Լևոն Տեր–Պետրոսյանը կրկին ինքնաառաջադրվեց որպես գործիք
ՀԱԿ վերջին հանրահավաքում ելույթ ունենալիս՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը բաց տեքստով պատրաստակամություն հայտնեց դառնալ ԱՄՆ–ի (ենթատեքստում նաև շահագրգիռ այլ երկրների ու կառույցների, օրինակ՝ ԵՄ, Թուրքիա, Ադրբեջան և այլն) գործիքը՝ հայ–թուրքական հարաբերությունները շուտափույթ կարգավորելու, և հետևաբար նաև Ղարաբաղի հարցում բեկում արձանագրելու հարցում (գաղտնիք չէ, որ ՀՀ առաջին նախագահն այդ ամենը պատկերացնում է Հայոց ցեղասպանության մոռացության ու Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության կազմում ներառելու տարբերակով, այդ իսկ պատճառով էլ կարելի է միանշանակ պնդել, որ սույն հարցում նրան պոտենցիալ օգտագործողների թվում կարող են լինել մեր հանդեպ թշնամաբար տրամադրված երկու հարևան պետությունները)։
Ներկայացնեմ մի ընդարձակ մեջբերում Տեր–Պետրոսյանի խոսքից, որն ամբողջովին կբացահայտի այս գործչի բարոյական նկարագիրն ու քաղաքական հավատամքը։
«Ամերիկան Հայաստանում որեւէ այլ ռազմավարական հետաքրքրություն չունի, բացի, թերեւս, Ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծումը, որը, սակայն, նույնպես նրա կողմից հիմնականում արժեւորվում է հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դիտանկյունից։ Կարելի է, ըստ այդմ, վստահաբար պնդել, որ ԱՄՆ-ը եւ ընդհանրապես Արեւմուտքը Հայաստանին վերաբերող որեւէ այլ քաղաքական կնճռի լուծման ոլորտում այնքան ջանք ու եռանդ չեն ներդրել, որքան հայ–թուրքական հաշտեցման գործընթացում։ Նշելով այս ամենը, ես չեմ կասկածում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ու Եւրոմիության առաջատար երկրների հետապնդած նպատակի ազնվությանը եւ, ի տարբերություն շատերի, ամենեւին հակված չեմ դրա ետեւում դավադիր մտադրություններ, էգոիստական շահագրգռություններ կամ երկակի ստանդարտներ փնտրելու։ Որովհետեւ լիովին համոզված եմ, որ հայ–թուրքական հարաբերությունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը բխում է ոչ միայն միջազգային անվտանգության ու համագործակցության, այլեւ, առաջին հերթին, տարածաշրջանի երկրների ու ժողովուրդների, այդ թվում առանձնապես Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի շահերից։ Թեեւ ակնհայտ է, որ այդ հիմնական խնդիրների կարգավորմամբ Արեւմուտքը միաժամանակ փորձում է լուծել նաեւ որոշ այլ հարցեր, ինչպես, օրինակ, Այսրկովկասում ռուսական եւ իրանական ազդեցության թուլացումը, Միջին Ասիայից դեպի Եւրոպա էներգակիրների անխափան փոխադրման ապահովումը կամ թեկուզ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ Սփյուռքի ճնշման չեզոքացումը, սակայն միեւնույն է, այդ նկատառումները որեւէ չափով չեն կարող նսեմացնել հայ–թուրքական հարաբերությունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության շուտափույթ կարգավորման կարեւորությունը,– գործիք դառնալու իր նպատակի ազնվության ալիբին է փորձում ապահովել Լ. Տեր–Պետրոսյանը և ապա անցնում բուն թեմային, – Հայաստանի նկատմամբ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ու Եւրոմիության երկրների վարած քաղաքականության սխալը, հետեւաբար, ոչ թե նրանց հետապնդած նպատակի, այլ այդ նպատակին հասնելու ճանապարհի մեջ է։ Հայ–թուրքական հարաբերությունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում նրանք բացառիկ խաղադրույք են կատարել իրենց իսկ կողմից ոչ օրինակարգ, կոռումպացված եւ հանցագործ համարված Սերժ Սարգսյանի վրա, հաշվի չառնելով հասարակական կարծիքի կարեւորությունը եւ այդ գերզգայուն խնդիրների լուծման գործում ժողովրդի բավարար աջակցության անհրաժեշտությունը»։
