«Շան օրի» ընկած Ավինյանը, «շնաբարո» Անին ու Վազգենի «քույրիկի» վարքագիծը (տեսանյութ)
Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ ՔՊԿ–ն, չունի մեծամասնություն։ Նույնիսկ Վազգեն Սարգսյանի «քույրիկի»՝ մասնագիտությամբ Վազգենի եղբայր աշխատող Արամ Սարգսյանի գլխավորած կուսակցության կասկածելի ձայները ՔՊԿ–ին գումարելով չստացվեց Երևանում մեծամասնություն կազմել։
Տիգրան Ավինյանին քաղաքապետ դառնալու համար պետք եղավ «Հանրային ձայնի» մասնակցությունն ավագանու նիստին։ Նիստն այդ կայացավ, ու նա պաշտոնին հասավ քստմնելի պայմաններում, իսկ լիազորությունները ստանձնեց օրենքի խախտմամբ։ Մի խոսքով, Ավինյանը քաղաքապետի աթոռին հայտնվելու համար, պատկերավոր ասած, շան օրի ընկավ։
Եթե ՔՊԿ–ն վստահ լիներ իր ուժերին, ապա կարող էր նպաստել Երևանում նոր ընտրությունների անցկացմանը։ Բայց փաստն այն է, որ ՔՊԿ–ն, քույր «Հանրապետությունը» և «Հանրային ձայնը» չհամաձայնեցին գնալ նոր ընտրությունների՝ շատ լավ գիտակցելով, որ նոր ընտրություններն իրենց համար ավելի վատ արդյունք է ապահովելու։
Հիմա Ավինյանը շան մազից կախված վիճակում է։ Դա գիքորաբար արձանագրեց նաև «մանեթչիկի» շուրթերով թաղապետերի «ցավը» տանող Անի Խաչատրյանը՝ ՔՊԿ–ի քույր խմբակցության ղեկավարը (տե՛ս կից տեսանյութը)։ Սա հարցազրույց է տալիս ու գովում կամ ավելի ճիշտ՝ քծնում «Հանրային ձայնին»։ Այն «Հանրային ձայնին», որի օդիոզ ղեկավարը Ավինյանին ու մյուսներին հայհոյում է (հայհոյելն, ի դեպ, չխանգարեց գործարքին)։ «Մանեթչիկին», փաստորեն, պետականամետ են թվում այդ հայհոյանքները։ Բան չունենք ասելու, դա արդեն Անիի, Վազգենի «քրոջ» ու Ավինյանի որոշելիքն է և իրենց ընկալումը։ Նաև՝ իրենց փոխհարաբերությունների բնույթը։ Մեզ մնում է այս ամենն արձանագրելն ու առաջ անցնելը։

Жалкое положение Авиняна, аморальная Ани и поведение «сестрички» Вазгена (видео)
Выборы Совета старейшин Еревана показали, что возглавляемая Николом Пашиняном партия «Гражданский договор» (ПГД) не имеет большинства. Даже вкупе с сомнительными голосами партии, возглавляемой «сестричкой» Вазгена Саркисяна (работающего братом Вазгена Арама Саркисяна), ПГД не удалось получить в Ереване большинства.
Для становления Тиграна Авиняна мэром понадобилось участие партии «Общественный голос» в заседании Совета старейшин. Заседание это состоялось, и он достиг своей должности в омерзительных условиях и вступил в полномочия мэра с нарушением закона. Словом, для попадания в кресло мэра Авинян оказался в жалком положении.
Если бы ПГД была уверена в своих силах, то она поспособствовала проведению в Ереване новых выборов. Однако факт в том, что ПГД, ее сестринская «Республика» и «Общественный голос» не согласились пойти на новые выборы, прекрасно осознавая, что наберут на них еще меньше голосов.
Сейчас мэрство Авинян висит на волоске. Это «по-гикорски» констатировала также переживающая за глав административных районов Ани Хачатрян – глава дочерней фракции ПГД (см. видео). Она дает интервью и восхваляет в нем, вернее – заискивает перед «Общественным голосом». Тем самым «Общественным голосом», одиозный руководитель которого охаивает Авиняна и других (что, кстати, не помешало сделке). Фактически эти охаивания ей кажутся государственно-ориентированными. Сказать тут нечего: это дело самой Ани, «сестры» Вазгена и Авиняна, их собственное восприятие. Как и характер из взаимоотношений. Нам же остается лишь констатировать всё это и двигаться дальше.