ԵԱՀԿ գործող նախագահը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդանիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին ուշադրությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ ունեցած հեռախոսազրույցների վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահը մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վրա միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի ազդեցությամբ։ Օսմանին կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը և կառուցողական և արդյունավետ երկխոսություն սկսել։
Օսմանին նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումը և երկրների միջև վստահության ամրապնդման քայլերը՝ որպես ԵԱՀԿ-ի գործիքակազմի մաս, առանցքային տարրեր են առկա խնդիրները հաղթահարելու համար, որոնց «գետնի վրա» բախվում են մարդիկ։
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ գործող նախագահը վերահաստատել է լարվածությունը թուլացնելու և կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերում անձնապես ներգրավվելու պատրաստակամությունը։ Նա նաև հայտնել է, որ կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։

Действующий председатель ОБСЕ посетит Армению и Азербайджан
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Буяр Османи внимательно следит за ситуацией вокруг Лачинского коридора.
Как передает «Арменпресс», об этом говорится в распространенном пресс-службой ОБСЕ сообщении относительно телефонных разговоров действующего председателя ОБСЕ с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана.
Отмечается, что действующий председатель ОБСЕ выразил обеспокоенность влиянием ситуации вокруг коридора на повседневную жизнь гражданского населения. Буяр Османи призвал стороны ослабить напряженность и начать конструктивный и эффективный диалог.
Буяр Османи отметил, что нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном и шаги по укреплению доверия между странами, как часть инструментария ОБСЕ, являются ключевыми элементами для преодоления существующих проблем, с которыми «на земле» сталкиваются люди.
В этом контексте действующий председатель ОБСЕ подтвердил готовность лично участвовать в усилиях по снижению напряженности и достижению прочного мира. Он также сообщил, что посетит Армению и Азербайджан.