Ինչու Փաշինյանը կեղծեց ՔՊ ընտրությունները և ինչ խմորումներ կան իշխող կուսակցության ներսում
ՌԴ նախկին վարչապետ Չեռնոմիրդինը մի թևավոր դարձած խոսք էր ասել՝ «Ինչ կուսակցություն ստեղծում ենք, վերջում դառնում է ԽՄԿԿ»։
Վերաձևակերպելով նրա միտքը՝ կարող ենք ասել, որ Հայաստանում բոլոր իշխանական կուսակցությունները դառնում են ՀՀՇ։ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բացառություն չէ։
Իսկ ի՞նչ է ՀՀՇ–ացումը։ Դա նշանակում է լկտիանալ, այլասերվել, կտրվել իրականությունից, կոռումպացվել, փտել ու վերջում դուրս շպրտվել։ Նիկոլենք հիմա այդ գծի վրա են։
ՀՀՇ–ն ձևավորվեց Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա, բայց հենց եկավ իշխանության, Ղարաբաղը հայտարարեց բեռ, դավաճանեց շարժման արժեքներին, մոռացավ իր ժողովրդականության ու ժողովրդավարական արժեքների ջատագով լինելու մասին, դրեց ընտրակեղծիքների հիմքը, զբաղվեց թալան–սեփականաշնորհմամբ, սարքեց ոստիկանապետական բեսպրեդել ու վերջում վռնդվեց։
ՀՀՇ–ն վռնդվեց, բայց ավանդույթները մնացին։
Հիմա «Քաղաքացիական պայմանագիրն» է։ Ձևով խոսում են ժողովրդավարության, թափանցիկության և նմանատիպ այլ բաների մասին, բայց դա բլեֆ է, քանզի ՀՀՇ–ացման գծի վրա են՝ կեղծում են անգամ իրենց կուսակցության ընտրությունները, զբաղված են կապիտալի նախնական կուտակմամբ, բյուջեի մսխմամբ, ոստիկանապետություն են սարքում, այլասերվում են, գռեհկանում են․․․
Ինչու Նիկոլը կեղծեց ՔՊ ընտրությունները
Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ գիտի, որ այլևս չունի և չի ունենալու 2018–ի վարկանիշը։ Շատ լավ գիտի, որ վարչապետի աթոռին մնում է հանգամանքների բերումով և իներցիայով։ Նա վախենում է կորցնել իշխանությունը։
Նրա հենարանը ոստիկանությունն է։ Փորձում է Վանո Սիրադեղյանին կապկելով՝ աթոռ պահել։
Նիկոլը մեկ այլ հենարան է ուզում ստեղծել՝ ի դեմս իշխող կուսակցության։ Իսկ դրա համար նրան պետք է նոր ՔՊ։
ՔՊ–ում տարբեր թևեր կան, որոնք հասկանում են, որ Նիկոլը մի օր անպայման հեռացվելու է՝ իր հետ տանելով նաև ՔՊ–ականներին։ Վերջիներս 2018–ին զրոներ էին բառիս քաղաքական, ֆինանսական և այլ իմաստներով, բայց հիմա ֆինանսական մասով, մեղմ ասած, զրոներ չեն ու վախենում են կորցնել թալանածը։
Հարստացած սուրենպապիկյանները, արսենթորոսյանները հասկանում են, որ Նիկոլն առաջվանը չէ, ու պետք է լրացուցիչ տարբերակ ունենալ։ Նիկոլը գիտի իր թիմակիցների այս տրամադրությունների մասին ու մեծ վախեր ունի։ Դրա համար էլ ՔՊ ընտրությունները Նիկոլը կեղծեց ու դարձավ ՔՊ վարչության նախագահ։ Նա այլևս որևէ մեկին չի վստահում։
Նիկոլի վարչության նախագահ դառնալով՝ ավարտվեց ՔՊ–ի, այսպես կոչված, ժողովրդավարության ու ոչսուպերլիդերության փուլը։
Նիկոլը վախկոտ ու կոմպլեքսավորված բռնապետիկ է։ Ցանկացած տոտալիտար գործիչ փորձում է նախ իշխող ուժը սեփականաշնորհել ու դարձնել խամաճիկային։ Նիկոլը կեղծեց ՔՊ ընտրությունները, որպեսզի թույլ չտա իր հարստացած կուսակիցներին առանձին կամ իր թիկունքում գործել, քանզի վախենում է նաև ներքին դավադրությունից։
ՔՊ վարչության նախագահի տեղակալներ են նշանակվել զրոները՝ նախկին ՀՀԿ–ական կամ ինչպես ինքն էր իրեն բնութագրել՝ ֆիկտիվ ՀՀԿ–ական Գևորգ Պապոյանը և նախկին ԲՀԿ–ական Վահագն Ալեքսանյանը։ Երկուսն էլ իրենց այսօրվա կարգավիճակով պարտական են բացառապես Նիկոլ Փաշինյանին ու կապ չունեն ՔՊ–ի հետ։ Նրանց նշանակելով իր տեղակալներ՝ Նիկոլը ցույց է տալիս, որ նոր ՔՊ է ձևավորում, որտեղ ՔՊ–ի ակունքներում կանգնածները կամաց–կամաց դուրս են մղվելու։
Նիկոլը ուզում է իրեն ապահովագրել ներքին խնդիրներից։ Որպես հակակշիռ նա հիմա աջակցում է սբխեչի ուլին՝ Տիգրան Ավինյանին։ Վերջինիս Նիկոլն ուզում է հակակշռել ասֆալտի «ֆիդային» Սուրեն Պապիկյանին ու նրա շրջապատին։
Պապիկյաններն էլ իրենց կաշին են ուզում փրկել, քանզի հասկանում են, որ Նիկոլով հեռու չեն կարող գնալ։
Մի խոսքով, ՔՊ–ում ՀՀՇ–ացման գործընթաց է սկսվել։ Այլասերվում են մինչև վերջ ու փլվելու են։ Կարևորն այն է, որ չփլվեն պետության գլխին։

Почему Пашинян сфальсифицировал выборы в ГД и что за брожения идут в правящей партии
Бывший премьер РФ Черномырдин как-то сказал фразу, ставшую затем крылатой: какую бы партию мы ни создавали – всегда получается КПСС.
