Արցախի ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է հրավիրել․ կոչով դիմել է համայն հայությանը (տեսանյութ)
Մեզ համար անընդունելի եւ առոչինչ են Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, եւ դրա իրացման փաստն անտեսող Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած հայտարարություն եւ դրա հիման վրա կազմված որեւէ փաստաթուղթ։ Արցախը երբեք չի հրաժարվելու իր պայքարի անշեղությունից։ Այս մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունում, որն այսօր՝ մայիսի 22-ի արտահերթ նիստի ժամանակ ընթերցեց պատգամավոր Վահրամ Բալայանը:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի այսօրվա մամուլի ասուլիսում արված հայտարարությունը, որում նա վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը Արցախը ներառելու Ադրբեջանի կազմում՝ խիստ վրդովմունք ու զայրույթ է առաջացրել Արցախի Հանրապետությունում։ Նիկոլ Փաշինյանը, փաստորեն, իր այդ հանձնառությամբ կոպտորեն խախտում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակագրի եւ Սահմանադրության ամրագրումները Արցախի մասին, առանձնապես՝ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման հրամայական հիմնադրույթն առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»,-ասվում է հայտարարությունում։
Հայատարարությունում եւս մեկ անգամ վերահաստատվում է, որ Արցախի կարգավիճակն արդեն իսկ որոշվել է 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողվրդական կամարտահայտությամբ եւ որեւէ իշխանություն իրավասու չէ այն բեկանելու։
«Մեզ համար անընդունելի եւ առոչինչ են Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, եւ դրա իրացման փաստն անտեսող Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած հայտարարություն եւ դրա հիման վրա կազմված որեւէ փաստաթուղթ։ Արցախը երբեք չի հրաժարվելու իր պայքարի անշեղությունից։ Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում համայն հայությանը թույլ չտալ Հայասատնի Հանրապետության օրվա իշխանությունների կողմից հայոց հայրենիքի մի մասը՝ Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները՝ անկալվների անվան տակ Ադրբեջանին զիջելու ուղղված աղետալի քայլերը, ինչն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է հայկական պետականության կորստին»,-նշում է խորհրդարանը։
Ազգային ժողովը միաժամանակ կոչ է անում Արցախի եւ Հայաստանի Հանրապետությունների նախկին նախագահներին դատապարտել Նիկոլ Փաշինյանի այսօրյա հայտարարությունը.
«Այլապես ձեր լռությունը կդիտարկենք որպես ՀՀ վարչապետի հետ համաձայնության նշան»,-ասվում է Արցախի Ազգային ժողովի հայտարարության մեջ։

НС Арцаха созвало внеочередное заседание и обратилось с призывом ко всему армянству (видео)
Национальное собрание Республики Арцах на созванном вечером 22 мая внеочередном собрании приняло заявление в связи с озвученными Николом Пашиняном заявлениями касательно признания территориальной целостности Азербайджана, включая Нагорный Карабах.
«Заявление премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна на сегодняшней пресс-конференции, в котором он подтвердил свою готовность включить Арцах в состав Азербайджана, вызвало возмущение и гнев в Республике Арцах.
Фактически, этим своим обязательством Никол Пашинян грубо нарушает положения Декларации о независимости и Конституции Республики Армения об Арцахе, в частности, императивное положение решения Верховного Совета Республики Армения от 8 июля 1992 года о том, что «Считать неприемлемым для Республики Армения любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет указана в составе Азербайджана».
Еще раз подтверждаем, что статус Арцаха уже определен в 1991 году путем всенародного волеизъявления 10 декабря и никакая власть не вправе его отменить.
Любые заявления Никола Пашиняна, игнорирующего суверенитет Республики Арцах, право нашего народа на самоопределение и факт его реализации, и любой документ, составленный на его основе, неприемлемы и ничтожны для нас. Арцах никогда не откажется от неуклонного пути своей борьбы.
Глубоко обеспокоенное существующей опасной реальностью, Национальное собрание Республики Арцах призывает все армянство не допустить катастрофических шагов властей Республики Армения по уступке Азербайджану части армянской Родины-Республики Арцах и суверенных территорий Республики Армения под видом анклавов, что неизбежно приведет к потере армянской государственности.
В то же время обращаемся к бывшим и действующим президентам Армении и Арцаха с призывом осудить сделанные Николом Пашиняном 22 мая заявления. В противном случае мы будем рассматривать ваше молчание как знак согласия с премьер-министром Республики Армения», – говорится в принятом единогласно заявлении.