Ինչու են նիկոլենք ուզում, որ ընդդիմությունը վերադառա խորհրդարան
Արցախի խորհրդարանի խոսնակ Արթուր Թովմասյանը, կամա թե ակամա, ցույց տվեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը շահագրգռված է, որպեսզի ընդդիմությունը վերադառնա խորհրդարան։
Ընդդիմության վերադարձի մասին «մուտիլովկաներ» են տարածում նաև բացահայտված գործակալ Արման Բաբաջանյանը, մաշված ու ժամկետանց Շիրինյանը, տարած ու հետ բերած հաճախորդ Էդմոն Մարուքյանը և այլք։
Պարզ է, որ ընդդիմությունը խորհրդարանում անելիք չունի։ Անելիքը խորհրդարանից դուրս է։ Բայց դրսում էլ պետք է այլ ձև ու բովանդակություն մտցվի, հակառակ դեպքում խորհրդարանական ընդդիմությունը դրսում նույնպես անելիք չի ունենա։
Ինչ վերաբերում է խորհրդարան գնալ–չգնալուն, ապա հասկանալի է, որ ընդդիմությունը միայն մի դեպքում դա պետք է անի, երբ համոզված լինի, որ կարող է դնել Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման հարցը և հասնել արդյունքի։ Մնացած դեպքերում խորհրդարան գնալը կարող է լինել մեկանգամյա ակցիաների կամ նախաձեռնությունների տեսքով, ինչպիսին, որ եղավ, օրինակ, հունիսի 3–ին, երբ նիկոլենք ծլկեցին խորհրդարանից ու չեկան Արցախի ու անվտանգության թեմայով արտահերթ նիստին։ Վե՛րջ, այլ անելիք ընդդիմությունը խորհրդարանում, կրկնեմ, չունի։
Նիկոլենք շահագրգռված են, որպեսզի ընդդիմությունը խորհրդարան գա, քանզի հակառակ դեպքում քաղաքական ճգնաժամը կխորանա։ Բացի այդ՝ Արևմուտքն է պահանջում, որպեսզի միակուսակցական խորհրդարան չլինի, որպեսզի Բրյուսելի հովանու ներքո իրականացվող, այսպես կոչված, խաղաղության գործընթացը և հայ–թուրքական գործընթացը (իրականում՝ հայ–թուրք–ադրբեջանական, ավելի ճիշտ՝ էրդողանաալիևյան ծրագրի իրականացմանը Նիկոլի մասնակից դառնալը) չխոչընդոտվեն ու գոնե ձևական լեգիտիմություն ստանան։ ԵՄ–ին, Թուրքիային խորհրդարանական ընդդիմությունն անհրաժեշտ է ԱԺ շենքում, այլ ոչ թե հրապարակներում։ Դրա համար էլ Նիկոլին արգելեցին մանդատից զրկել ընդդիմությանը (այս հարցում Վրաստանի ներքաղաքական գործընթացներն էլ իրենց ազդեցությունն ունեցան, քանզի այնտեղ էլ խորհրդարանական ընդդիմության մի մասը չի գնում խորհրդարան, բայց ԵՄ–ն արգելում է իշխող ուժին նրանց մանդատներից զրկել)։
Եվ վերջում։ Հայաստանում այնպիսի վիճակ է ստեղծվել, որ ստանդարտ խորհրդարանական աշխատանքներին ընդդիմության մասնակցությունն առնվազն հիմարություն կլինի, չհաշված՝ քաղաքական ինքնասպանությունը։
Գլխավոր խնդիրը մեր երկրի անվտանգությունն ու քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելն է։ Երկուսն էլ չի կարող լուծել նիկոլական իշխանությունը, ուստի՝ պետք է հեռանա կամ հեռացվի։

Почему николовцы хотят, чтобы оппозиция вернулась в парламент
Спикер парламента Арцаха Артур Товмасян невольно показал заинтересованность Никола Пашиняна в возвращении оппозиции в парламент.
«Мутилова» по части возвращения оппозиции распространяют также раскрытый агент власти Арман Бабаджанян, изношенный и просроченный Ширинян, затасканный клиент Эдмон Марукян и др.
Понятно, что оппозиции в парламенте делать нечего. Ее задачи вне стен парламента. Однако за стенами тоже нужно придать иные форму и содержание, иначе парламентской оппозиции будет нечего делать также за стенами НС.
Что касается вопроса целесообразности возвращения в парламент, то понятно, что оппозиция должна будет сделать это лишь в одном случае – если она будет убеждена, что сможет поставить вопрос отстранения Никола Пашиняна и добиться результата. В остальных случаях посещение парламента может быть в виде одноразовых акций или инициатив, как, например, 3 июня, когда николовцы сбежали из парламента и не явились на внеочередное заседание на тему Арцаха и безопасности. И всё. Ничего больше оппозиции в парламенте не остается.
Николовцы заинтересованы в том, чтобы оппозиция вернулась в парламент, поскольку в противном случае углубится политический кризис. Кроме того, Запад требует, чтобы парламент не был однопартийным, дабы протекающие под эгидой Брюсселя так называемый мирный процесс и армяно-турецкое урегулирование (в реальности – армяно-турецко-азербайджанское, вернее – вовлечение Никола в процесс реализации эрдогано-алиевских планов) не были нарушены и приобрели хотя бы формальную легитимность. ЕС и Турции парламентская оппозиция нужна внутри здания НС, а не на площадях. Поэтому Николу и запретили лишать оппозицию мандатов (свое влияние в данном вопросе оказали также внутриполитические процессы в Грузии, поскольку там тоже часть оппозиции не идет в парламент, но ЕС запрещает правящей силе лишать ее мандатов).
Наконец, в Армении такая ситуация, что стандартное участие парламентской оппозиции в работе НС было бы глупостью, а точнее – политическим самоубийством.
Главной задачей является обеспечение безопасности и благополучия граждан нашей страны. Николовской власти это не под силу, поэтому она должна уйти или быть отстранена.