ԱԺ խոսնակի պաշտոնը Դավիթ Հարությունյանի նախասիրությունների մեջ չի մտնում
ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հերցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Դավիթ Հարությունյանը, ում անունը շրջանառվում է որպես ԱԺ խոսնակի հավանական թեկնածու՝ ասել է, թե ԱԺ նախագահի պաշտոնը դեռ թափուր չէ, որպեսզի թեկնածու առաջադրվի։
–Այս հարցը, բնականաբար, քաղաքական քննարկումների  առարկա կդառնա, բայց այս պահի դրությամբ որևէ քննարկում տեղի չի ունեցել։ Եթե ձեզ հետաքրքրում են իմ նախասիրությունները, ապա դա ամենևին չի մտնում իմ նախասիրություների մեջ։ Այդ պաշտոնով ես իսկապես հետաքրքրված չեմ,–ասել է նա։
Հարցին, թե իսկ եթե առաջարկվի, ինքն ինչպե՞ս կարձագանքի, Դավիթ Հարությունյանը պատասխանել է, թե  կոռեկտ չէ հիմա դա քննարկել, սակայն հույս ունի, որ իրեն նման բան չեն առաջարկի։
Մեկնաբանելով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը (ՀՀԿ նախընտրական շտաբի պետի պաշտոնի ստանձման պատրվակով, երբ երկրում նախընտրական շրջան չէ)` նա ասել է, թե չնայած նախընտրական շրջան չէ, բայց հաշվի առնելով այն, որ քաղաքական թեժ պայքար է սպասվում, պետք է  ուժերը համախմբել։
Հարցին, թե գուցե ներիշխանակա՞ն խնդիրների հետևանքով եղավ այս հրաժարականը, Դավիթ Հարությունյանը պատասխանել է, թե ոչ՝ նման բան չկա, քանի որ այդ դեպքում ԱԺ խոսնակը նախաընտրական շտաբ չէր ղեկավարի։
Նա նաև ընդգծել է, որ պետք չէ ԱԺ նախագահի հրաժարականը կապել կառավարությունում տեղի ունեցող փոփոխությունների հետ։
–Առաջինը շատ քաղաքականացված հարց է, իսկ  երկրորդը  լրիվ ուրիշ խնդիրներց ելնելով է,–ասել  է նա։
«7օր»–ի հարցին, թե իրավական տեսանկյունից պարտադի՞ր էր ԱԺ նախագահի պաշտոնից հրաժարվել շատաբի պետի պաշտոնը ստանձնելու  համար, նա պատասխանել է, թե օրենքը նման բան չի նախատեսում և նպատակահարմարությունից ելնելով են հրաժարական տալիս։
Դավիթ Հարությունյանը հերքել է նաև  այն տեղեկությունները, թե ՀՀԿ–ն պատրաստվում է արտահերթ ընտրություններ  անցկացնել։

Пост спикера НС не входит в число предпочтений Давида Арутюняна
Председатель комиссии НС по государственно-правовым вопросам, член РПА  Давид Арутюнян, чье имя указывается в качестве наиболее вероятного кандидата на пост председателя НС, заявил, что пост председателя НС пока не является вакантным, чтобы выдвигать кандидатуры.
«Этот  вопрос, естественно, станет предметом обсуждений, но на данный момент никакого обсуждения не было. Если вас интересуют мои предпочтения, то это абсолютно не входит в число моих предпочтений. Я совершенно не заинтересован в получении этой должности», - заявил он.
На вопрос о том, как он отреагирует на это предложение, Давид Арутюнян, отметил, что некорректно сейчас говорить об этом, но он надеется, что ему не предложат этого.
Комментируя отставку спикера парламента Овика Абрамяна,  (обусловленную получением должности начальника предвыборного штаба в том случае, когда в стране пока не начался предвыборный период), он сказал, что хотя предвыборный этап не начался, тем не менее, учитывая ожидаемую активную политическую борьбу, необходимо сплотить силы.
Отвечая на вопрос о том, можно ли связать эту отставку с внутривластными проблемами, Давид Арутюнян заявил, что ничего такого нет, так как в этом случае спикер НС не возглавил бы предвыборный штаб.
Кроме того, по словам Арутюняна, не стоит связывать отставку спикера парламента с изменениями в правительстве.
«Первый вопрос довольно политизированный, а второй исходит из совершенно других проблем», - заметил он.
Что касается того, было ли с юридической стороны обязательным отказываться от поста председателя НС для получения должности начальника предвыборного штаба, он отметил, что  закон не предусматривает этого и отставка обусловлена целесообразностью.