Մունդիալ-2022․ Գերմանիայի հավաքականը դուրս մնաց պայքարից, Իսպանիան ու Ճապոնիան հաջորդ փուլում են
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խմբային փուլի երրորդ տուրի շրջանակներում կայացան E խմբի հանդիպումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ երրորդ տուրում կայացան Կոստա Ռիկա-Գերմանիա և Ճապոնիա-Իսպանիա հանդիպումները։
Գերմանիայի հավաքականին Կոստա Ռիկայի դեմ խաղում միայն հաղթանակ էր անհրաժեշտ, քանի որ խաղի այլ ելքն ուղղակի կզրկեր Գերմանիային փլեյ-օֆֆի ուղեգրի ցանկացած հույսից, իսկ հաղթանակի դեպքում Գերմանիան շանսեր կունենար հաջորդ փուլ դուրս գալու, եթե զուգահեռաբար ընթացող խաղում Ճապոնիան չհաղթեր Իսպանիային։ Ուստի, խաղի հենց մեկնարկից Գերմանիայի հավաքականը տիրեց նախաձեռնությանը և փորձում էր արագ գոլի հեղինակ դառնալ ու հետագայում շարունակել հաջողությունը։ Արագ գոլը Գերմանիան կարողացավ խփել։ Արդեն 10-րդ րոպեին Սերժ Գնաբրին բացեց խաղի հաշիվը։ Թվում էր, թե Գերմանիան կզարգացնի հաջողությունը և կփորձի անգամ գերխոշոր հաշվով հաղթել Կոստա Ռիկային՝ փլեյ-օֆֆ դուրս գալու շանսերն առավել ռեալ դարձնելու համար, սակայն դա տեղի չունեցավ։ Թեև բազմաթիվ գրոհներին, Գերմանիան այդպես էլ չկարողացավ առաջին խաղակեսում ևս մեկ գնդակ ուղարկել մրցակցի դարպասը։ Առաջին կեսն ավարտվեց Գերմանիայի նվազագույն առավելությամբ։
Իսի երկրորդ խաղակեսում Կոստա Ռիկան անակնկալ էր պատրաստել գերմանացիների համար։ 58-րդ րոպեին Կոստա Ռիկան հավասարեցրեց խաղի հաշիվը։ Գոլի հեղինակ դարձավ Ելցին Տեխեդան։ 12 րոպե անց գերմանացիները ևս մեկ անգամ շոկի ենթարկվեցին։ Գերմանիայի հավաքականի դարպասապահ Մանուել Նոյերը դարձավ ինքնագոլի հեղինակ։ Երեք րոպե անց Գերմանիայի հավաքականը կարողացավ հավասարեցնել խաղի հաշիվը։ Գոլի հեղինակ դարձավ Կայ Հավերցը։ 85-րդ րոպեին արդեն Կայ Հավերցը հաշվի մեջ առաջ մղեց իր թիմին, իսկ 89-րդ րոպեին Նիկլաս Ֆուլկրուգը չորրորդ գնդակն ուղարկեց Կոստա Ռիկայի դարպասը։ Գերմանիան հաղթեց 4-2 հաշվով, սակայն գերմանացիներին դա ոչինչ չտվեց, որովհետև զուգահեռաբար ընթացող խաղի զարգացումները որևէ կերպ ձեռնտու չէին գերմանացիներին։
Խմբի մյուս խաղում Իսպանիայի հավաքականը նույնպես շատ արագ կարողացավ հաշվի մեջ առաջ անցնել։ 11-րդ րոպեին գլխի հարվածով իր թիմին առաջ մղեց Ալվարո Մորատան։ Իսպանիան գոլից հետո էլ լուրջ առավելություն ուներ մրցակցի նկատմամբ, սակայն առաջին խաղակեսում աչքի ընկնել չկարողացավ։ Առաջին կեսը թիմերն ավարտեցին Իսպանիայի առավելությամբ՝ 1-0 հաշվով։
Ինչպես և Կոստա Ռիկա-Գերմանիա խաղի դեպքում էր, այս խաղում էլ երկրորդ խաղակեսն անսպասելի զարգացում ունեցավ։ Իսպանիայի հավաքականը երկրորդ խաղակեսում կարծես կերպարանափոխված էր դաշտ դուրս եկել։ Երկրորդ խաղակեսի հենց մեկնարկում Ճապոնիան կարողացավ մեկ գնդակ հետ բերել։ Գոլի հեղինակ դարձավ Ռիցո Դոանը։ Եվս երեք րոպե անց ճապոնացիները ևս մեկ գնդակ ուղարկեցին Իսպանիայի դարպասը՝ հաշվի մեջ առաջ անցնելով։ Խաղի մնացած հատվածում իսպանացիները մեծ հաշվով ոչինչ չարեցին խաղը փրկելու համար, իսկ այս հաշիվը փլեյ-օֆֆի ուղեգիր էր պարգևում հենց Ճապոնիայի և Իսպանիայի հավաքականներին՝ Գերմանիային դուրս թողնելով պայքարից։ Խաղն ավարտվեց Ճապոնիայի հաղթանակով՝ 2-1 հաշվով։
Ճապոնիայի հավաքականը հավաքեց 6 միավոր և խմբից դուրս եկավ առաջին տեղով։ Իսպանիայի և Գերմանիայի հավաքականները 4-ական միավոր ունեն, սակայն լրացուցիչ ցուցանիշներով երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Իսպանիան և նվաճեց փլեյ-օֆֆի երկրորդ ուղեգիրը։ Կոստա Ռիկայի հավաքականը երեք միավորով եզրափակում է աղուսակը։
