Գերմանիայի ֆինանսների նախարարը ԱՄՆ–ին խորհուրդ է տվել ԵՄ գործերին չմիջամտել
Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն ամերիկյան ղեկավարությանը խորհուրդ է տվել Եվրամիության տնտեսական քաղաքականությանը չմիջամտել, այլ դրա փոխարեն կենտրոնանալ սեփական տնտեսական խնդիրների լուծման վրա։ Ինչպես փոխանցում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը, գերմանացի քաղաքական գործիչը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել սեպտեմբերի 27–ին՝ ելույթ ունենալով Բեռլինի Մենեջմենթի և տեխնոլոգիաների եվրոպական  դպրոցում։
Շոյբլեն ընդգծել է, որ ուրիշներին խորհուրդներ տալը շատ ավելի հեշտ է, քան սեփական որոշումներ ընդունելը, և որ ինքը հեշտությամբ կկարողանար խորհրդակցություն անցկացնել ԱՄՆ կառավարության հետ։
Գործակալությունը նշում է, որ Շոյբլեն այդ կերպ արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի խեսքերին, ով ավելի վաղ հայտարարել էր, թե Հունաստանի արտաքին պարտքի խնդիրը լուծելու Եվրամիության անկարողությունը «վախեցնում է աշխարհին»։

Министр финансов Германии посоветовал США не вмешиваться в дела ЕС
Министр финансов Германии Вольфганг Шойбле попросил американское руководство не вмешиваться в экономическую политику Евросоюза, а вместо этого сосредоточиться на решении собственных экономических проблем. Как передает«Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse», такое заявление немецкий политик сделал во вторник, 27 сентября, выступая в Европейской школе менеджмента и технологий (European School of Management and Technology) в Берлине.
Шойбле заявил, что давать советы другим гораздо легче, чем принимать собственные решения, и что лично он без труда мог бы проконсультировать американское правительство. "Даже если Обама считает иначе, я не думаю, что проблемы Европы стали причиной проблем США", - подчеркнул министр.
AFP отмечает, что таким образом Шойбле, по всей видимости, отреагировал на слова Барака Обамы, который ранее заявил, что неспособность ЕС справиться с проблемой внешнего долга Греции "пугает мир".
К правительствам европейских стран также обратилась госсекретарь США Хиллари Клинтон, призвавшая провести реформы для выхода из долгового кризиса.