Կարճ ասած՝ դրսի ուժերին հղած Տեր–Պետրոսյանի մեսիջը կամ նրանց առաջարկվող գործարքի էությունը հետևյալն է՝ «Հարգելիներս, եթե ուզում եք Հայաստանից զիջումներ կորզել, ապա դա արեք ի՛մ միջոցով, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի, քանի որ նրա հետևում ժողովրդի բավարար աջակցություն չկա։ Ինձ բերեք իշխանության և ես պատրաստ եմ ծառայել ձեր շահերին»։
Ինչ վերաբերում է հանրահավաքի եկածներին ուղղված մեսիջին, ապա այն հետևյալն էր. «Դուք պետք է գլխաքանակ ապահովեք, որպեսզի Արևմուտքը խաղադրույքն իմ վրա կատարի և ես կարողանամ իշխանության գալ, այլապես պարտությունը երաշխավորված է, քանզի առանց դրսի աջակցության հնարավոր չէ Սերժին փոխել ու մեզ կմնա միայն «Եղիազարի» հլու–հնազանդ «էջմիածնական միաբան» դառնալը»։ Մառազմն այն էր, որ այս մտքին կոնգրեսական շարքերից արձագանքեցին «Այո՜» վանկարկումով։ Ասել է թե՝ հանրահավաքի մասնակիցներն իրենց հերթին պատրաստ են դառնալ գործիքի գործիքը. կողմերը միմյանց արժանի են։ Ինչևէ։
Ի դեպ, «հիմնադիրն» իր «գործիքավորվելու» նպատակին հասնելու հարցում այնքան հեռու գնաց, որ նախապես պատրաստած հանրահավաքային ելույթի տեքստից շեղվելով դիմեց Արևմուտքին՝ պահանջելով չուշացնել և Հայաստանի հետ հենց հիմա վարվել այնպես, ինչպես, օրինակ, Լիբիայի։
Այսպիսով ևս մեկ անգամ հաստատվեց, որ ի դեմս ՀԱԿ–ի մենք գործ ունենք թուրք–ադրբեջանական շահերին համահունչ մոտեցումներ ունեցող և Հայաստանի անվտանգությանը սպառնացող կառույցի հետ։ Իսկ դա այլ կերպ, քան 5-րդ շարասյան ֆունկցիա չես որակի։
Ուշագրավ է, որ «ազատ, բայց սերժատու» հեռուստաընկերություններն այս անգամ ևս լայնորեն լուսաբանեցին 5–րդ շարասյան հանրահավաքը՝ մանրամասն ներկայացնելով Տեր–Պետրոսյանի խոսքը, ինչը վկայում է այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի նեղ թիմն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի կոնգրեսականները պահպանեն իրենց դիրքերն ու հանրության մեջ ընկալվեն որպես տիտղոսային ընդդիմություն, քանի որ նման «ընդդիմության» ֆոնին «ֆուտբոլասերները» պետականակենտրոնության մարմնավորումների են վերածվում։ Բացի այդ՝ տերպետրոսյանական բնույթի «միաբանական» ուժը մշտապես կարող է ծառայեցվել «կայունության երաշխիքի» դերում, ինչին մենք բազմիցս ականատես ենք եղել։ Հետևաբար՝ ներքաղաքական այս «ստատուս քվոն» փոխելու և դաշտը սերժալևոնական մարգինալ ուժերից մաքրելու համար հանրային լայն կոնսոլիդացիա է պետք։ Հակառակ պարագայում՝ Ազատության հրապարակը կդառնա Հայաստանի անվտանգության հարցերը դրսի ուժերին աճուրդով վաճառքի հանելու առևտրային կենտրոն։

Левон Тер-Петросян снова предложил себя в качестве «инструмента»
Выступая на последнем митинге АНК, Левон Тер-Петросян открытым текстом выразил готовность стать «инструментом» США (в контексте подразумевались и другие заинтересованные страны и структуры, например, ЕС, Турция, Азербайджан и т. д.) в вопросе быстрого урегулирования армяно-турецких отношений и достижения перелома в вопросе Карабаха (не секрет, что первый президент РА представляет всё это в виде предания забвению Геноцида армян и сдачи Арцаха в состав территориальной целостности Азербайджана, поэтому можно однозначно утверждать, в числе стран, которые могут его использовать, могут быть два враждебно настроенных к нам соседних государства).
