Ինչու էր Խաչատուր Սուքիասյանը «փչացնում» Ալեն Սիմոնյանին (տեսանյութ)
Երեկ Ազգային ժողովում ուշագրավ միջադեպ տեղի ունեցավ։ ՔՊԿ–ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը տեղը դրեց Ալեն Սիմոնյանին, որը դիտողություն էր անում իր նախկին գործատուին՝ նույն Խաչատուր Սուքիասյանին (տե՛ս կից տեսանյութը)։
Խաչատուր Սուքիասյանի արձագանքը անակնկալի բերեց Ալենին։ Նա ակնհայտորեն չէր սպասում դրան։
Ինչ վերաբերում է Խաչատուր Սուքիասյանին, ապա նա «փչացրեց» նախկինում իրեն քծնող, իսկ խորհրդարանի խոսնակ ու մեծահարուստ դառնալուց հետո իրեն լրիվ այլ ձևով պահող Ալենին։ Նախկին տիրոջ ու վասալի հրապարակային «երկխոսությունը» շատ «սրտաճմլիկ» ստացվեց՝ հաշվի առնելով նաև այն խոսակցությունները, որոնք պտտվում են այս անձանց ներքին հարաբերությունների և որոշ «նուրբ» հարցերի վերաբերյալ։
Ի դեպ, Ալենը նախկինում էլ էր Սուքիասյանին նկատողություն արել, բայց վերջինս նյարդային ռեակցիա չէր տվել։ Երեկ տվեց։
Հաշվի առնելով Խաչատուրի՝ քաղաքական ու ներքին խոհանոցային քամիներ որսալու կարողությունները, ինչպես նաև Ալենի հետ նրա նախկին ու ներկա հարաբերությունները, կարող ենք մի քանի տարբերակ դիտարկել, թե ինչու նա «փչացրեց» թքելու հատկանիշներ ունեցող ԱԺ խոսնակ աշխատողին։
Վարկած 1–ին՝ միջանձնային հարաբերություններում առկա խնդիրներ։ Ալենն իրեն «շեֆ» է զգում խոսնակ դառնալուց հետո, իսկ Խաչատուրը հիշեցնում է, որ Ալենն իր աշխատողն է եղել, որին ինքն ու իր հարազատները դիմել են բացառապես ոչ ցենզուրային բառապաշարով։ Ու հիմա երբ Ալենը փորձում է ինչ–ինչ հարցերում քայլել իր անցյալի վրայով, Խաչատուրին դա դուր չի գալիս, ինչի արդյունքում տեղի են ունենում հրապարակային կսմիթներ։
Վարկած 2–րդ՝ Ալենի դիրքերի թուլացում։ ՔՊԿ–ում կան բազմաթիվ ներքին խնդիրներ։ Ժողովրդական լեզվով ասած՝ իրար միս են ուտում։ Այդ միսուտոցիների ժամանակ Ալեն Սիմոնյանը, թերևս, ընկել է Նիկոլ Փաշինյանի աչքից։ Խաչատուրը դա անմիջապես ֆիքսել է և որոշել անուղղակիորեն քծնել Նիկոլին՝ Ալենին «փչացնելու» միջոցով։
Այս վարկածի օգտին է խոսում նաև Ալենի մոլի ադրբեջանամետությունն ու հիստերիկ հակառուսականությունը։ Նա գիտի, թե ինչպիսին է Նիկոլի տրամադրվածությունը և փորձում է քծնել Նիկոլին՝ ցույց տալով, որ էպատաժային ադրբեջանամետության ու ռուսատյացության հարցերում Նիկոլն իրենից լավին չի գտնելու (Վիգեն Խաչատրյանն արդեն մահացել է) և չարժե իրեն «փուռը տալ»։
Վարկած 3–րդ՝ «աչոկ» հավաքելը։ Չի բացառվում, որ Սուքիասյանը Սիմոնյան Ալենին «փչացրել» է զուտ հանրային «աչոկ» հավաքելու համար։ Բոլորն էլ գիտեն, թե ինչպիսի հակավարկանիշ ունի Ալենը։ Խաչատուրը նրան «փչացնելով» փորձել է հանրության աչքին լավը երևալ, քանզի գիտի, որ ով Ալենին «փչացնում» է, վարկանիշ է հավաքում։
Կարող են այլ վարկածներ էլ լինել, բայց այս երեքը բավարար են հասկանալու համար, թե ինչ բարքեր են տիրում ՔՊԿ–ում։ Ցավալին այն է, որ այդ բարքերը տարածվում են հանրության ներսում ու փտեցնում մեր երկիրը ներսից։

Почему Хачатур Сукиасян «портит» Алена Симоняна (видео)
Накануне в Национальном собрании произошел примечательный инцидент. Депутат от «Гражданского договора» Хачатур Сукиасян поставил на место Алена Симоняна, который сделал замечание своему бывшему работодателю, то есть самому Хачатуру Сукиасяну (см. видео).
Реакция Хачатура Сукиасяна стала для Алена неожиданностью. Он явным образом этого не ожидал.
Что касается Хачатура Сукиасяна, то он «испортил» заискивавшего перед ним в прошлом, но ведущего себя совсем по-другому по становлении богачом и спикером НС Алена. Публичный «диалог» бывшего хозяина и вассала получился весьма «душещипательным», учитывая в том числе те слухи, которые муссируются по части взаимоотношений этих двоих и некоторых «тонких» вопросов.
Кстати, Ален делал Сукиасяну замечание также в прошлом, но последний не проявлял такой нервной реакции. Вчера же проявил.
Учитывая способности Хачатура улавливать ветра политической и внутренней кухни, а также его прежние и нынешние отношения с Аленом, можно выдвинуть несколько версий того, почему он «испортил» любителя плеваться в граждан на посту спикера НС.
Версия 1-ая: проблемы в межличностных отношениях. После становления спикером парламента Ален чувствует себя «шефом», а Хачатур напоминает, что Ален был его работником, к которому он и его близкие обращались исключительно в нецензурном лексиконе. И теперь, когда Ален пытается перешагивать в некоторых вопросах через свое прошлое, Хачатуру это не нравится, в результате чего происходят публичные колкости.
Версия 2-ая: ослабление позиций Алена. Внутри «Гражданского договора» есть множество проблем. Выражаясь народным языком, там между собой грызутся. Судя по всему, в ходе этой грызни Ален Симонян разочаровал Никола Пашиняна. Хачатур же сразу уловил это и решил опосредованно угодить Николу, «испортив» Алена.
В пользу этой версии говорит также маниакальное проазербайджанство и истеричная антироссийскость Алена. Он знает, каков настрой Никола, и пытается заискивать перед ним, демонстрируя, что в вопросах эпатажного проазербайджанства и русофобии Никол не найдет лучше него (Виген Хачатрян уже умер), и не стоит им жертвовать.
Вариант 3-ий: набор очков. Не исключено, что Сукиасян «испортил» Симонян Алена сугубо для набора очков в глазах общества. Все знают, каким антирейтингом обладает Ален. «Портя» его, Хачатур попытался предствть в глазах общества в позитивном свете, так как знает, что «портящий» Алена автоматически набирает рейтинг.
Могут быть и другие версии, но этих трех достаточно, чтобы понять, какие нравы царят внутри ПГД. Прискорбно во всем этом то, что подобные нравы проецируются также на общество и портят нашу страну изнутри.