6 ամսով կարգելվի Հայաստանից ցորենի, գարու, եգիպտացորենի, հնդկացորենի, արևածաղկի սերմի, ձեթի արտահանումը
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ նոյեմբերի 9-ի նիստում Հայաստանից ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներ մի շարք ապրանքների արտահանման ժամանակավոր արգելք կիրառելու մասին որոշում կայացրեց:
Այս որոշմամբ ժամանակավոր (6 ամիս ժամկետով) արգելք է սահմանվում մի շարք գյուղատնտեսական արտադրատեսակների, այդ թվում՝ ցորենի, մեսլինի, գարու, եգիպտացորենի, հնդկացորենի, արևածաղկի սերմի, արևածաղկի ձեթի արտահանման նկատմամբ:
Որոշումն ուղղված է ՀՀ պարենային անվտանգության և տնտեսության կայունացման ապահովմանը։
Նշված ապրանքների մասով ներքին արտադրությունը չի բավարարում ՀՀ շուկայի պահանջարկը, ինչն ապահովվում է հիմնականում ներմուծման ծավալների հաշվին։
Հարկ է նշել, որ ՀՀ կառավարության 2023 թվականի հունիսի 29-ի որոշմամբ սահմանվել է արտահանման ժամանակավոր արգելք՝ /6 ամիս / ժամկետով, որի գործողությունը կավարտվի 2024 թվականի հունվարի 2-ին։ Սույն որոշման նախագծով առաջարկվում է ևս 6 ամիս ժամկետով երկարաձգել արտահանման արգելքը՝ մինչև հուլիսի 2-ը:
Այս ապրանքների մասով բացակայում կամ աննշան է արտահանումը Հայաստանից երրորդ երկրներ և Որոշման ընդունումը էական ազդեցություն չի ունենա գյուղարտադրողների վրա։
Նախագծի ընդունմամբ զգայուն ապրանքների մասով կմոտարկվեն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից միակողմանի կիրառվող արտահանման կարգավորման միջոցները, ինչը պահպանվող համաշխարհային հակաճգնաժամային իրավիճակի ներքո և պարենի միջազգային գների աճի պարագայում՝ կապահովի Եվրասիական տնտեսական միության միասնական շուկայի անխափան գործունեությունը։

Армения продлила запрет на экспорт зерна и подсолнечного масла за пределы ЕАЭС
Армения продлила на 6 месяцев запрет на экспорт зерновых, семян подсолнечника и подсолнечного масла в страны, не входящие в Евразийский экономический союз. Правительство Армении в четверг на заседании приняло соответствующее решение.
Запрет был установлен 29 июня этого года на срок до 2 января 2024-го, теперь его продлили до 2 июля.
По части зерновых запрет устанавливается на пшеницу, ячмень, кукурузу и гречневую крупу. В основном все эти товары Армения импортирует: по подсолнечному маслу республика зависит от импорта на 100%, по пшенице – примерно на 50% (при этом местная пшеница почти полностью используется как кормовая, а не для помола муки).
Запрет применяется, чтобы предотвратить реэкспорт в третьи страны, с учетом того, что 1 ноября Россельхознадзор опубликовал проект постановления правительства РФ о запрете на экспорт твердой пшеницы (с 1 декабря 2023 года по 31 мая 2024 года). Этот запрет не распространялся на страны ЕАЭС, но с условием, что зерно, продаваемое им, не будет реэкспортироваться в третьи страны.