1/8 եզրափակիչում Ճապոնիայի հավաքականը կխաղա Խորվաթիայի թիմի դեմ, իսկ Իսպանիայի հավաքականի մրցակիցը կլինի Մարոկկոն։

Мундиаль-2022: сборная Германии выбыла из борьбы, Испания и Япония в следующем туре
В третьем туре группового этапа чемпионата мира по футболу прошли матчи группы E. Как сообщает «Арменпресс», соперником сборной Коста-Рики была Германия, Япония сыграла с Испанией.
Сборной Германии в матче с Коста-Рикой нужна была только победа, ведь иной исход матча лишил бы Германию всякой надежды на место в плей-офф, а в случае победы Германия имела бы шанс выйти в следующий тур, если бы Япония не обыграла Испанию в параллельном матче. И поэтому с самого начала игры немецкая команда перехватила инициативу и постаралась забить быстрый гол и продолжить успех дальше. Германии удалось забить быстрый гол. Уже на 10-й минуте Серж Гнабри открыл счет игры. Казалось, что Германия будет развивать успех и даже попытается обыграть Коста-Рику с огромным отрывом, чтобы шансы на выход в плей-офф более реальными, но этого не произошло. Несмотря на множество атак, в первом тайме Германия не смогла отправить еще один мяч в ворота соперника. Первый тайм закончился с небольшим преимуществом Германии.
Во второй половине матча сборной Коста-Рики удалось сравнять счет. На 58-й минуте гол забил Ельцин Техеда. Спустя 12 минут немцов ожидало еще одно потрясение. Голкипер сборной Германии Мануэль Нойер стал автором автогола. Спустя три минуты немецкой команде удалось сравнять счет игры. Гол забил Кай Хаверц. На 85-й минуте Кай Хаверц вывел свою команду вперед, а на 89-й Никлас Фюллькруг отправил четвертый гол в ворота Коста-Рики. Германия выиграла со счетом 4:2, но эта победа немцам ничего не дала, потому что развитие игры, шедшей параллельно, не сложилось в пользу немцев.
В другом матче группы испанцам также удалось очень быстро выйти вперед. Альваро Мората на 11-й минуте ударом головой вывел свою команду вперед. После гола Испания имела серьезное преимущество над соперником, но не смогла отличиться в первом тайме еще раз. Команды завершили первый тайм с преимуществом Испании, со счетом 1:0.
Как и в случае с матчем Коста-Рика-Германия, вторая половина этого матча имела довольно неожиданное развитие. Во втором тайме сборная Испании вышла на поле словно преобразившейся. В самом начале второго тайма Японии удалось отыграть один гол. Рицу Доан забил первый гол. Через три минуты японцы отправили еще один мяч в ворота испанцев, вырвавшись вперед в счете. В оставшейся части игры испанцы ничего не сделали для спасения игры, и этот счет дал Японии и Испании место в плей-офф, оставив Германию вне конкуренции. Игра закончилась победой Японии со счетом 2:1.
Японская команда набрала 6 очков и вышла из группы, имея первое место. У сборных Испании и Германии по 4 очка, но с дополнительными показателями Испания заняла второе место и завоевала вторую путевку в плей-офф. Замыкает таблицу команда Коста-Рики с тремя очками.