Ալիևը հիմա էլ սպառնալիքներ է հնչեցնում օտարերկրյա առաջնորդների հասցեին
Նա այցելել է օկուպացված հայկական Շուշի քաղաք և մի շարք հայտարարություններ արել։ Ըստ սովորության՝ նա սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։
Նախ Ալիևը հայտարարել է, որ հաջորդ տարի Ադրբեջանի բյուջեն կհասնի ռեկորդային ցուցանիշի։ «Ադրբեջանի պետբյուջեն հաջորդ տարի կհասնի ռեկորդային ցուցանիշի։ Հայաստանում գլուխ են բարձրացրել ռևանշիստական ուժերը։ Հայաստանում ի հայտ են եկել ուժեր և շրջանակներ, որոնք չեն ցանկանում հաշտվել պատերազմի արդյունքների հետ»,-ասել է նա։
Ապա Ալիևը հայտարարել է, որ «Հայաստանը լիարժեք չի կատարում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության դրույթները, ամբողջությամբ դուրս չի բերել Ղարաբաղից զորքերը»։ Սա այն դեպքում, երբ հայտարարությունը նման բան չի ենթադրում, բացի այդ, Հայաստանի զորքերը երբեք չեն եղել Արցախում։
«Հայաստանը մեզ չի տրամադրել Զանգեզուրի միջանցքը և պարբերաբար ռազմական սադրանքների է դիմում։ Իհարկե, մենք պատրաստ ենք»,-ասել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Ադրբեջանը «պատերազմ չի ցանկանում»։ «Մենք խաղաղություն ենք ուզում, արդար խաղաղություն։ Մեր առաք քաշած պայմաններն արդար են, հիմնված միջազգային իրավունքի վրա։ Եթե Հայաստանը կամք դրսևորի՝ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար, ապա այն կկնքվի։ Կյանքը ցույց կտա՝ ինչ կլինի հետ»,-հավելել է Ալիևը։
Ալիևը կրկնել է իր կողմից սիրված արտահայտությունը․ «իմ համբերությունն անսահման չէ, և եթե Հայաստանը չկատարի իր պարտականությունները, ապա Ադրբեջանն անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկի»։
«Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմից հետո Փաշինյանը պարզապես վախեցավ և առանց որևէ կրակոցի մեզ վերադարձրեց օկուպացված Աղդամը, Քելբաջարը, Լաչինը»,-ասել է Ալիևը։
Խոսելով Զանգեզուրի միջանցքի մասին՝ Ալիևը սպառնացել է․ «Երկու տարի է՝ մենք ապահովում ենք Լաչինով Հայաստանից Ղարաբաղ և հակառակ ուղղությամբ ավտոմեքենաների տեղաշարժը։ Հայաստանը ևս պարտավորվել է ապահովել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ճանապարհային հաղորդակցությունը։ Երկու տարի է անցել, տեխնիկական-տնտեսական հիմնավորումներ չկան, չկա առաջընթաց։ Ո՞ւմ են սպասում։ Ներկայիս ադրբեջանական բանակն ավելի ուժեղ է, քան երկու տարի առաջ»։
«Հայաստանը պետք է հստակ հասկանա՝ ինչ է դա նշանակում։ Ռազմավարական բարձունքից մենք կարող ենք տեսնել Ղարաքիլսան, Ղաֆանը, Գորուսը և Իստիսուն (հայկական քաղաքների ադրբեջանական աղճատված անվանումները)։ Մեծ Գյոյչա լիճը ևս մեր աչքի առջև է։ Այդ ամենն իրողություն է։ Մենք այդ իրողությունները ստեղծել ենք Հայրենական պատերազմից հետո։ Ինչո՞ւ։ Առաջին հերթին՝ ի պատասխան Հայաստանի ռազմական սադրանքների, մյուս կողմից, ապահովելու մեզ հետագա սադրանքներից։ Հայկական բանակի դիրքերի մեծ մասը երևում է նշված բարձունքներից։ Եվ եթե այնտեղ ուժերի կենտրոնացում իրականացվի, ապա մենք անհապաղ միջոցներ կձեռնարկենք»,-ասել է Ալիևը։
Նա դիմել է Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերող որոշ մուսուլմանական երկրների։ «Մենք սերտ հարաբերություններ ենք հաստատ մուսուլմանական երկրների հետ և բացատրել, որ Հայաստանն ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում ոչ միայն մեր, այլ նաև մուսուլմանական աշխարհի դեմ։ Մզկիթներ ոչնչացնողները չեն կարող բարեկամանալ մուսուլմանական երկրների հետ։ Կարո՞ղ ենք արդյոք մուսուլմանական առաջնորդները գրկախառնվել նրանց հետ, ովքեր մզկիթներ են ոչնչացնում։ Սա երկերեսանիություն է, դավաճանություն, այլ կերպ չես անվանի»,-եզրափակել է Ալիևը։

Алиев от угроз Армении перешел к оскорблениям в адрес иностранных лидеров
Президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил оккупированный армянский Шуши и сделал ряд заявлений. По традиции, преобладали угрозы в адрес Армении.
