BBC. «Ադրբեջանը կաշառել է Բոքսի միջազգային կազմակերպությանը՝ 2012թ. օլիմպիական խաղերում հաղթանակի երաշխիքներ ստանալու համար»
BBC. «Ադրբեջանը կաշառել է Բոքսի միջազգային կազմակերպությանը՝ 2012թ. օլիմպիական խաղերում հաղթանակի երաշխիքներ ստանալու  համար»
Ինչպես հայտնում է «BBC» բրիտանական լրատվական կենտրոնը, հեռուստաընկերության եթերում հեռարձակվող «Նյուզնայթ» հաղորդումը հայտնաբերել է «World Series Boxing» (WSB) բոքսի համաշխարհային կազմակերպությանը Ադրբեջանից փոխանցված միլիոնների մասին վկայություններ։
Աղբյուրի  համաձայն՝ «WSB»–ի ղեկավարը պնդել է, թե գումարը ստացվել է այն բանի համար, որ երաշխիքներ տրվի, թե 2012թ. Լոնդոնում կայանալիք օլիմպիական խաղերում ադրբեջանական բռնցքամարտիկները 2 ոսկե մեդալ կստանան։
Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիան (AIBA), որը կազմակերպում է օլիմպիական մարտերը, խոստովանում է, որ Ադրբեջանի քաղաքացին մրցումներից մեկի հիմնադրամին 9 մլն դոլար է փոխանցել։ Սակայն «AIBA»–ն հերքում է պայմանավորված մեդալներն ստանալու գործարքի գոյությունը։
Նման կարծիք «Նյուզնայթ»–ին հայտնել է նաև «AIBA»–ի նախագահ Չինգ–Կուո Վուն, ով նշել է, թե «WSB»–ն լիովին թափանցիկ է աշխատում։
Միևնույն ժամանակ Չինգ–Կուո Վուն նշել է, թե իր կազմակերպությունում կոռուպցիայի  նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունք կա, և ինքը  պատարաստ է մեղադրանքների հետ  կապված հետաքննություն սկսել։
Բռնցքամարտի  կազմակերպության աղբյուրները «Նյուզնայթ»–ին դիմել են «WSB»–ի գործադիր տնօրեն Իվան Խոդաբախշի հասցեին մեղադրանքներով։
«BBC»–ն գրում է, որ  «WSB»–ն ԱՄՆ–ում ֆինանսական դժվարություններ ուներ, և նրան միջոցներ էին հարկավոր։
Աղբյուրների համաձայն՝ Խոդաբախշն ասել է, թե գաղտնի գործարք է կնքվել Ադրբեջանից ֆինանսական աջակցություն ստանալու  համար, ինչի դիմաց երաշխիքներ են տրվել, որ օլիմպիադայի բռնցքամարտի մրցույթի  ժամանակ ադրբեջանցի բռնցքամարտիկները  երկու  ոսկե մեդալ  կստանան։
Աղբյուրներից մեկը «Նյուզնայթ»–ին ասել է.
–Իվանը մեզնից մի քանիսի  մոտ գոռոզացել է, թե «WSB»–ն կանխիկի համար այլևս չի անհանգստանա, քանի որ հենց ադրբեջանցիները մեդալներ ստանան, «WSB»–ն կանխիկ կստանա։
Մյուս աղբյուրի խոսքերով՝ Խոդաբախշը մտել է սենյակ և ասել. «Մեզ մոտ  ամեն ինչ կարգին է՝ ադրբեջանցիներն են եկել, մենք դրա համար  նրանց պետք է մեդալներ տանք»։
–Նա խոսում էր Լոնդոնում ոսկե մեդալների դիմաց գաղտնի պայմանավորվածությամբ միլիոնավոր դոլարների ստացման մասին։
–Մեդալներն այսպես վաճառվում են՝ դա ապշեցուցիչ է,–հավելել է աղբյուրը։
Խոդաբախշը, սակայն, պնդել է, թե Ադրբեջանի հետ  ոչ մի գաղտնի պայմանավորվածություն  չկա։
–Ես հերքում եմ, որ Ադրբեջանին երկու ոսկե մեդալ եմ խոստացել կամ որ գտեմ, թե որևէ մեկը նման բան է խոստացել,–հավելել է նա։
Ավելի վաղ «AIBA»–ն պնդում էր, թե գումարները, որոնք «WSB»–ն ստացել է Ամերիկայում, ստացվել  են շվեյցարական մասնավոր ընկերությունից, սակայն «Նյուզնայթ»–ի ունեցած փաստաթղթերը վկայում են այն մասին, որ 10 մլն դոլարի  ներդրումների վերաբերյալ  խոսակցությունը եղել է Խոդաբախշի, Չինգ–Կուոի և Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակաների  նախարար Քամալեդինո Հեյդարովայի միջև։
Խոդաբախշի կողմից Ադրբեջանի նախարարին ուղղված էլեկտրոնային նամակում  գրված է հետևյալը. «Խնդրում եմ որքան հնարավոր է արագ «WSB Americ»–ի հաշվին փոխանցեք ներդրումային գումարները»։
«Նյուզնայթ»–ը սեպտեմբերի սկզբին Իվան Խոդաբախշից «WSB» գրասենյակում հարցազրույց էր վերցրել և հարցրել այդ գումարների աղբյուրի  մասին։
–«WSB America»–ի համար  գումարները ստացվել են Շվեյցարիայում գտնվող  ընկերությունից,–ասել էր նա։
Հիշեցնենք, որ բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունը այս տարի տեղի է ունենում Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում։ Սեպտեմբերի 22-ի լույս 23-ի գիշերը Բաքու մեկնեց նաև Հայաստանի հավաքականը։

Азербайджан заплатил 9 миллионов долларов за золото на Олимпиаде-2012?
