Մեր առաջարկը փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչներին. զրոյից մինչև 1 տոկոս հարկ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
«Մայր Հայաստանը» Երևանի ավագանու ընտրությանը մասնակցում է համապետական ծրագրով, որի մեջ ներառված են նաև մայրաքաղաքին առնչվող հարցերը:
Աջափնյակ այցի ընթացքում մեզ տաքսու վարորդներ մոտեցան՝ իրենց հարցերով: Խոստացա առանձին հանդիպել, լսել նրանց և մեր առաջարկները ներկայացնել: Իշխանափոխությունից հետո մենք այդ առաջարկները կյանքի ենք կոչելու:
Կառավարությունը 2024թ. սեպտեմբերի 1-ից հարկային բեռ է ավելացնում տաքսիների վրա, ինչը մեզ համար ընդունելի չէ: Իրենք առաջարկում են յուրաքանչյուր ուղևորի դեպքում՝ 1,5% հարկ, եթե վճարվում է անկանխիկ կամ 2% եթե վճարվում է կանխիկ։ Նախատեսվում է նաև 2025-ին դարձնել այդ գանձումը 2,5%՝ անկանխիկ վճարման դեպքում և 3,5%՝ կանխիկի դեպքում: Իսկ 2026-ին անկանխիկի դեպքում՝ 4%, կանխիկի դեպքում՝ 5%: Սա ակնհայտորեն կազդի գների վրա:
Մեր մոտեցումը փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ տաքսու վարորդների գործունեության մասով հետևյալն է.
- Տարեկան մինչև 30 միլիոն դրամ շրջանառություն ունեցող բոլոր տիպի տնտեսվարողները՝ ՍՊԸ-ներ, անհատ ձեռներեցներ, ինքնազբաղվածներ և այլն, կազատվեն շրջանառության հարկից, այսինքն՝ 0 տոկոս հարկ,
- տարեկան մինչև 180 միլիոն դրամ շրջանառություն ունեցողները կվճարեն ընդամենը 1 տոկոս շրջանառության հարկ:
Տաքսու վարորդների լիցենզիայի համար կպահանջվի՝
-տեխզննում,
- բժշկական ստուգում,
-անկանխիկ վճարման հնարավորության ապահովում ուղևորների համար:
Այս կանոնը կգործի 10 տարի: Կարևորը մարդիկ աշխատանք ունենան և իրենց քրտինքով իրենց ընտանիքներին ապահովեն: Քաղաքացուն պետք է օժանդակել, որ բիզնես անի կամ գոնե չխանգարել:

Наше предложение представителям малого бизнеса: налог от 0 до 1% – Андраник Теванян (видео)
Блок «Мать Армения» участвует в выборах Совета старейшин Еревана с общегосударственной программой, в которую входят также касающиеся столицы вопросы.
В ходе визита в административный округ Ачапняк к нам подошли таксисты – со своими вопросами. Пообещал встретиться с ними отдельно, выслушать их и представить наши предложения. После смены власти мы реализуем эти предложения.
С 1 сентября 2024 года правительство увеличит налоговое бремя на таксистов, что для нас неприемлемо. Они предлагают выплачивать 1,5% налога с каждого заказа, если платеж осуществляется безналично, и 2% – если наличными. С 2025 года этот сбор планируется повысить до 2,5% при безналичной расчете и до 3,5% – в случае наличных платежей. А с 2026 года – до 4% и 5% соответственно. Это явным образом скажется на ценах.
Наш подход касательно деятельности представителей малого бизнеса, в том числе водителей такси, следующий:
- все хозяйствующие субъекты с годовым оборотом до 30 млн драмов (ООО, индивидуальные предприниматели, самозанятые и т.д.) будут освобождены от налога с оборота, то есть 0% налога,
- при годовом обороте до 180 млн драмов хозяйствующие субъекты будут платить всего 1% налога с оборота.
Для получения лицензии водителям такси потребуется:
- провести техосмотр транспортного средства,
- пройти медицинское обследование,
- обеспечить пассажирам возможность безналичного расчета.
Это правило будет действовать 10 лет. Главное, чтобы люди имели работу и возможность обеспечивать семьи своим трудом. Гражданину нужно помочь заниматься бизнесом, или хотя бы не мешать.