«Մայր Հայաստան»-ի հայտարարությունը Նարինե Հայրապետյանի հետ կատարված միջադեպի ու նրա՝ Հայաստանից հեռանալու վերաբերյալ
«Մայր Հայաստան»-ի հայտարարությունը Երևանի ավագանու համանուն խմբակցության անդամ Նարինե Հայրապետյանի (Նարե Սոսե) հետ կատարված միջադեպի ու նրա՝ Հայաստանից հեռանալու վերաբերյալ
Ինչպես հայտնի է, Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Նարինե Հայրապետյանը (Նարե Սոսե) հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն այն մասին, որ իրեն առևանգել են ու իր հասարակական-քաղաքական գործունեության հետ կապված ճնշումներ կիրառել: Ըստ Հայրապետյանի՝ իրեն զգուշացրել են «չափերի մեջ մնալ և դադարեցնել կոշտ քննադատությունը»:
Հայրապետյանի հաղորդման հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ:
Մտահոգիչն այն է, որ ոստիկանություն դիմելուց հետո Նարինե Հայրապետյանը լքել է Հայաստանը: Մենք մի քանի օր կապ չենք ունեցել իր հետ: Կապի դուրս գալով՝ Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ ինքը երկրից դուրս է եկել, քանի որ իր դեմ ճնշումներ են բանեցրել ոստիկանությունում՝ ստիպելով հրաժարվել իր ցուցմունքից և նոր ցուցմունք տալ:
Այդ ի՞նչ է տեղի ունեցել ոստիկանությունում, որ այնտեղ գտնվելուց հետո մարդը լքել է Հայաստանը: Սա հարց է, որը բացատրություն է պահանջում:
Հայրապետյանի հետ տեղի ունեցածն արտառոց է և աղաղակող: Սա մենք գնահատում ենք որպես քաղաքական հետապնդում ավագանու ընդդիմադիր անդամի դեմ: Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին ու մեր երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչություններին արձագանքել այս ամենին:
Հայաստանի շուրջ առկա անվտանգային մարտահրավերների ու Նիկոլ Փաշինյանի ձախողված արտաքին, ներքին քաղաքականության ֆոնին ակնհայտ են բռնաճնշումների գնալու, մեր երկրում վախի մթնոլորտ ձևավորելու իշխանական փորձերը, որը մենք խստորեն դատապարտում ենք և հետևողականորեն պայքարելու ենք հանուն ամբողջական իշխանափոխության:

Заявление фракции «Мать Армения» в связи с инцидентом с участием члена фракции Наре Айрапетян (Наре Сосе) и ее отъездом из Армении
Фракция «Мать Армения» Совета старейшин Еревана распространила заявление в связи с недавним инцидентом с участием члена фракции Наре Айрапетян (Наре Сосе) и ее отъездом из Армении.
«Уважаемые соотечественники,
Как известно, член фракции «Мать Армения» Совета старейшин Еревана Нарине Айрапетян (Наре Сосе) представила в полицию заявление о своем похищении и оказанном в связи ее общественно-политической деятельностью давлении. Согласно заявлению, ее предупредили «не переходить рамки и прекратить жесткую критику».
На основании заявления Айрапетян было возбуждено уголовное дело.
Беспокойство вызывает то, что после обращения в полицию Наре Айрапетян покинула Армению. Мы на протяжении нескольких дней не могли с ней связаться. Выйдя на связь, Айрапетян сообщила, что она покинула страну, так как в полиции на нее оказали давление, заставив отказаться от данных показаний и дать новые.
Что такого произошло в полиции, что после нахождения там человек покинул Армению? Это вопрос, требующий разъяснений.
Произошедшее с Айрапетян является вопиющим и выходящим из ряда вон случаем. Мы расцениваем это в качестве политического преследования в отношении оппозиционного члена Совета старейшин. Призываем занятые защитой прав человека структуры и аккредитованные в стране диппредставительства отреагировать на всё это.
На фоне стоящих перед Арменией вызовов в сфере безопасности и проваленной Николом Пашиняном внешней и внутренней политики очевидными становятся попытки властей идти на репрессии и формировать в стране атмосферу страха, которые мы жестко осуждаем. Несмотря ни на что мы продолжим бороться за полную смену власти», – говорится в заявлении фракции «Мать Армения».