ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ. «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է»
ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Գեդրիուս Չեկուոլիսը «Ռադիո Ազատություն» եվրոպական բյուրոյին տված հարցազրույցում ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար ԵԱՀԿ–ն կարևոր է համարում կողմերի քաղաքական կամքի առկայությունը, հրադադարի կարգի ամրապնդումը և զինված ուժերի շփման գծում կրակոցների դեպքերի քննումը։
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ հենց որ կողմերը քաղաքական կամք դրսևորեն, կարելի կլինի սկսել միջոցներ ձեռնարկել վստահության ամրապնդման ուղղությամբ։ Մենք 21–րդ դարում ենք ապրում, և այդ պատճառով հակամարտությունների կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցությունների միջոցով։ Ես փորձագետ չեմ ռազմական հարցերում, բայց պարզ է, որ պատերազմը չի օգնի լուծելու այս հիմնախնդիրը»,–ընդգծել է Չեկուոլիսը։
Նրա խոսքերով՝ ԵԱՀԿ–ն ողջունում է ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներ Բարաք Օբամայի և Նիկոլյա Սարկոզիի աջակցությամբ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի կողմից ներդրվող ջանքերը։
«Կարծում ենք, որ հակամարտության լուծման համար կողմերը որևէ կերպ պետք է փոխզիջման գան։ Հիմնախնդրի լուծումն իսկապես հնարավոր է»,–ասել է նա։

Урегулирование Карабахского конфликта возможно - спецпредставитель ОБСЕ
ОБСЕ считает важным для урегулирования Карабахского конфликта наличие политической воли сторон, укрепление режима прекращения огня и расследование случаев обстрелов на линии соприкосновения войск. Об этом, как передают азербайджанские СМИ, сказал в интервью европейскому бюро "Радио Свобода" спецпредставитель ОБСЕ Гедрюс Чекуолис .
"Наша позиция состоит в том, что после того, как стороны проявят политическую волю, можно будет начать вырабатывать меры по укреплению доверия. Мы живем в 21 веке и поэтому урегулирование конфликтов возможно только путем переговоров. Я не эксперт по военным вопросам, но ясно, что война не поможет разрешить этот конфликт", - сказал Чекуолис.
По его словам, ОБСЕ приветствует усилия, предпринимаемые президентом России Дмитрием Медведевым при поддержке президента США Барака Обамы и президента Франции Николя Саркози.
"Мы считаем, что стороны конфликта должны каким-то образом найти компромисс для урегулирования. Оно действительно возможно", - сказал Чекуолис.