Ալեն Սիմոնյանը՝ հեղափոխության կատարում
ԱԺ նախագահ աշխատող Ալեն Սիմոնյանը մեկնել է Կատար՝ ֆուտբոլի խաղերը դիտելու։ Մինչև մեկնելը նա տարածել է, որ մեկնել է հրավիրող կողմի հաշվին (բաց է մնում այն հարցը, թե ում հաշվին է Ալենի կինը մեկնել Կատար), բայց դե հասկանալի չի դառնում, թե ինչու է ախպերությանն էլ ՀՀ պետբյուջեի հաշվին իր հետ տարել Կատար (նրա հետ ֆուտբոլային վոյաժների մեջ են նաև ԱԺ երկու աշխատակից)։
Լրահոսից պարզ է դառնում, որ Ալենը, գրեթե ֆուտբոլային հագուկապով, ձեռքի հետ մտել է նաև Կատարի խորհրդարան։ Ակնհայտորեն՝ զբոսաշրջիկի կարգավիճակով։
Ալեն Սիմոնյանն, իհարկե, կարող էր մերժել հրավերը՝ շնորհակալություն հայտնելով ու հիմնավորելով, որ ՀՀ–ն նոր պատերազմից հինգ պակաս է, ուստի ինքը չի կարող գալ։ Բայց Ալենը չի մերժել հրավերը, քանզի «թավշա» հեղափոխությունը հենց դրա համար է տեղի ունեցել։
Ալեն Սիմոնյանը նիկոլենց թիմի ամենաանկեղծ մարդկանցից է։ Նա չի թաքցնում, որ իրենց բուն նպատակը կապիտալ կուտակելն ու աշխարհով մեկ ման գալն է։ Ջհանդամ, թե անթաղ մարմիններ կան, թշնամին մեր տարածք է մտել, պատերազմում հազարավոր զոհեր ենք տվել, Արցախը կորցրել է պետականությունը։
Ալենը հասել է հեղափոխության գագաթին՝ կատարին։ Նա մարմնավորում է նիկոլենց այլասերվածությունը, գռեհիկությունը, գեղցիությունը, երեսպաշտությունը, չտեսությունը։
Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ–ում հանդիպում է գերիների ու զոհերի հարազատներին, ասում, որ գիշերները չի քնում, միայն նրանց մասին է մտածում ու հաջորդ օրը մեկնում է հունական Միկոնոս կղզի՝ տժժալու։
Ադրբեջանը ամիսներ անց հանձնել է մեր 13 զինվորի մարմին, նրանք դեռ նույնականացված չեն։ Լրահոսում իրար կողք են հաայտնվում «Ադրբեջանը հանձնել է սեպտեմբերի 14–ից մարտի դաշտում մնացած 13 զինվորի աճյուն» և «Ալեն Սիմոնյանը մեկնում է Կատար՝ ֆուտբոլ նայելու» վերնագրերը։ Սա նիկոլական Հայաստանի իրական պատկերն է, որտեղ «հպարտ» որակված քաղաքացուն վերապահված է զոհվելը, տանջվելը, առողջություն կորցնելը, գների աճի տակ ճկռելը, իսկ քայլարածներին՝ կայֆերը, փող աշխատելը, շրջագայելը։
Նիկոլը սիրում է բոլորին, հպարտանում բոլորով ու խոնարհվում բոլորի առաջ, իսկ Ալենը շատ պատկերավոր ցույց է տալիս, թե ինչպես է դա տեղի ունենում։

Ален Симонян в революционном «катарсисе»
Работающий спикером НС Ален Симонян отбыл в Катар – смотреть игры ЧМ по футболу. До отъезда он распространил сообщение о том, что отбывает за счет приглашающей стороны (остается открытым вопрос о том, за чей счет поехала в Катар супруга Алена), но от этого не становится понятным, почему он захватил с собой в Катар за счет госбюджета РА также свою свиту (в футбольном вояже с ним находятся также два сотрудника НС).
Из новостной ленты становится понятным, что Ален, практически в футбольном дресс-коде, заодно посетил также парламент Катара. Очевидно, в статусе туриста.
Конечно же, Ален мог отклонить приглашение, выразив благодарность и объяснив, что Армения находятся в состоянии «без 5 минут» война, поэтому он не может приехать. Однако Ален не отказался от приглашения, так как «бархатная» революция именно для этого и произошла.
Ален Симонян – один из самых искренних людей николовской команды. Он не скрывает, что их реальной целью является накопление капитала и путешествие по всему миру. И наплевать, что у нас всё еще есть непогребенные тела, враг находится на нашей территории, мы потеряли на войне тысячи солдат, Арцах утратил свою государственность.
Ален переживает революционный катарсис. Он олицетворяет собой всю извращенность, вульгарность, мещанство, фарисейство и ненасытность николовцев.
Ален Симонян встречается в НС с родными пленных и погибших и говорит им, что не спит ночами, думая лишь о них, а на следующий день отбывает тусить на греческий Миконос.
Азербайджан спустя месяцы возвращает тела 13 наших солдат, которые всё еще не идентифицированы. В новостной ленте соседствуют заголовки «Азербайджан вернул тела 13 солдат, оставшихся на поле боя с 14-го сентября» и «Ален Симонян отбывает в Катар – смотреть футбол». Это реальная картина Армении, в которой провозглашенному «гордым» гражданину отведены смерти, мучения, потеря здоровья, рост цен, а ГД-аевцам – кайфы, деньги, путешествия.
Никол любит всех, гордится всеми и преклоняется перед всеми, а Ален весьма наглядно показывает, как это происходит.