламент в обычном рабочем режиме. Политические процессы будут протекать вне стен парламента.
P.S. Говоривший о процессе лишения мандатов Рубинян Рубен был явно нервозен, отвечая на вопросы журналистов на данную тему.
Пытаясь скрыть свой мандраж, он решил пойти «по-блатному». Этот хлюпик из числа переживших чмошную юность пай-мальчиков хорохорился, мол, они не лишают оппозицию мандатов, чтобы те пришли и посмотрели им в глаза и не смогли ничего поделать.
Рубинян – член команды, лидер которой всю жизнь пребывал в страхе, и храбрился лишь за спиной толпы, а впоследствии – силовиков.
Рубинян – член команды, лидер которой в ходе известных событий прятался от страха в бункере.
Рубинян и его друзья сейчас прячутся за силовиками и хотят играть в конкретных пацанов и жить по воровским понятиям.
Где были Рубинян и остальные рюкзаки до 2018-го? Они не выделялись ни своим умом, ни признанием, ни человеческими и другими качествами. В школьные годы они в основным были мальчиками для битья, жившими «по-девчачьи» парнями. В политическом же плане они существовали лишь как клиенты (в том числе как клиенты внешних сил).
Сейчас они при власти и прячутся за полицией, КГБ, прокуратурой, незаконно используют государственный аппарат и пытаются корчить из себя «блатных». Их «храбрость» проявится по лишении власти.
Представляете, как они себя поведут, как будут сдавать друг друга, мол я ни при чем, меня заставили, я могу вам послужить…?