Պրահայից մինչև Լաչին․ ինչպես և ովքեր շրջափակեցին Արցախը
2022 թվականի հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում տեղի ունեցավ քառակողմ հանդիպում։ Մասնակցում էին Փաշինյան Նիկոլը, Ալիև Իլհամը, Մակրոն Էմանուելը, Միշել Շարլը։ Դրանից առաջ կատարվել էր Նիկոլի մուրազը։ Նա վերջապես հանդիպել էր Թուրքիայի նախագահ Էրդողան Ռեջեփ Թայիփին։ Վերջինս ջերմորեն բռնել էր Նիկոլի ձեռքն ու բաց չէր թողնում։ Թուրքիայի նախագահը ջերմ էր Նիկոլի հետ, քանզի նման հաճախորդ Թուրքիան հազիվ էր բռնել։
Քառակողմ հանդիպման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը բամբասել է Ռուսաստանից ու անձամբ Պուտինից։ Նա հայտարարել է, որ ինքը Ղարաբաղը համարում է ադրբեջանական, պարզապես ռուսները չեն թողնում, որ ինքը դա հայտարարի։
Պրահայում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները հետևյալն են՝ Նիկոլը Ղարաբաղը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս, ընդունում, որ Ալիևը ղարաբաղցիների հետ պետք է շփվի ադրբեջանական օրենսդրության շրջանակներում։ Այդ մասին Աստանայում հայտարարեց Ալիևը և չստացավ որևէ հակադարձում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։ Եվ չէր էլ ստանալու, քանզի դա Նիկոլի քաղաքական գիծն է։ Այդ գիծն է պատճառը, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը մերժում է ցանկացած նախաձեռնություն, որտեղ արձանագրվում է, որ Արցախի ժողովուրդն ունի ինքնորոշման իրավունք, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, որ Հայաստանը հանձնառություն ունի Արցախի նկատմամբ։
Պրահայում տեղի ունեցած դավաճանության մասին խոսել են նաև Պուտինը, Լավրովը։ Պրահայում տեղի ունեցածն էր պատճառը, որ Սոչիում Հայաստանին ձեռնտու դրույթները չկային Պուտին–Փաշինյան–Ալիև եռակողմ հայտարարության մեջ․ Ալիևը, հղում անելով Նիկոլին, հայտարարել է, որ Ղարաբաղի թեման փակված է և այն ադրբեջանական է։
Նիկոլը Ղարաբաղը համարում է ադրբեջանական, ինչն էլ հնարավորություն է տվել Ալիևին փակել Լաչինի միջանցքը։ Այսինքն՝ Լաչինը փակել են Ալիևն ու Փաշինյանը՝ նպատակ ունենալով կյանքի կոչել իրենց պրահյան պայմանավորվածությունները։ Լաչինը փակվել է ոչ թե 2022–ի դեկտեմբերի 12–ին, այլ նույն տարվա հոկտեմբերի 6–ին։ Ռուս խաղաղապահներն այս պայմաններում հայտնվել են խաղից դուրս վիճակում։ Նրանց հիմա փչացնում են և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի իշխանությունները։
Ի դեպ, փակված Լաչինի միջանցքի պայմաններում Նիկոլը երեկ կառավարության նիստում ևս մեկ անգամ հավատարմություն հայտնեց Պրահայում ձեռքբերված համաձայնությանը, այսինքն՝ Ղարաբաղը ճանաչեց Ադրբեջանի մաս։ Իսկ դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը չի բացելու Լաչինի միջանցքն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ղարաբաղի իշխանությունները չեն միացել պրահյան համաձայնագրին, այսինքն՝ չեն ընդունել, որ Ղարաբաղն Ադրբեջան է։
Ղարաբաղի Նիկոլը՝ Արայիկ Հարությունյանը, երկու ձեռքով կողմ է պրահյան համաձայնությանը, բայց պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ դեմ։ Վերջինիս ռուսները հենց պրահյան համաձայնությունները կամ որ նույնն է՝ Վաշինգտոնյան պլանը «ջրելու» համար են ուղարկել Արցախ։ Ռուսաստանի այդ քայլը խիստ նյարդայնացրել է Բաքվին։ Դա է պատճառը, որ Բայրամովը սրտնեղում էր, թե բա՝ արայիկենց հետ լավ էլ քիրվայություն էինք անում, Ռուբենը եկավ ու խանգարեց։ Ադրբեջանցիները շրջանառության մեջ են դրել մի տեսահոլովակ, որի մեջ սպառնում են սպանել Ռուբեն Վարդանյանին։
Թե որքանով կկարողանա քաղաքական ու պետական կառավարման փորձի պակաս ունեցող Վարդանյանը խանգարել նիկոլաալիևյան համաձայնությանը, ցույց կտա ժամանակը։ Ցավալի փաստն այն է, որ Արցախը մենակ է մնացել։ Հայաստանն՝ ի դեմս իր իշխանության, չի պայքարում Արցախի համար․ Նիկոլը դավաճանել է և այդ դավաճանության անունը դրել «իրատեսություն»։
