Արևմտամետ ուժերն ուզում են փոխել վեկտորը․ Զատուլինը` Հայաստանում ԵՄ առաքելության մասին (տեսանյութ)
Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ի հայտ գալը վկայում է այն մասին, որ արևմտամետ ուժերն ուզում են փոխել հանրապետության արտաքին քաղաքական վեկտորը, և դրանով իսկ խնդիրներ են ստեղծում Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար։ «Ռոսիա սեգոդնյա» մամուլի կենտրոնում կայացած ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Եթե ԵՄ դիտորդներն ուզում են փոխել Հայաստանի ներքին ու արտաքին վեկտորը, մենք կպայքարենք դրա դեմ»,-վստահեցրել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ հարյուրամյակներ շարունակ հռչակագրերից բացի, արևմտյան տերությունները ոչ մի բանով չեն օգնել հայերին ո՛չ առաջին, ո՛չ երկրորդ, ո՛չ էլ որևէ այլ պատերազմում (նկատի ունի արցախյան պատերազմները,–խմբ.)։ Նա նշել է, որ «ինչ-որ մեկը» (Հայաստանում– խմբ.) ուզում է հավասար հեռավորություն ցույց տալ՝ հասկանալով այսօր ռուսական կողմի կախվածությունը Թուրքիայի հետ հարաբերություններից, որի նավահանգիստներով անցնում է ռուսական ցորենը, իսկ օդանավակայաններով պահպանվում է մուտքը դեպի արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով փակ գծեր։
«Ես այստեղ, այնուամենայնիվ, չէի շտապի այս կապակցությամբ նախապես խուճապի մեջ ընկնել։ Ինձ թվում է, որ այդ դիտորդների մանդատը բավականին սահմանափակ է, իսկ նրանց հայտնվելը Հայաստանի նախաձեռնությամբ է և կապված է Ադրբեջանի ճնշմանը դիմակայելու ու այդ ճնշման դեմ պայքարելու համար ցանկացած դաշնակից գտնելու ցանկության հետ»,-նշել է Զատուլինը։
Հիշեցնենք, որ ԵՄ առաջին դիտորդական առաքելությունը Հայաստան է ժամանել 2022-ի հոկտեմբերի 19-ին և մնացել մինչև դեկտեմբերի 19-ը։ Այժմ Հայաստանում է գտնվում ԵՄ տեխնիկական գնահատման խումբը։ Նրանք Հայաստան են գործուղվել ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար:

«Прозападные силы хотят сменить вектор»: Затулин о миссии ЕС в Армении (видео)
Появление наблюдательной миссии ЕС в Армении свидетельствует о том, что прозападные силы хотят сменить внешнеполитический вектор республики, и тем самым создают проблемы самой Армении и армянскому народу. Об этом на пресс-конференции в пресс-центре МИА «Россия сегодня» заявил первый заместитель председателя Комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Если наблюдатели ЕС захотят поменять внутренний и внешний вектор Армении, мы будем с этим бороться», – заверил он
Затулин подчеркнул, что в России сегодня задаются вопросом о том, не приведет ли направление наблюдателей Европейского Союза в Армению к осложнению обстановки, на фоне конфронтационных отношений РФ-ЕС в связи с событиями на Украине.
Он напомнил, что на протяжении столетий, кроме деклараций, западные державы ничем армянам не помогли ни в первую, ни во вторую, ни в какую другую войну. Он указал на то, что «у кого-то» есть желание продемонстрировать равноудаленность, понимая сегодня зависимость российской стороны от отношений с Турцией, через порты которой переправляется российское зерно, а через аэропорты сохраняется выход на закрытые из-за западных санкций линии.
«Я бы здесь все-таки не торопился заранее впадать в какую-то панику по этому поводу. Мне кажется, что мандат этих наблюдателей достаточно ограничен, а их появление, в принципе, по инициативе Армении, связано с желанием противостоять давлению Азербайджана и найти любых союзников для борьбы с этим давлением», – отметил Затулин.
Напомним, что долгосрочная гражданская миссия ЕС в Армении будет включать порядка 100 человек, включая экспертов и европейских наблюдателей. Наблюдатели будут размещены во всех граничащих с Азербайджаном районах, включая нахиджеванское направление.