Խորհրդարանական ընդդիմության հայտարարության նախագիծը, որը ՔՊ-ն տապալեց
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է սույն թվականի դեկտեմբերի 3-ին և դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի կողմից բնապահպանական կեղծ պատրվակով Հայաստանն ու Արցախն իրար կապող Լաչինի միջանցքը փակելու սադրիչ քայլերը։
Ադրբեջանի այս հանցավոր գործողությունները հակասում են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, ըստ որի Լաչինի միջանցքը 5 կմ լայնությամբ ապահովելու է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ։
Պաշտոնական Բաքուն իր ապակառուցողական քայլերով ցույց է տալիս, որ հրաժարվում է ստանձնած պարտավորություններից, խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքները, փորձում է Արցախում ստեղծել վախի մթնոլորտ, հոգեբանական ճնշումներ է գործադրում արցախահայության դեմ՝ նպատակ ունենալով ցեղասպանություն իրականացնել և նոր պատերազմ սանձազերծել։
Այս և նմանօրինակ այլ ռազմատենչ և ակնհայտ ցեղասպան նկրտումներ ունեցող գործողությունները հերթական անգամ ապացուցում են, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, արցախահայության կյանքի իրավունքի ապահովման միակ հնարավոր գրավականը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է:
Լաչինի միջանցքն Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհ է, որի չգործելը հղի է ծանրագույն հումանիտար հետևանքներով: Այս ճանապարհի պարբերական արգելափակումը ևս մեկ անգամ ընդգծում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առկայության անհրաժեշտությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտել Ադրբեջանի սադրիչ քայլերն ու ռազմատենչ վարքագիծը, տալ համարժեք գնահատականներ և ձեռնարկել ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից բխող գործողություններ։
Զորակցելով Արցախում առաքելություն իրականացնող ռուս խաղաղապահներին կոչ ենք անում Ռուսաստանի Դաշնությանը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից բխող անհրաժեշտ միջոցներ կիրառել՝ Լաչինի միջանցքի անխափան աշխատանքն ապահովելու և ադրբեջանիցների սադրանքները կանխելու համար։
Կոչ ենք անում մեր արցախահայ քույրերին ու եղբայրներին չտրվել սադրանքներին, պահպանել զգոնությունը։ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի հանձնառություն Արցախի նկատմամբ և ամբողջությամբ տեր է կանգնելու իր հանձնառությանը։
Հիմնավորում
Հայտարարության ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը սադրիչ գործողություններով պարբերաբար շրջափակելու, հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելու և Արցախը հայաթափելու հանցավոր վարքագծին գնահատական տալու հրամայականով: Հայաստանի Ազգային ժողովը պարտավոր է արձագանքել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կոչին՝ հիմնվելով ՀՀ օրենսդրությամբ ստանձնած հանձնառությունների վրա: Հայտարարությամբ Ազգային ժողովն ուղերձ է հղում նաև միջազգային հանրությանը՝ նպատակ ունենալով բոլորի ուշադրությունը սևեռել արցախահայության գոյաբանական խնդիրների վրա:

Проект заявления парламентской оппозиции, отвергнутый правящей фракцией ГД
Национальное собрание Республики Армения строжайше осуждает провокационные шаги Азербайджана 3-го и 12-го декабря с.г. по перекрытию под псевдоэкологическим предлогом Лачинского коридора, связывающего Армению и Арцах.
Данные преступные шаги Азербайджана противоречат трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор шириной в 5 км будет обеспечивать сообщение Нагорного Карабаха с Арменией.
Своими деструктивными шагами официальный Баку демонстрирует отказ от взятых на себя обязательств, нарушает международное гуманитарное право, пытается сформировать в Арцахе атмосферу страха, оказывает психологическое давление на армян Арцаха, преследуя целью осуществление геноцида и провоцирование новой войны.
Эти и подобные воинственные заявления и преследующие геноцидальные цели шаги в очередной раз доказывают, что Арцах не может быть в составе Азербайджана и что единственным залогом обеспечения права арцахских армян на жизнь является реализация права народа Арцаха на самоопределение.
Лачинский коридор – единственная дорога, связывающая Арцах с Арменией, нефункционирование которой чревато тяжелейшими гуманитарными последствиями. Периодическое перекрытие этой дороги в очередной раз подчеркивает необходимость присутствия российского миротворческого контингента.
Призываем международное сообщество осудить провокационные шаги и воинственное поведение Азербайджана, дать адекватные оценки и предпринять продиктованные Уставом ООН действия.
Выражая поддержку выполняющим в Арцахе миротворческую миссию российским военным, призываем Российскую Федерацию предпринять вытекающие из трехстороннего заявления от 9 ноября необходимые шаги для обеспечения беспрепятственного функционирования Лачинского коридора и пресечения азербайджанских провокаций.
Призываем наших арцахских братьев и сестер не поддаваться на провокации и сохранять бдительность. Республика Армения имеет обязательство в отношении Арцаха и будет полностью его выполнять.