Մեծ հաշվով, խնդիրները Երևանում պետք է լուծել։ Նիկոլ Փաշինյանին վռնդելն այն անհրաժեշտ (իհարկե՝ ոչ բավարար) նախապայմանն է, որից հետո է միայն հնարավոր թույլ չտալ Արցախի ու Հայաստանի վերացումը։

От Праги до Лачина: кто и как блокировал Арцах
6 октября 2022 года в Праге состоялась четырехсторонняя встреча. В ней принимали участие Пашинян Никол, Алиев Ильхам, Макрон Эммануэль и Мишель Шарль. До этого свершилась заветная мечта Никола. Он наконец-то встретился с президентом Турции Реджепом Эрдоганом. Последний крепко держал Никола за руку и не отпускал ее. Президент Турции был с Николом любезен, так как поймать второго такого клиента им вряд ли удастся.
В ходе четырехсторонней встречи Никол Пашинян сплетничал о России и лично Путине. Он заявил, что считает Карабах азербайджанским, и лишь русские не позволяют ему сказать об этом вслух.
Итоги прошедших в Праге переговоров были следующими: Никол признает Карабах частью Азербайджана и принимает, что Алиев должен общаться с карабахцами в рамках азербайджанского законодательства. Об этом в Астане заявил Алиев, так и не встретивший возражений со стороны Пашиняна. Возрожений последнего не было, так как это – политическая линия Никола. В силу данной линии фракция «Гражданский договор» и отвергает любую инициативу, в которой фиксируется то, что народ Арцах имеет право на самоопределение, что Арцах не может быть в составе Азербайджана и что Армения имеет обязательство по отношению к Арцаху.
О предательстве в Праге заявили также Путин, Лавров. Именно произошедшее в Праге было причиной того, что в трехстороннем заявлении Путин-Пашинян-Алиев по итогам встречи в Сочи не было выгодных Армении положений: Алиев, ссылаясь на Никола, заявил, что тема Карабаха закрыта и что он – азербайджанский.
Никол считает Карабах азербайджанским, что и предоставило Алиеву возможность закрыть Лачинский коридор. То есть Лачин перекрыли Алиев и Пашинян, преследуя цель реализации своих пражских договоренностей. Лачин был закрыт не 12 декабря 2022-го, а 6-го октября того же года. Российские миротворцы в этой ситуации оказались вне игры. Их сейчас «портят» и азербайджанские, и армянские власти.
Кстати, в условиях закрытого Лачинского коридора Никол накануне, в ходе заседания правительства, снова выразил приверженность достигнутому в Праге соглашению, то есть признал Карабах частью Азербайджана. Это, в свою очередь, означает, что Азербайджан не откроет Лачинский коридор до тех пор, пока власти Карабаха не присоединятся к пражскому соглашению, то есть не признают, что Карабах – это Азербайджан.
Карабахский Никол – Араик Арутюнян – двумя руками за пражское соглашение, но госминистр Рубен Варданян – против. Последнего русские отправили в Арцах именно для обнуления пражских соглашений или, что то же самое, Вашингтонского плана. Данный шаг России стал причиной крайней нервозности Баку. Именно поэтому Байрамой сетовал, мол, они прекрасно братались с араиками, приехал Рубен и всё испортил. Азербайджанцы даже раскручивают ролик, в котором грозятся ликвидировать Рубена Варданяна.
Насколько же Варданяну, испытывающему нехватку опыта политического и государственного управления, удастся нарушить николо-алиевские соглашения, покажет время. Прискорбным является тот факт, что Арцах остался в одиночестве. Армения в лице ее власти не борется за Арцах: Никол совершил предательство и назвал это «реализмом».
По большому счету, проблемы нужно решать в Ереване. Отстранение Никола Пашиняна – то необходимое (но не достаточное) предусловие, лишь после которого возможно недопущение уничтожения Арцаха и Армении.