2023–ին պայթած «դհոլները»
Քաղաքական դաշտում հաճախորդներ, այսինքն՝ ներդրված կեղծ ընդդիմադիրներ, ունենալու մշակույթը Նիկոլ Փաշինյանի ներդրածը չէ։ Բայց ինչպես մյուս հարցերում, նա օգտվում է իրեն բաժին հասած ժառանգությունից։
Որպես նախկին հաճախորդ՝ Նիկոլ Փաշինյանը լավ գիտի հաճախորդական ինստիտուտի մասին։ Նա հիմա հաճախորդներին օգտագործում է անխնա ու դաժանաբար։
Նիկոլի հաճախորդներին կարելի է տարբեր խմբերի բաժանել՝ «էլիտարների» և «դիշովկեքի»։ Վերջիններիս նա որոշակի պարբերականությամբ կանչում է իր հետ հանդիպման։ Նա սրանց որևէ պաշտոն չի տալիս, այլ միայն օգտագործում է որպես դեկորացիա։
«Դիշովկեքի» խմբին են պատկանում Արման Բաբաջանյանը, Լևոն Շիրինյանը, Տիգրան Խզմալյանը, Տիգրան Արզաքանցյանը և նմանատիպ այլ դեմքեր։
Նիկոլի «էլիտար» հաճախորդներն էությամբ նույն «դիշովկեքն» են։ Տարբերությունն այն է, որ «էլիտարներին» նա պաշտոն կամ կարգավիճակ է տալիս։ Նույնիսկ՝ մի ամբողջ խմբակցություն:
Նիկոլի «էլիտար» հաճախորդներից են Էդմոն Մարուքյանը և Վազգեն Սարգսյանի «քույրիկը»՝ Արամ Սարգսյանը։ Նրանք նախորդ իշխանությունների օրոք էլ էին հաճախորդներ, հիմա էլ։ Ի դեպ, տեղին է հիշելը, որ Նիկոլը, Էդմոնը և Արամը «Ելք» դաշինքով մտցվել էին խորհրդարան՝ արևմտամետիստ խաղալու և հաճախորդություն անելու համար։ Թե ինչ եղավ հետո, հիշեցնելու կարիք չկա։
2023–ին Նիկոլի «էլիտար» հաճախորդների ցանկը համալրվեց ամենաօդիոզ դեմքով՝ տխրահռչակ Վարդան Ղուկասյանով, որը հանրությանը հայտնի է «Դոգ» մականունով։ Սա մինչև վերջերս Նիկոլի «դիշովկա» հաճախորդներից էր, բայց Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ «Դոգը» փոխել է իր կարգավիճակը՝ հաճախորդների «դիշովկա» խմբից տեղափոխվելով «էլիտար» խումբ։ Պատճառն այն է, որ Նիկոլին պետք եկավ այդ հաչան շունը՝ Տիգրան Ավինյանին քաղաքապետ դարձնելու, ինչպես նաև ժողովրդին թալանող տեղական տուրքերի ու վճարների բարձրացումն ապահովելու համար։
Կարմիր կետագծերով ավտոկայանատեղիների գների կտրուկ թանկացման վրա «Դոգը» պայթեց։ Նա բռնվեց հանցանքի վայրում այնպես, ինչպես ժամանակին բռնվել էր իր կաբինետում սեռական ակտի կատարման պահին: Նա բոլորի համար դարձավ դատարկ ու բացահայտված «դհոլ»։ Նույնպիսի կարգավիճակում հիմա «Դոգի» ավագանու անդամներն են դարձել, քանզի Նիկոլի հաճախորդի հաճախորդը նույնպես հաճախորդ է։ Նիկոլը Դոգին է օգտագործում, Դոգը՝ իր խմբակցության անդամներին։ Դոգն էլիտար գներով է ծախվում։ Իսկ թե ինչպես են Դոգին, այսինքն՝ Նիկոլին ծառայում «Հանրային ձայն» կոչվող դոգական խմբակցության անդամները՝ արդեն իրենք կիմանան։ Մեր խնդիրն է հանրությանը ներկայացնել հաճախորդներին, մնացածն իրենց ներքին խնդիրներն են։

Лопнувшие в 2023-ем «барабаны»
Культура обладания на политическом поле клиентами, то есть псевдооппозиционерами, была внедрена не Николом Пашиняном. Как и в остальных вопросах, он пользуется доставшимся ему наследием.
Как бывший клиент власти, Никол Пашинян прекрасно знает об институте клиентства. Сейчас он использует клиентов нещадно и неумолимо.
Клиентов Никола условно можно разделить на «элитарных» и «дешевок». Последних он периодически зовет на встречу с собой. Он не дает им каких-либо постов и лишь использует в качестве декорации.
К группе «дешевок» относятся Арман Бабаджанян, Левон Ширинян, Тигран Хзмалян, Тигран Арзаканцян и другие подобные им лица.
«Элитарные» клиенты Никола по своей сути являются теми же «дешевками». Разница лишь в том, что «элитарным» он дает должности или определенный статус. Или даже целую фракцию.
«Элитарными» клиентами Никола являются Эдмон Марукян и «сестричка» Вазгена Саркисяна – Арам Саркисян. Они были клиентами власти и в прошлом, являются таковыми и сейчас. Кстати, уместно напомнить, что Никол, Эдмон и Арам в составе альянса «Выход» были проведены в парламент, чтобы заигрывать в прозападников и заниматься клиентством для действовавшей тогда власти. Что было потом, напоминать, думаю, не стоит.
В 2023-ем список «элитарных» клиентов Никола пополнился самой одиозной фигурой – Варданом Гукасяном, более известным обществу по прозвищу «Дог». До последнего времени он был одним из «дешевых» клиентов Никола, но выборы Совета старейшин Еревана показали, что «Дог» сменил свой статус, переместившись в группу «элитарных» клиентов. Причина в том, что Николу эта «лающая собака» понадобилась для назначения Тиграна Авиняна мэром столицы, а также проведения грабительских решений о повышении местных пошлин и сборов.
«Дог» лопнул на резком подорожании красных парковочных мест. Он попался на месте преступления точно так же, как в свое время был пойман в собственном кабинете за половым актом. Он стал для всех пустым и разоблаченным «барабаном». Аналогичный статус сейчас также у членов Совета старейшин от фракции «Дога», так как клиент клиента Никола тоже является клиентом. Никол использует «Дога», а последний – членов своей фракции. «Дог» продается втридорога, а как служат «Догу», то есть Николу, члены договской фракции «Общественный голос», лучше знать им самим. Нашей задачей является преподнесение обществу клиентов власти, а остальное – их внутренние проблемы.