Կոչ ենք անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները. ՌԴ ԱԳՆ-ն` ԼՂ–ում էսկալացիայի մասին (տեսանյութ)
Մոսկվան խորապես անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության կտրուկ էսկալացիայից։ Այսօրվա ճեպազրույցում այս հայտարարությունն է արել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Տեղեկություններ կան ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից տարածաշրջանում հակաահաբեկչական գործողություններ սկսելու և, ինչպես Բաքուն է հայտարարում, տեղի հայկական զինված կազմավորումների պատասխան գործողությունների մասին։ Ռուսական կողմը հակամարտող կողմերին կոչ է անում դադարեցնել արյունահեղությունը, անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերադառնալ քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման ուղուն»,-ասել է նա։
Զախարովան ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանն ուղղված բոլոր քայլերը շարադրված են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններում, որոնք ընդունվել են 2020-2021 թվականներին։
Նրա խոսքով` վերջին շրջանում Ռուսաստանի և միջազգային այլ միջնորդների ջանքերով լուրջ նախադրյալներ են ձևավորվել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։
«Խոսքը հումանիտար օգնության մատակարարումների մեկնարկի մասին է, որոնց մասին մենք խոսել ենք, մասնավորապես` Ղարաբաղի բնակչության համար մարդասիրական օգնության մասին։ Դա ստեղծել և ստեղծում է բարենպաստ ֆոն Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև ուղիղ երկխոսության վերագործարկման համար»,-հավելել է Զախարովան։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը շեշտել է, որ ստեղծված իրավիճակում ՌԴ խաղաղապահ առաքելությունը շարունակում է կատարել իր առջև դրված խնդիրները։ Մոսկվան ելնում է նրանից, որ խաղաղապահների անվտանգությունն անվերապահորեն կապահովեն բոլոր կողմերը։
Զախարովան շեշտել է, որ ՌԴ խաղաղապահ առաքելության հրամանատարությունը մշտական կապի մեջ է Ղարաբաղի հայերի և Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ՝ հրադադարի պահպանման և նշված եռակողմ պայմանավորվածությունների ամենաբարձր մակարդակով կատարմանը վերադառնալու նպատակով։

«Москва настоятельно призывает прекратить боевые действия»: МИД РФ об эскалации в Карабахе (видео)
Москва глубоко встревожена резкой эскалацией в Нагорном Карабахе. Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила на брифинге.
«Поступают сообщения о начале азербайджанскими вооруженными силами, как заявляет Баку, антитеррористических операций в регионе и ответных действиях местных армянских вооруженных формирований. Российская сторона настоятельно призывает конфликтующие стороны остановить кровопролитие, незамедлительно прекратить военные действия и вернуться на путь политико-дипломатического урегулирования», – сказала она.
Представитель МИД РФ напомнила, что все шаги для мирного решения карабахской проблемы прописаны в комплексе трехсторонних заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении, которые были приняты в период с 2020 по 2021 годы.
По ее словам, в сложившейся обстановке РМК продолжает выполнять свои задачи, Москва исходит из того, что безопасность миротворцев будет безоговорочно обеспечена всеми сторонами.
«Командование РМК находится в постоянном контакте с представителями армян Карабаха и азербайджанскими властями с целью прекращения огня и возвращения к реализации упомянутых трехсторонних договоренностей на высшем уровне», – подчеркнула она.