Для начала Алиев заявил, что в следующем году военный бюджет Азербайджана достигнет рекордной отметки.
«Государственный бюджет Азербайджана на следующий год достигнет рекордного уровня, включая средства, выделенные на военные расходы. Можно спросить, почему, война закончилась, прошло два года. Ответ очень простой. В Армении поднимают голову реваншистские силы. В Армении появляются силы и круги, не желающие смириться с итогами войны», – пояснил Алиев.
Далее Алиев заявил, что «Армения не полностью выполняет Заявление от 10 ноября 2020 года, не полностью вывела свои вооруженные силы из Карабаха», хотя не только заявление не предполагает такого, но войска Армении никогда и не были в Арцахе.
«Армения не предоставила нам Зангезурский коридор и периодически совершает против нас военные провокации. Конечно, мы должны быть готовы, и мы готовы», – пожаловался Алиев.
Алиев добавил, что Азербайджан «хочет мира, не хочет войны».
«Мы хотим мира, но справедливого мира. Условия, которые мы выдвигаем, справедливы, основаны на международном праве, и мирный договор должен быть подписан на основе этих условий. Если Армения проявит волю, то он (мирный договор) будет подписан, если нет, то не будет подписан. Жизнь покажет, что будет дальше», – сказал президент Азербайджана.
Алиев повторил излюбленную фразу о том, что «наше терпение не безгранично, и если Армения не выполнит взятые на себя обязательства, Азербайджан предпримет необходимые шаги».
«Мы выполняем все взятые на себя обязательства в заявлении от 10 ноября 2020 года. Мы выполняем их уже два года, но выполняет ли их Армения? Нет! Сразу после второй карабахской войны он (Пашинян) просто так испугался, что выполнил эти положения и без единого выстрела нам вернули оккупированные территории Агдамского, Кельбаджарского и Лачинского районов», – сказал Алиев.
Говоря о требовании отдать «Зангезурский коридор», Алиев пригрозил: «Два года мы не трогаем машины, идущие из Армении в Карабах и в обратном направлении по Лачинской дороге. Мы привержены своим обязательствам свободного передвижения. Армения также обязалась обеспечить дорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой. Прошло два года, технико-экономического обоснования нет, нет никаких подвижек, ни железной дороги, ни автомобильной. И как долго нам ждать?».
«Нынешняя Азербайджанская Армия сильнее, чем два года назад, и это должны знать все и Армения! – сказал Алиев. – Армения должна хорошо понимать, что это значит. Сегодня с этих стратегических высот мы можем увидеть города Гаракилься, Гафан, Горус и Истису (азербайджанский варианты названий городов Армении). Мы на берегу озера Бала Гёйча. Озеро Большое Гёйча также перед глазами. Все это реалии. Мы создали эти реалии после Отечественной войны. Почему? В первую очередь в ответ на военные провокации Армении, с другой стороны, чтобы застраховать себя от военных провокаций в будущем. Дело в том, что большинство постов армянской армии видно с упомянутых мною высот, и, если там будет осуществляться сосредоточение сил, мы это увидим и примем немедленные меры».
Алиев обратился к некоторым мусульманским странам, оказывающим поддержку Армении: «Мы установили тесные отношения с мусульманскими странами и сумели объяснить им, что Армения ведет агрессивную политику не только против нас, но и против всего мусульманского мира. Разрушители мечетей не могут дружить с мусульманскими странами. Лидеры мусульманских стран не могут принять тех, кто разрушает мечети, не так ли? Могут ли они обнять и поцеловать их? Это лицемерие, это предательство, по-другому и не назовешь».
В заключение Алиев перешел к прямым оскорблениям в адрес глав иностранных государств.
«Правда, некоторые зарубежные покровители Армении хотят нас в чем-то обвинить. Я им ответил. Если они еще что-то закукарекуют, я им все равно отвечу. Меня это не остановит», – пообещал разошедшийся Алиев.