Телепрограмма «Би-би-си» «Newsnight» обнаружила свидетельство тайных выплат миллионов долларов из Азербайджана международной организации бокса World Series Boxing (WSB).
Согласно источникам, руководитель WSB утверждал,что  деньги были получены в обмен на гарантию того, что азербайджанские боксеры выиграют две золотые медали на Олимпийских играх 2012 года в Лондоне.
Международная ассоциация любительского бокса (AIBA), которая организует олимпийские бои, признает, что гражданин Азербайджана внес 9 млн долларов в фонд одного из соревнований.
Однако AIBA отрицает существование сделок для получения договорных медалей.
Юристы, представляющие AIBA, сказали «Би-би-си», что всякое подобное утверждение было бы "нелепым и совершенно неверным".
Подобную точку зрения поддержал и президент AIBA Чинг-Куо Ву, который сообщил программе «Newsnight», что сообщения о договорных поединках - "совершенно неверные и абсурдные". Он добавил, что "WSB работает совершенно прозрачно".
При этом Чинг-Куо Ву подчеркнул, что в его организации установлено нетерпимое отношение к коррупции, и он готов немедленно начать расследование обвинений.
AIBA признана Международным Олимпийским комитетом как международная организация, отвечающая за проведение соревнований по боксу, а World Series of Boxing (Всемирная серия бокса) является профессиональной лигой, созданной AIBA.
Источники в боксерской организации вышли на связь с Newsnight с обвинениями в адрес управляющего директора WSB Ивана Ходабахша. По словам источников, Ходабахш сказал, что заключена тайная сделка для получения финансирования из Азербайджана в обмен на подтасовку боксерского турнира Олимпиады, чтобы гарантировать золотые медали для азербайджанских бойцов.
Один из источников сказал «Newsnight»: "Иван хвастал перед несколькими из нас, что относительно наличия денег у Всемирной серии бокса волноваться не придется. Как только азербайджанцы получат медали, WSB получит наличные".
По словам другого источника, Ходабахш вошел в комнату и сказал: "Мы в порядке – азербайджанцы пришли – нам придется дать им за это медали".
"Он говорил о золотых медалях в Лондоне в обмен на миллионы долларов тайных выплат, - добавил источник. – Медали вот так открыто продаются, это поразительно".
Однако Ходабахш сказал «Newsnight», что утверждения о наличии каких бы то ни было сделок с Азербайджаном – "абсолютная ложь".
"Я отрицаю, что я предлагал кому-то две золотые медали или знаю о ком-либо другом, кто предлагал две золотые медали Азербайджану", - добавил он.
Ранее AIBA утверждала, что деньги, полученные WSB в Америке, поступили от частной швейцарской компании, однако документы, имеющиеся у Newsnight, свидетельствуют об обмене сообщениями между Ходабахшем, исполнительным директором AIBA Хо Кимом и министром по чрезвычайным ситуациям Азербайджана Камаледдином Гейдаровым об инвестиционном соглашении о кредите в 10 млн долларов.
В числе документов есть электронное письмо от Ходабахша министерству в Азербайджане со следующим запросом: "Пожалуйста, переведите инвестиционные деньги как можно быстрее на счет WSB America".
Передача « Newsnight»  в начале сентября взяла интервью у Ивана Ходабахша в офисе WSB в Швейцарии и спросила его об источнике денег.
"Деньги для WSB America поступили от инвестиционной компании, базирующейся в Швейцарии", - сказал он.