Նիկոլ Փաշինյանը լուծարեց Հայաստանի Հանրապետությունը
Ղարաբաղյան շարժումը ժամանակի ընացքում ավելի լայն խնդիրներ դրեց իր առաջ և վերածվեց անկախական շարժման։ Շարժումն ուղեկցվում էր ԽՍՀՄ փլուզման գործընթացին զուգահեռ։
Կա տեսակետ, որ ՀՀ–ն այսպես թե այնպես ստեղծվելու էր, քանզի ԽՍՀՄ փլուզումը բերելու էր անկախությանը ճիշտ այնպես, ինչպես ԽՍՀՄ կազմի մեջ մտնող մյուս 14 հանրապետություններն անկախացան։ Այդ տեսակետի մեջ ճշմարտություն կա, բայց պետք է արձանագրել, որ հայերը Ղարաբաղյան շարժման շնորհիվ անկախության ոգին ավելի շուտ էին զգացել։ Ղարաբաղյան շարժումն էր, որ մեզ համահունչ էր դարձրել միջազգային զարգացումներին ու զգալիորեն առաջ գցել Ադրբեջանից։
Ղարաբաղյան շարժումը և հետագայում Ղարաբաղյան պատերազմը ազգային–ազատագրական պայքար էր։ Հայաստանի Հանրապետությունը իմաստավորվեց Ղարաբաղի հայությանը և Ղարաբաղին տեր կանգնելու գաղափարով։
1990–ի օգոստոսի 23–ին ընդունված ՀՀ անկախության հռչակագրի նախաբանում նշված է․ «Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը՝ արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, գիտակցելով իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի առջև համայն հայության իղձերի իրականացման և պատմական արդարության վերականգնման գործում, ելնելով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի սկզբունքներից և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերից, կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա, զարգացնելով 1918 թվականի մայիսի 28-ին ստեղծված անկախ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ավանդույթները, խնդիր դնելով ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի ստեղծումը,
ՀՌՉԱԿՈՒՄ Է
անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը»։
Եվ այսպես, ՀՀ–ն ստեղծվել է Ղարաբաղին տեր կանգնելու կոդով։ Անկախության հռչակագրի 32–ամյակին ընդառաջ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում զեկուցեց Իլհամ Ալիևին, որ Ղարաբաղում ՀՀ զինված ուժեր չկան, բոլորը դուրս են բերվել։ Դրանից առաջ Նիկոլը պարբերաբար «ապացուցել» էր, որ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և վե՛րջ»։
Ղարաբաղից ձեռքերը պաշտոնապես լվանալով ու ադրբեջանամետ քարոզ տանելով Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի լուծարել ու իմաստազրկել է Հայաստանի Հանրապետությունը, քանզի ՀՀ անկախության հռչակագրում նշված դրույթներին դեմ է գնացել։ Դա պետական հանցագործություն է։ Նիկոլի վարած քաղաքականությունը հանցավոր է և չունի վաղեմության ժամկետ։
Հ․Գ․։ Նիկոլի հետ հավասար պատասխանատվություն են կրում նրա թիմակիցները և հաճախորդները՝ էդմոնմարուքյանները, սծյոպիկները և մյուսները։

Никол Пашинян ликвидировал Республику Армения
Карабахское движение с течением времени поставило перед собой более широкие задачи и превратилось в движение за независимость. Движение сопровождалось процессом развала СССР.
Есть мнение, что РА, так или иначе, была бы создана, так как развал СССР привел бы к независимости точно так же, как в случае с остальными 14 советскими республиками. В этом есть своя правда, но нужно констатировать, что благодаря Карабахскому движению армяне почувствовали дух независимости намного раньше. Именно Карабахское движение сделало нас созвучными международным развитиям и позволило нам ощутимо опередить Азербайджан.
Карабахское движение и впоследствии Карабахская война были национально-освободительной борьбой. Республика Армения обрела смысл благодаря идее защиты армян Карабаха и отстаивания самого Карабаха.
В преамбуле принятой 23 августа 1990 года Декларации независимости РА отмечается: «Верховный Совет Армянской ССР, выражая единую волю народа Армении, сознавая свою ответственность за судьбу армянского народа в осуществлении чаяний всех армян и восстановлении исторической справедливости, исходя из принципов Всеобщей декларации прав человека и общепризнанных норм международного права, претворяя в жизнь право наций на свободное самоопределение, основываясь на совместном Постановлении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха», развивая демократические традиции образованной 28 мая 1918 года независимой Республики Армения, имея целью создание демократического, правового общества,
П Р О В О З Г Л А Ш А Е Т
начало процесса утверждения независимой государственности…».
Итак, РА была создана в коде отстаивания Карабаха. В преддверии 32-летия Декларации независимости РА Никол Пашинян доложил Ильхаму Алиеву в ходе заседания правительства, что в Карабахе нет Вооруженных сил РА, и все войска выведены. До этого Никол периодически «доказывал», «Карабах – это Азербайджан, и точка».
Официально умыв руки от Карабаха и ведя проазербайджанскую пропаганду, Никол Пашинян фактически ликвидировал и лишил смысла Республику Армения, так как пошел против прописанных в Декларации независимости РА пунктов. Это – государственное преступление. Проводимая Николом политика преступна и не имеет срока давности.
P.S. Равную с Николом ответственность несут также члены его команды и приспешники вроде эдмонмарукянов, стёпиков и др.