Ֆրանսիան Իրանին նախազգուշացրել է հնարավոր ռմբակոծության մասին
Ինչպես հայտնում է «AFP»–ն, երեկ երեկոյան ՄԱԿ–ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժերար Արոն հայտարարել է, որ Իրանը կարող է ռազմական գործողությունների օբյեկտ դառնալ, եթե Թեհրանը չդադարեցնի իր միջուկային ծրագիրը։
–Եթե մենք այսօր իրանցիների հետ համաձայնության չգանք, ապա ռազմական գործողություններ սկսելու լուրջ ռիսկ կառաջանա,–ասել է Արոն։
Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ Իրանին հարվածներ հասցնելն  «աներևակայելի դժվար» հանձնարարություն կլինի, որն «աղետալի հետևանքներ» կունենա ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Դիվանագետի խոսքերով՝ դեպքերի  նման զարգացումը շատ հավանական է, քանի որ «որոշ երկրներ պարզապես չեն կարող իրենց թույլ տալ իրենց կողքին ատոմային ռումբով զինված Իրան ունենալ»։
ՄԱԿ–ում Ֆրանսիայի դեսպանի այս հայտարարությունը մեծ արձագանք է ստանում, քանի որ որոշ ժամանակ առաջ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին ևս հայտարարել էր, որ հնարավոր է՝ օդային հարվածներ հասցվեն Իրանին։
Իրանը պաշտոնապես դատապարտել է այս հայտարարությունները՝ ավելացնելով, որ իր երկրի վրա հարձակման դեպքում ագրեսորներն անպայման պատասխան են ստանալու։

Франция предупредила Иран о возможной бомбардировке
Посол Франции в ООН Жерар Аро вечером 27 сентября заявил, что Иран может стать объектом для военной операции, если Тегеран не прекратит развитие своей ядерной программы, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
"Если мы сегодня не достигнем соглашения с иранцами, появится серьезный риск начала военной операции", - сказал Аро. При этом он добавил, что нанесение ударов по Ирану будет "невероятно трудной" задачей, которая обернется "катастрофическими последствиями" для всего региона.
По словам дипломата, такое развитие событий весьма вероятно, поскольку "некоторые страны просто не могут позволить себе существования Ирана, вооруженного атомной бомбой".
Это заявление посла Франции в ООН перекликается с тем, что несколько ранее говорил президент этой страны Николя Саркози, допустивший "нанесение превентивных ударов по Ирану" при определенных обстоятельствах.
Иран официально осудил эти заявления французского лидера, добавив, что в случае нападения на свою страну обязательно ответит агрессорам.