Գողացել են «Տիտանիկից» դուրս բերված վզնոցը
Խորտակված «Տիտանիկ» շոգենավից դուս բերված ոսկեջրած վզնոցը գողացել են Կոպենհագենում։ Հանցագործությունը տեղի է ունեցել տեղի այգում լեգենդար նավին նվիրված ցուցահանդեսի ժամանակ։ Գողերը պարզապես վեր են բարձրացրել ցուցափեղկը, որտեղ գտնվում էր վզնոցը, և տարել իրենց հետ։ Քանի որ ապակին չեն կոտրել, չի միացել նաև անվտանգության ազդանշանը։
«Մենք շատ անհարմար ենք զգում»,–խոստովանել է այգու տնօրենը։
Գողերի մասին որևէ տեղեկություն հայտնողին արդեն 1000 եվրո պարգև են խոստացել։ Կոնկրետ վզնոցն ապահովագրված է եղել 14 հազար եվրոյով։ Թեև մասնագետները կարծում են, որ այն վաճառելն այնքան էլ հեշտ չի լինի, քանի որ զարդը շատ հայտնի է։
Վզնոցը պատկանել է «Տիտանիկի» առաջին կարգի ուղևորուհիներից մեկին՝ ԱՄՆ քաղաքացի Էլեոնորա Ուայլդերներին։ Պատմաբանների տվյալներով՝ 1912–ին սառցաբեկորին բախվելուց հետո նավի խորտակվելուց այդ ուղևորուհին փրկվել է, բայց կորցրել է իր զարդը։
«Տիտանիկի» 2 224 ուղևորներից փրկվել է ընդամենը 711–ը։ Ավելի ուշ որոշ փաստաթղթեր և իրեր դուրս են բերվել ջրի հատակից։

С выставки похищено ожерелье пассажирки "Титаника"
Громкое похищение в понедельник, 19 сентября, произошло в Копенгагене. С выставки, посвященной затонувшему пароходу "Титаник", неизвестные украли позолоченное ожерелье, принадлежавшее одной из пассажирок судна, передает «Би-Би-Си».
Выставка была организована в парке развлечений "Тиволи". Пропавший экспонат находился в стеклянной витрине. "Витрина не была разбита, поэтому сигнализация не сработала", - сказал представитель парка Торбен Планкс. При этом он предположил, что украшение украли непрофессионалы, так как рядом с ожерельем лежали более дорогие вещи.
Само ожерелье при этом было застраховано на 14 тыс. евро. Специалисты, правда, считают, что продать его будет не слишком просто, так как это украшение имеет международную известность.
Полиция Копенгагена совместно с администрацией парка уже назначила награду в тысячу евро за информацию, способную вывести на грабителей.
Считается, что украденное ожерелье принадлежало пассажирке первого класса, американке Элеаноре Вайденер, которой удалось выжить в знаменитой катастрофе. Правда, по слухам, цепь нашли в кармане дворецкого, чье тело было выловлено из Атлантического океана.