Перефразируя его слова, можно сказать, что все властные партии в Армении становятся в итоге АОД. Партия «Гражданский договор» Никола Пашиняна не исключение.
Что из себя представляет АОД-изация? Это означает извращение, отрыв от реальности, коррумпированность, прогнивание и последующее выбрасывание на свалку. Николовцы сейчас именно этой линии и придерживаются.
АОД сформировалось на волне Карабахского движения, но с приходом к власти объявило Карабах обузой, предало ценности движения, забыло о своей приверженности демократическим ценностям и народном характере, заложило основы фальсификации выборов, занялось разграблением-приватизацией, устроило полицейский беспредел и в конце было изгнано из власти.
АОД был изгнан, но традиции остались.
Сейчас очередь за «Гражданским договором». Формально заявляется о демократии, прозрачности и других подобных вещах, но это – блеф, так как они идут по стопам АОД: фальсифицируют выборы даже внутри своей партии, заняты первоначальным накоплением капитала и растратой бюджета, выстраивают полицейское государство, извращаются, наглеют…
Почему Никол сфальсифицировал выборы в ГД
Никол Пашинян прекрасно знает, что больше не обладает и не будет обладать рейтингом 2018-го. Прекрасно знает, что продолжает оставаться в премьерском кресле по стечению обстоятельств и инерции. Он боится потерять власть.
Его опора – это полиция. Он пытается удержать свое кресло, копируя Вано Сирадегяна.
Никол хочет сформировать также другую опору – в лице правящей партии. А для этого ему нужен новый ГД.
В ГД есть различные крылья, которые понимают, что в один день Никол обязательно будет отстранен, потянув за собой также ГД-аевцев. В 2018-ом последние были нулями в политическом, финансовом и другом смыслах этого слова, но сейчас в финансовом плане, мягко говоря, больше не нули и не хотят терять награбленное.
Разбогатевшие суренпапикяны, арсенторосяны понимают, что Никол больше не прежний, и нужно иметь запасной вариант. Никол знает об этих настроениях своих соратников и испытывает большие страхи. Поэтому Никол и сфальсифицировал выборы в ГД и стал председателем правления партии. Впредь он никому не доверяет.
Став председателем правления ГД, Никол завершил так называемый этап демократии в ГД и отсутствия в нем суперлидера.
Никол – трусливый и закомплексованный диктаторишка. Любой тоталитарный деятель пытается приватизировать правящую силу и сделать ее марионеточной. Никол сфальсифицировал выборы в ГД, чтобы не допустить действий обогатившихся однопартийцев самостоятельно или за своей спиной, поскольку боится также внутреннего заговора.
Заместителями правления ГД назначены абсолютные нули: бывший РПА-евец или, как он сам себя охарактеризовал, фиктивный РПА-евец Геворг Папоян, а также бывший ППА-евец Ваагн Алексанян. Они оба обязаны своим сегодняшним статусом исключительно Николу Пашиняну и не имеют к ГД никакого отношения. Назначив их своими замами, Никол показал, что формирует новый ГД, в котором стоявшие у истоков формирования партии будут потихоньку вытеснены.
Никол хочет застраховать себя от внутренних проблем. В качестве противовеса он сейчас поддерживает «жертвенного ягненка» – Тиграна Авиняна. Последнего Никол хочет использовать в качестве противовеса асфальтному «фидаину» Сурену Папикяну и его окружению.
Папикяны тоже хотят спасти свою шкуру, так как понимают, что с Николом далеко не уедут.
Словом, в ГД запущен процесс АОД-изации. Извращаются до конца, после чего развалятся. И здесь важно то, чтобы они не развалили с собой государство.