Ստեփանակերտը հերքել է Բաքվի մեղադրանքներն ադրբեջանական քաղաքացիական օդանավի GPS համակարգը ճնշելու մասին
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած կեղծ տեղեկատվությունն այն մասին, թե Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները ճնշել են Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։
«Ադրբեջանի ՊՆ-ն օգոստոսի 21-ին տարածել է հերթական ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները օգոստոսի 21-ին ժամը 10։15֊ից ժամը 10։23֊ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։
Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ առնչություն չունեցող հայտարարությունը չի կարող դիմանալ մասնագիտական փորձաքննության։ Ինչպես արդեն նշել ենք նախկինում, հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չի հատում Արցախի Հանրապետության օդային սահմանները։ Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով օրավուր խորացող հումանիտար աղետից։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,-ասված է Արցախի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։

Минобороны Арцаха опровергло заявление Баку о «подавлении система GPS-позиционирования гражданского самолета»
Очередное ложное сообщение МО Азербайджана от 21 августа о том, что соответствующие подразделения АО Арцаха якобы 21 августа в период с 10:15 до 10:23 подавили систему позиционирования GPS гражданского самолета, летевшего по маршруту Физули-Баку. Об этом сообщает Минобороны Республики Арцах
«Заявление Минобороны Азербайджана, не имеющее ничего общего с действительностью, не выдерживает профессиональной проверки. Как мы уже упоминали ранее, самолет, летящий по указанному маршруту, не пересекает воздушные границы Республики Арцах. Периодически распространяя подобные лживые заявления, Азербайджан стремится отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, углубляющейся день ото дня в результате незаконной блокады Лачинского коридора.
Следует вновь напомнить, что в ходе военных действий 2020 года и после этого именно азербайджанская сторона последовательно держала под прицелом гражданские инфраструктуры Республики Арцах – заблокировав Лачинский коридор, перекрыв поставки газа и электроэнергии и ограничивая доступ к интернету и мобильной связи», – отмечается в заявлении.