ՀԱՊԿ-ի արձագանքը Փաշինյանի հայտարարությանը
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի մամուլի քարտուղար Վլադիսլավ Շչեգրիկովիչը հայտնել է, որ շտաբը դիտարկում է 2023 թվականին ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ զորավարժությունները ոչ թե Հայաստանի տարածքում, այլ կազմակերպության անդամ այլ երկրներում անցկացնելու տարբերակներ։ Այս մասին նա ասել է ՏԱՍՍ-ին։
Նա պարզաբանել է, որ միացյալ շտաբի տրամադրության տակ է հայտնվել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տեղեկությունն այն մասին, որ 2023 թվականին ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հետ Հայաստանի տարածքում զորավարժություններ անցկացնելը նպատակահարմար չէ։
«ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբը ներկայումս մշակում է առաջարկներ ՀԱՊԿ անդամ այլ պետությունների տարածքում նման զորավարժությունների անցկացման հնարավորության վերաբերյալ և հստակեցնում է 2023 թվականին ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի հրամանատարա-վերահսկիչ մարմինների և ուժերի ու միջոցների համատեղ վերապատրաստման ծրագիրը»,-ասել է Շչեգրիկովիչը:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանըն այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասել էր, որ ՀՀ ՊՆ-ն արդեն իսկ ՀԱՊԿ միավորված շտաբին գրավոր տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում նման զորավարժություններ անցկացնելն այս իրավիճակում նպատակահարմար չի համարում և այդ զորավաժությունները, համենայն դեպս, այս տարի չեն կայանա։

ОДКБ отреагировала на заявление Пашиняна
Объединенный штаб Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) прорабатывает предложения о возможности проведения в 2023 году совместного учения с Миротворческими силами ОДКБ не в Армении, а на территории других стран-членов организации. Об этом во вторник сообщил ТАСС пресс-секретарь Объединенного штаба ОДКБ Владислав Щегрикович.
Он указал, что Объединенный штаб получил информацию от министерства обороны Армении о нецелесообразности проведения в 2023 году на территории Армении учения с Миротворческими силами ОДКБ.
«В Объединенном штабе ОДКБ в настоящее время вырабатываются предложения о возможности проведения такого учения на территории других государств - членов ОДКБ и уточнении Плана совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2023 год», – добавил Щегрикович.
Пресс-секретарь Объединенного штаба ОДКБ также подчеркнул, что информация о совместных учениях организации в рамках совместной оперативной и боевой подготовки в 2023 году будет представлена на пресс-конференции начальника Объединенного штаба ОДКБ «Итоги совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ за 2022 год и задачи на 2023 год», которая запланирована на февраль 2023 года.
Ранее во вторник Никол Пашинян в ходе пресс-конференции заявил, что Армения в сложившейся ситуации не собирается проводить учения ОДКБ в 2023 году.