Փախուստից առաջ Քադաֆին շուրջ 30 տոննա ոսկի է վաճառել
Ինչպես հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, Լիբիայի ժամանակավոր կառավարությունը հայտարարել է, որ տարեսկզբից Մուամար Քադաֆիի վարչակազմը մլրդ դոլար արժողությամբ 29 տոննա ոսկի է վաճառել։
Պաշտոնյայի խոսքերով՝ վաճառքը  եղել է ապրիլ–մայիս ամիսներին, երբ Քադաֆիի վարչակարգն սկսել է զգալ միջոցների սղության առաջին ազդեցությունը։
Նախկին ղեկավարն ընդհանուր առմամբ վաճառել է երկրի ոսկու պաշարների 20%–ը։  Վաճառքից ստացած գումարի մի մասը  Քադաֆին տրամադրել է Տրիպոլիի պետաշխատողների աշխատավարձերի վճարմանը։
Ինչպես հայտնում է «AFP»–ն, Լիբիայի ներկա պաշտոնյաների  հաղորդած տվյալների համաձայն՝ ոսկին, ամենայն հավանականությամբ, Լիբիայի սահմաններից դուրս է հանվել։
Հիշեցնենք, որ Լիբիայի ազգային անցումային խորհուրդը հայտարարել էր, որ Քադաֆիի  կողմնակիցները երկրից Նիգեր են դուրս բերել մեծ քանակությամբ ոսկի և կանխիկ գումար։

Перед побегом Каддафи продал 30 тонн золота
Центробанк Ливии, будучи под контролем администрации Муаммара Каддафи, продал с начала года 29 тонн золота на миллиард долларов. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Reuters» и  на заявление временного правительства страны.
По словам чиновников, золото было продано в апреле-мае текущего года, когда режим Каддафи стал испытывать значительную нехватку средств. Всего бывший ливийский лидер распродал 20 процентов золотого резерва страны. Часть вырученных средств Каддафи потратил на выплату зарплат госслужащим в Триполи.
По данным ливийских чиновников, золото, скорее всего, было вывезено за пределы Ливии в соседний Тунис.