Представлю одну обширную цитату из речи Тер-Петросяна, которая полностью раскроет моральный облик и политическое кредо данного деятеля.
«У США в Армении отсутствует другой стратегический интерес, кроме, пожалуй, урегулирования Карабахского конфликта, что также имеет для нее вес в основном в контексте нормализации армяно-турецких отношений. В соответствии с этим, можно уверенно утверждать, что США и Запад в целом ни в одном касающемся Армении политическом вопросе не приложили столько усилий и энергии, сколько в процессе армяно-турецкого примирения. Отмечая все это, я не сомневаюсь в честности цели, преследуемой США и ведущими странами Евросоюза, и, в отличие от многих, совершенно не склонен за всем этим искать заговор, эгоистические интересы или двойные стандарты. Ибо я абсолютно убежден, что урегулирование армяно-турецких отношений и Карабахского конфликта исходит из интересов не только международной безопасности и сотрудничества, но и, прежде всего, стран и народов региона, особенно, Армении и армянского народа. Хотя очевидно, что путем  урегулирования этих основных проблем Запад, в то же время, пытается решить некоторые другие вопросы, такие, например, как ослабление российского и иранского влияния в Закавказье, обеспечение бесперебойной транспортировки энергоносителей из Средней Азии в Европу или даже нейтрализация давления Диаспоры в вопросе признания Геноцида армян, однако, все равно, эти соображения ни в коей мере не могут принизить важность скорейшего урегулирования армяно-турецких отношений и Карабахского конфликта, – Тер-Петросян пытается обеспечить алиби честности своей цели превратиться в инструмент и приступает к самой теме. – Ошибка политики США и стран Евросоюза в вопросе Армении, следовательно, заключается не в преследуемой ими цели, а в способе достижения этой цели. В процессах урегулирования армяно-турецких отношений и Карабахского конфликта они сделали ставку исключительно на Сержа Саргсяна, считающегося нелегитимным, коррумпированным и преступным, не учитывая важности общественного мнения и необходимости достаточной поддержки народа в вопросе решения крайне щепетильных проблем».
Коротко говоря, сущность отправленного внешним силам мессиджа Тер-Петросяна или предложенной им сделки заключается в следующем: «Если хотите получить от Армении уступки, то сделайте это посредством меня, а не Сержа Саргсяна, поскольку у него нет достаточной поддержки народа. Приведите меня к власти, и я готов служить вашим интересам».
Что касается мессиджа участникам митинга, то он заключается в следующем: «Вы должны обеспечить необходимое количество людей, чтобы Запад сделал ставку на меня, и я смог прийти к власти, а иначе поражение гарантировано, поскольку без внешней поддержки невозможно сменить Сержа и нам придется стать рабски покорными “эчмиадзинскими монахами” “Егиазара”». Весь маразм был в том, что участники митинга приветствовали эту мысль. Иными словами, они готовы стать «инструментами» «инструмента»: стороны достойны друг друга.
Кстати, в вопросе превращения в «инструмент» «основатель» зашел так далеко, что отклонившись от заранее подготовленного текста выступления, обратился к Западу, требуя не затягивать и немедленно начать относиться к Армении так же, как, скажем, к Ливии.
Тем самым еще раз было подтверждено, что в лице АНК мы имеем дело со структурой, имеющей созвучные с интересами турецко-азербайджанского тандема подходы и угрожающей безопасности Армении. А это иначе как функцией 5-й колонны не назовешь.
Примечательно, что «свободные, но подсержевские» телекомпании и в этот раз широко осветили митинг 5-й колонны, подробно представив речь Тер-Петросяна, что свидетельствует о том, что узкое окружение Сержа Саргсяна сделает всё, чтобы конгрессовцы сохранили свои позиции и воспринимались обществом в качестве титульной оппозиции, поскольку на фоне подобной «оппозиции» «футбололюбы» выглядят как воплощение государствоцентричности. Кроме того, тер-петросяновская «монашеская» сила постоянно может использоваться в роли «гаранта стабильности», очевидцами чего мы многократно являлись. Следовательно, для изменения этого внутриполитического статус-кво и очистки арены от маргинальных серже-левоновских сил необходима широкая консолидация общества. В противном случае площадь Свободы превратится в аукцион для распродажи безопасности Армении внешним силам.