Խաղաղության պայմանագրի կնքման բանակցությունները վճռորոշ փուլում են. Ալիևի ներկայացուցիչ
Ադրբեջանն ու Հայաստանն այնքան էլ հեռու չեն խաղաղության համաձայնագրի կնքումից։ Այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը, հայտնում է The Guardian-ը:
«Կարևոր է հասկանալ, որ բանակցությունների այս վճռորոշ փուլում, երբ մենք, ամենայն հավանականությամբ, այնքան էլ հեռու չենք վերջնական համաձայնությունից, մեզ իսկապես անհրաժեշտ են արդյունավետ գործողություններ»,–հայտարարել է Ամիրբեկովը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանը կուսումնասիրի Ադրբեջանի հերթական առաջարկներ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ և պատշաճ կարգով կարձագանքի այդ առաջարկներին։
Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչը նշել է, որ Բաքվում ցանկանում են կողմերի միջև վեճերի լուծման մեխանիզմ ստեղծել: Նա պարզաբանել է, որ խոսքը մի հոդվածի մասին է, որում կխոսվեր ինչ-որ երկկողմ հանձնաժողովի մասին, որն անհրաժեշտ է ստեղծել համաձայնագրի բոլոր թյուրըմբռնումները կամ մեկնաբանման տարբերությունները վերացնելու համար:
Ամիրբեկովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև կապը իրենց համար վճռորոշ նշանակություն ունի ազգային անվտանգության տեսանկյունից, այն դիտրակվում է որպես այլընտրանքային երթուղի Միջին միջանցքի շրջանակում։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն այլևս չի կարող ժամանակ կորցնել, թեև Հայաստանը դեռևս չի սկսել 42 կիլոմետրանոց հատվածի (հայկական տարածքով անցնող-խմբ.) տնտեսական-տեխնիկական հիմնավորման աշխատանքը։
«Իհարկե, մենք չենք կարող ստիպել Հայաստանին կատարել այն, ինչ իրենք պարտավորվել են անել ավելի վաղ, և անիմաստ է ենթադրել, որ մենք կներխուժենք (Հայաստան – խմբ.), որպեսզի ուժով պարտադրենք։ Այդ պատճառով մենք դիմել ենք Իրանին, որպես պլան «Բ» Իրանի տարածքով ավտոմոբիլային եւ երկաթուղային հաղորդակցության ձևավորման համար»,-ասել է նա։
Ներկայացուցչի խոսքով՝ այլընտրանքային ճանապարհի գոյությունը կարող է ստիպել Հայաստանին գիտակցել, թե որքան կարող են կորցնել նրանք՝ շարունակելով դիմադրել այն երթուղուն, որը կարող է անցնել իր տարածքով:

Ереван и Баку находятся на решающем этапе переговоров – представитель Алиева
Азербайджан и Армения не так далеки от заключения мирного соглашения. Баку ждет от Еревана ответа на предложения по мирному договору, заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков. Об этом говорится в публикации «The Guardian».
27 декабря глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил на пресс-конференции, что Ереван изучит и в установленном порядке представит свои подходы относительно последнего пакета предложений Азербайджана по мирному договору.
«Важно понять, что на этом решающем этапе переговоров, когда мы, судя по всему, не так уж далеки от окончательного соглашения, нам действительно нужны действия, ориентированные на результат», – заявил Амирбеков.
Он напомнил, что проект договора подготовлен на основе пяти базовых принципов: взаимное уважение суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ; отказ от любых территориальных претензий друг к другу; отказ от применения или угрозы применения силы; делимитация азербайджано-армянской границы; открытие коммуникаций между Арменией и Азербайджаном.
Представитель президента Азербайджана отметил, что в Баку хотели бы создать механизм разрешения споров между сторонами. По его словам, речь идет о статье, в которой «говорилось бы о некой двусторонней комиссии, которую необходимо создать для устранения недопонимания или различий в толковании» соглашения.
Амирбеков подчеркнул, что связь между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном «имеет решающее значение для нас с точки зрения национальной безопасности», а также как альтернативный маршрут в рамках Среднего коридора.
По его словам, Азербайджан больше не может «терять время», хотя Армения все еще «не приступила к технико-экономическому обоснованию 42-километрового участка (проходящего через армянскую территорию – ред.)».
«Конечно, мы не можем заставить Армению выполнить то, что они обязались сделать ранее, и бессмысленно предполагать, что мы вторгнемся (в Армению – ред.), чтобы навязать этот коридор силой… Поэтому мы обратились к Ирану в качестве плана "Б" для формирования автомобильного и железнодорожного сообщения через Иран», – утверждает Амирбеков.
По его словам, существование альтернативного пути «может заставить Армению осознать, как много они могут потерять», продолжая сопротивляться маршруту, который может пройти через ее территорию.