Մամեդյարով. «Ադրբեջանն ավելի շատ շահագրգռված է խնդրի խաղաղ կարգավորմամբ»
Ինչպես հայտնում է  «АПА» գործակալությունը, Ադրբեջանի  արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը ՄԱԿ–ի Գլխավոր վեհաժողովի 66-րդ նստաշրջանի ժամանակ հայտարարել է, թե արդեն 20 տարի է՝ Հայաստանը մերժում է կատարել ՄԱԿ–ի  ընդունած բանաձևերն ու այլ միջազգային ակտեր, որոնք վերաբերում են «Ադրբեջանի  զավթմանն ու բռնազավթված տարածքների ազատագրմանը»։
Նա նշել է, թե Ադրբեջանի տարածքների 20%–ը գրավվել է։
–Ադրբեջանը ողջունեում է Գլխավոր  վեհաժողվի  կոմղից ընդունված այն բանաձը, որով  ՄԱԿ–ը ուժեղացնում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման առաքելության գործում իր միջնորդությունը։ Այս փաստաթղթով ՄԱԿ–ը կրկին հաստատել է, որ կազմակերպության անդամ բոլոր  երկրները անվերապահորեն պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները, հարգեն այլ երկրների ինքիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանը հույս ունի, որ ՄԱԿ–ի առաքելությունն ավելի արդյունավետ կլինի և պատրաստ է մասնակցել  այդ գործընթացին։  Ափսոսանքով պետք է արձանագրել, որ անդամ ոչ բոլոր  երկրներն են պատասխանատվություն կրում իրենց ստանձնած  պարտավորությունների համար,–ասել է Մամեդյարովը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանը պատերազմ է քարոզում։
–Որպես երկրի, որը ենթարկվել է ագրեսիայի՝ Ադրբեջանն ավելի  շատ  շահագրգռված է խնդրի խաղաղ կարգավորմամբ։ Մեր տեսակետը լավ հայտնի է միջազգային հանրությանը և հիմնված է միջազգային իրավունքի  վրա։ Անհնար է խոսել  ազգերի ինքորոշման մասին, երբ բնակչության մի մասը վտարվել է էթնիկական զտումների  հետևանքով։ Խնդրի  կարգավորումը պետք է սկսել ադրբեջանական գրավված  տարածքներից Հայաստանի զինուժի դուրսբերումից,  հաղորդուղիների  վերականգնումից, փախստականների և ստիպողաբար վերաբնակեցվածների վերադարձից, Ադրբեջանի  տարածքային ամբողջականության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի և  ադրբեջանցիների համատեղ բնակեցման համար պայմանների  ստեղծումից։ Միջնորդների աջկացությունն ունեցող այս մոտեցումը կնպաստի  տարածաշրջանում կայունությունն և խաղաղությունն ամրապնդելուն,–ասել է նա։

Э.Мамедъяров:«Азербайджан в большей мере заинтересован в мирном урегулировании конфликта»
Уже 20 лет Армения игнорирует принятые ООН резолюции и другие международные акты, касающиеся прекращения «оккупации и освобождения захваченных территорий». Об этом, как передает азербайджанский портал,  сказал министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, выступая на 66-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Он отметил, что «оккупированы» 20% азербайджанских территорий.
По словам Мамедъярова, Азербайджан приветствует принятие Генассамблей резолюции по усилению посреднической миссии ООН в мирном урегулировании конфликтов. «Этим документом ООН вновь подтвердила, что все страны-члены организации должны неукоснительно выполнять принятые обязательства, уважать суверенитет, территориальную целостность, независимость других стран. Азербайджан надеется, что посредническая миссия ООН будет более эффективной и готова принять активное участие в этом процессе.
«С сожалением надо отметить, что не все страны-члены организации проявляют ответственность за принятые международные обязательства и соблюдают нормы и принципы международного права», - сказал он, подчеркнув, что руководство Армении ведет пропаганду идей вражды и сеет семена будущих войн и насилия.
«Как страна, подвергнувшаяся агрессии, Азербайджан в большей мере заинтересован в мирном урегулировании конфликта. Наша позиция хорошо известна мировому сообществу и основывается на принципах международного права. Невозможно говорить о самоопределении народов, когда часть населения было изгнано из-за этнической принадлежности. Урегулирование конфликта должно начаться с согласованного времени вывода вооруженных сил Армении с оккупированных территорий, восстановления коммуникаций, возвращения беженцев и вынужденных переселенцев, создания в рамках территориальной целостности Азербайджана условия для совместного проживания в Нагорном Карабахе азербайджанцев и армян. Этот подход, поддержанный посредниками, позволяет обеспечить устойчивый мир и стабильность в регионе», - сказал глава МИД Азербайджана.