Եթե Փաշինյանը ջայլամի պես գլուխը թաքցնում է ավազի մեջ, ապա այլևս ավազ չկա, բետոն կա, գլուխը թաքցնելու տեղ չկա․ Ալեքսեյ Անպիլոգով (տեսանյութ)
Alpha Newsroom-ի եթերում ռուս քաղաքագետ Ալեքսեյ Անպիլոգովը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի սպառնալիքները և Նիկոլ Փաշինյանի նոր հայտարարությունները:
«Եթե Փաշինյանը հիմա ջայլամի պես գլուխը թաքցնում է ավազի մեջ, ապա պետք է ասեմ, որ այլևս ավազ չկա, բետոն կա, գլուխը թաքցնելու տեղ չկա։ Ադրբեջանը միշտ հնարավորություն ունի նման պաշտոնական պայմանագրային բազայից վերադառնալ ուժի միջոցով հարցեր լուծելուն, ինչպես դա արեց Արցախի դեպքում»,-ասել է քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ Ալիևի սպառնալիքներին, ապա փորձագետի կարծիքով՝ Ադրբեջանի նախագահն իր շահերից ելնելով այդ հարցը մինչև վերջ կտանի։
«Սյունիքի մարզն ամբողջությամբ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքն է, որն, օրինակ, պարտավորվում է պաշտպանել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը։ Բայց Ալիևն այժմ փորձում է թուրքական լծակի միջոցով այդ ամենը հասցնել երկկողմ հարաբերությունների մակարդակի, փաստացի մղել Փաշինյանին առանց Ռուսաստանի մասնակցության, առանց Իրանի ներգրավման, որը միանշանակ դեմ է այդ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքին»,-նշել է Անպիլոգովը։
Խոսելով այս հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին՝ քաղաքագետը կարծում է, որ Ռուսաստանն այժմ միանշանակ պնդելու է այն, ինչը տեղ է գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրում։
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրում ամրագրված է, որ Հայաստանը պահպանում է ինքնիշխանությունը Սյունիքի մարզի նկատմամբ՝ ապահովելով բեռների երթևեկության անվտանգությունը»,-ընդգծել է Անպիլոգովը:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետի հետ քննարկվել է Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ այն գործողությունները, որոնք ձեռնարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից, վկայում են այն մասին, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը գոյություն չունի, Ադրբեջանին զենքի փոխադարձ վերահսկողության մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկը, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններն այսօր։

Если Пашинян сейчас будет как cтраус прятать голову в песок, то я должен сказать, что песка уже нет, там бетон, голову прятать некуда – Алексей Анпилогов (видео)
В эфире «Alpha News» российский политолог Алексей Анпилогов прокомментировал угрозы президента Азербайджана Ильхама Алиева и новые заявления Никола Пашиняна.
«Если Пашинян сейчас будет как cтраус прятать голову в песок, то я должен сказать, что песка уже нет, там бетон, голову прятать некуда. У Азербайджана всегда есть возможность вернуться от такой формальной договорной базы к решению вопросов с помощью силы, как он это сделал в случае Арцаха», – сказал политолог.
Что касается угроз Алиева относительно т.н. «Зангезурского коридора», то по мнению эксперта, президент Азербайджана будет продавливать этот вопрос в своих интересах до последнего.
«Сюникская область полностью является суверенной территорией Армении, которую в том числе, например, обязуется защищать Организация Договора о коллективной безопасности. Но Алиев сейчас пытается с использованием турецкого рычага снизить это все до уровня двухсторонних взаимоотношений, фактически продавить Пашиняна без участия России, без вовлечения Ирана, который однозначно противится этому т.н. «Зангезурскому коридору», – сказал Анпилогов.
Говоря о позиции России в этом вопросе, политолог считает, что Россия сейчас однозначно будет настаивать на той редакции, которая была прописана в трехстороннем соглашении от 9 ноября 2020 года.
«В трехстороннем соглашении от 9 ноября 2020 года прописано, что Армения сохраняет суверенитет над Сюникской областью, обеспечивая безопасность движения грузов», – подчеркнул Анпилогов.
Вместе с тем, мы обсудили с экспертом заявление Пашиняна о том, что те действия, которые предпринимались в Нагорном Карабахе Азербайджаном и Россией свидетельствовали о том, что документа от 9 ноября 2020 года не существует, предложение Азербайджану создать механизм взаимного контроля вооружений, а также отношения России и Армении на сегодняшний день.