Ռուսաստանում անոմալ սառնամանիք է. Օյմյակոնում գրանցվել է -59 աստիճան
Օյմյակոնում՝ ցրտի բևեռում, -59 աստիճան է գրանցվել։ Յակուտիայի այլ շրջաններում ևս սառնամանիք է. ջերմաստիճանն իջել է -45-ից ցածր: Այս մասին հաղորդվում է Յակուտսկի հիդրոօդերեւութաբանության դեպարտամենտի կայքում։
Անոմալ սառնամանիքներ են դիտվում նաև Օրենբուրգի մարզում, Ուդմուրտիայում և Բաշկիրիայում։ Օդերևութաբաններն առաջիկա օրերին կանխատեսում են ջերմաստիճանի անկում մինչև -42°C։
«Արևմտյան Սիբիրի հարավին դրամատիկ իրադարձություններ են սպասվում... կտրուկ սառեցում է լինելու։ Արդեն հունվարի 8-ից 9-ը Օմսկի մարզում կցրտի մինչև -31...-32°C, իսկ հետո մինչև -33...-35°C»,-ՏԱՍՍ-ին ասել է Ռուսաստանի հիդրոօդերեւութաբանության կենտրոնի գիտական ղեկավար Ռոման Վիլֆանդը:
Նրա խոսքով, շատ ցուրտ եղանակ է սպասվում (մինչեւ -43°C) նաև Ուրալի շրջաններում։ Ուդմուրտիայում, որտեղ հունվարի 9-ին սպասվում է ջերմաստիճանի անկում մինչև -36°C, դպրոցներն ու մյուս ուսումնական հաստատությունները կանցնեն հեռավար ուսուցման: Իժևսկում չեղարկվել են ցերեկային և երեկոյան ամանորյա տոնական միջոցառումները բաց տարածքներում։ Նաև տնօրենների որոշմամբ Օրենբուրգի և Սամարայի մարզերում դպրոցներում կարող են չեղարկվել դասերը ։
Չելյաբինսկի մարզում՝ Տագանայ ազգային պարկում, անցած գիշեր գրանցվել է -43°C։ Հունվարի 8-ին ցրտի պատճառով չեղարկվել են միջքաղաքային ավտոբուսների մի քանի երթուղիներ։

Аномальные морозы зафиксированы в Сибири, на Урале и в Приволжье
Аномальные морозы наблюдаются в Оренбургской области, Удмуртии и Башкирии Российской Федерации. Там в ближайшие дни синоптики ожидают снижения температуры до -42°C.
По данным «The Weather Channel», сейчас температура в упомянутых регионах составляет -26...-28°C.
Научный руководитель Гидрометцентра России Роман Вильфанд заявил, что синоптики прогнозируют резкое похолодание также в Нижегородской и Кировской областях РФ (до -32...-36°C).
«Драматичные события ожидают юг Западной Сибири... там будет резкое похолодание. Уже с 8 на 9 января в Омской области похолодает до –31...–32°C, а затем до –33...–35°C», – рассказал Вильфанд. По его информации, очень холодная погода (до -43°C) ожидается и в регионах Урала.
В Удмуртии, где 9 января ожидается похолодание до -36 °С, школы и учреждения дополнительного образования переведут на дистанционное обучение. В Ижевске также были отменены дневные и вечерние праздничные новогодние мероприятия на открытых площадках.
Также отменить по решению директоров занятия в школах могут в Оренбургской и Самарской областях.
В Челябинской области в национальном парке Таганай минувшей ночью был зафиксирован мороз -43°C. Из-за холода 8 января отменили несколько междугородных автобусных рейсов.