Եվրոյոնջայից մինչև եվրոպուտանկա
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանավորներից փող պոկելով «Հայկական ժամանակ» թերթոնն էր աշխատացնում և «թունդ ընդդիմադիր» աշխատում, դժգոհ էր եվրոպական չինովնիկներից ու արևմտյան կառույցների ներկայացուցիչներից։ Նա նրանց եվրոյոնջա էր անվանում։
Հիմա ժամանակները փոխվել են։ Հա՛մ Նիկոլն է եվրոպական չինովնիկներից գոհ, հա՛մ եվրոչինովնիկներն են գոհ Նիկոլից։
Եվրոչինովնիկները գոհ են Նիկոլից, քանզի նա բռնել է թուրքական գիծը և կատարում է Ալիևի պահանջները։ Այն Ալիևի, որը Եվրոպային խոստացել է գազի մատակարարման ավելացում։ ԵՄ–ի համար հայի արյունը, բնականաբար, ավելի թեթև է, քան ադրբեջանական գազը։ Ուստի նրանք սեղմում են Ալիևի արյունոտ ձեռքը։
Եվրոչինովնիկները գոհ են Նիկոլից, քանզի նրա շնորհիվ թուլացան ռուսական և ուժեղացան թուրքական դիրքերը մեր տարածաշրջանում։ Նիկոլի բերած պատերազմն ու պարտությունը փոխեց ուժերի բալանսը Հարավային Կովկասում, ինչը չի կարող չգոհացնել արևմտաթուրքական ուժերին, որոնք ատամներով պաշտպանում են Նիկոլի իշխանությունը, քանզի նա դեռ անելիք ունի, հանձնելիք ունի։
Նիկոլի անելիքների ու հանձնելիքների ակնկալիքով եվրաչինովնիկներն աչք են փակում նիկոլական ապօրինությունների, հակաժողովրդավարական քայլերի վրա ու ծպտուն չեն հանում, մինչդեռ նախկինում եթե այդ ամենի 1 տոկոսը լիներ, ապա իրենց հետույքներն ու կոկորդները կպատռեին, թե բա՝ հարա՜յ, հասե՜ք, Հայաստանում ոտնահարվում են մարդու իրավունքները։
ՀՀ–ում ԵՄ–ի դեսպան կա՝ Անդրեա Վիկտորինը (նկարում՝ «վզին դրած» Գագիկ Ջհանգիրյանի կողքին տիտիկ է արել)։ Սա «չի նկատում», որ Արմեն Գրիգորյանը մահացել է դատարանի դահլիճում, չի ուզում ընկալել, որ առողջական խնդիրներ ունեցող Արմեն Գրիգորյանին կալանավորելը նույնն է, թե նրան մահվան դատապարտես։ Վիկտորինն այդ թեմայով խոսելիս իրեն պահում է ավարտված ՔՊ–ական ուսապարկի պես։ Ասում է՝ դե պետք է հետաքննել ու պարզել, ֆլան, ֆստան․․․
Սույն Վիկտորինը նաև չի տեսնում, որ ՀՀ–ում քաղբանտարկյալներ կան։ Սա արդեն եվրոպուտանկություն է։ Բայց պետք չէ հուսահատվել։ Մեր երկիրը մենք ենք կառուցելու։ Պարզապես արձանագրենք, որ ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին ճամարտակումները ոմանց համար ընդամենը սեփական շահերն առաջ տանելու գործիք են՝ այլ մարդկանց, այլ ժողովուրդների, այլ պետոությունների հաշվին։ Սրանից նեղսրտել պետք չէ։ Ընդամենը պետք է ի գիտություն ընդունել և անցնել առաջ։

От евросилоса до европутанки
Когда Никол Пашинян, выклянчивая деньги у представителей власти, руководил газетенкой «Айкакан жаманак» и работал «ярым оппозиционером», он жаловался на европейских чиновников и представителей западных структур. Он называл их евросилосом.
Прошло время, и всё стало по-другому. Сейчас Никол и еврочиновники, как никогда, довольны друг другом.
Еврочиновники довольны Николом, так как он взял турецкую линию и выполняет требования Алиева. Того самого Алиева, который обещал Европе увеличение поставок газа. Естественно, для ЕС кровь армян намного легче, чем азербайджанский газ. Поэтому они и пожимают кровавую руку Алиева.
Еврочиновники довольны Николом, поскольку благодаря ему ослабли российские и усилились турецкие позиции в регионе. Принесенные Николом война и поражение изменили баланс сил на Южном Кавказе, что не может не радовать западно-турецкие силы, которые держатся за николовскую власть зубами, так как ему еще предстоит многое сдать.
Ожидающие от Никола шагов и сдач еврочиновники закрывают глаза на николовские беззакония и антинародные шаги, между тем как в прошлом, произойди хоть 1% от сегодняшнего, они надорвали бы свои глотки и задницы, мол, караул, в Армении нарушаются права человека.
Есть в Армении такой посол ЕС – Андреа Викторин (на фото – рядом со «взваленным на шею» Гагиком Джангиряном). Она «не замечает», что Армен Григорян умер в зале суда, не хочет понять, что арест имеющего проблемы со здоровьем Армена Григоряна был сродни смертному приговору. Говоря на данную тему, Викторин ведет себя подобно конченному ГД-аевскому рюкзаку. Говорит, мол, нужно провести расследование, выяснить, пятое-десятое…
Эта Викторин не видит также, что в РА есть политзаключенные. А это – уже европроституция. Однако не нужно отчаиваться. Нашу страну отстаивать нам. Всего лишь констатируем, что разглагольствующие о демократии и защите прав человека являются для некоторых лишь инструментом для продвижения собственных интересов – за счет других людей, других народов и других государств. Обижаться на это не стоит. Нужно всего лишь принять к сведению и двигаться дальше.