ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կոչ են արել ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության խնդրանքով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում այսօր ժամը 24:00-ից քննարկվել է Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը։
Ֆրանսիան կոչ է արել անհապաղ և անվերապահ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչն անընդունելի է անվանել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև տրանսպորտային հաղորդակցույան արգելափակումը և կոչ է արել անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով տրանսպորտի երթևեկությունը, այդ թվում՝ մարդասիրական բեռներինը։
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ մոտ ապագայում Լաչինի միջանցքով տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժը լիովին կվերականգնվի, ասել է ՌԴ ներկայացուցիչը։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հնարավորինս արագ կարգավորելու համար։
Մեծ Բրիտանիան նաև կոչ է արել անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը։ ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչը նշել է, որ այս միջանցքի մեկ շաբաթից ավելի փակումը կարող է ծանր հումանիտար հետևանքներ ունենալ, հատկապես ձմռանը։
Բրազիլիայի ներկայացուցչի խոսքով, Լաչինի միջանցքով ճանապարհորդելու ցանկացած խոչընդոտ վտանգում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը և սպառնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին։
Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու կոչեր են արել նաև Քենիայի, Մեքսիկայի, Նորվեգիայի, Իռլանդիայի և Հնդկաստանի ներկայացուցիչները։
ԱՄԷ-ն անհանգստացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին շրջանում լարվածության աճով։ ՄԱԿ-ում ԱՄԷ ներկայացուցիչը հայտնել է իր երկրի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ հակամարտության ռազմական լուծում չի կարող լինել՝ կոչ անելով կողմերին կարգավորել տարաձայնությունները խաղաղ դիվանագիտական ճանապարհով։

В СБ ООН призвали разблокировать Лачинский коридор
По запросу Республики Армения Совет Безопасности ООН сегодня с 24:00 обсуждал ситуацию в Лачинском коридоре.
Франция призвала к немедленному и безоговорочному разблокированию Лачинского коридора. Представитель США в ООН назвал неприемлемым перекрытие транспортного сообщения между Арменией и Нагорным Карабахом и призвал немедленно возобновить движение транспорта, в том числе гуманитарных грузов через Лачинский коридор.
Россия ожидает, что движение транспортных средств по Лачинскому коридору будет полностью восстановлено в ближайшем будущем, заявила представитель РФ. Она отметила, что Россия предпринимает все необходимые меры для скорейшего разрешения ситуации вокруг Лачинского коридора.
Великобритания также призвала к немедленному открытию Лачинского коридора. Представитель Великобритании в ООН отметил, что закрытие этого коридора уже более недели может иметь тяжелые гуманитарные последствия, особенно зимой.
По словам представителя Бразилии, любые препятствия для проезда по Лачинскому коридору, ставят под угрозу население Нагорного Карабаху и угрожают мирному процессу между Арменией и Азербайджаном.
С призывами разблокировать Лачинский коридор выступили также представители Кении, Мексики, Норвегии, Ирландии, Индии.
ОАЭ обеспокоены недавним ростом напряженности между Арменией и Азербайджаном. Представитель ОАЭ в ООН заявил о принципиальной позиции своей страны о том, что военного решения конфликта быть не может, призвав стороны урегулировать разногласия мирными дипломатическими средствами.